Ta ulica w UK ma najniższy odsetek osób mówiących po angielsku w całym kraju

Chociaż premier Keir Starmer nie określił żadnych limitów przyjmowania imigrantów, to argumentował, że osoby przybywające do Wielkiej Brytanii powinny się asymilować, a umiejętność mówienia po angielsku powinna być kluczowa.
Tymczasem w jednym z angielskich miast znajduje się ulica, przy której mieszkają imigranci prawie wcale nie posługujący się tym językiem. Chodzi o Mornington Street w dzielnicy St Matthew’s w Leicester, która jest ulicą z najniższym odsetkiem osób mówiących po angielsku w całej Wielkiej Brytanii.
Dzielnica ta nazywana jest "małą Somalią" i należy do jednych z najbardziej zaniedbanych i najuboższych w całym mieście.
Samo Leicester jest tyglem kulturowym, w którym według spisu z 2021 r. tylko 57% mieszkańców miasta urodziło się w Anglii, w porównaniu z 65% w 2011 r.
W Leicester, gdzie mieszka zróżnicowana populacja obejmująca m.in. migrantów z Bengalu, Indii, Pakistanu i Somalii, osiedlały się grupy ludzi, którzy robili niewielkie postępy w nauce języka angielskiego.
Dane ze spisu powszechnego pokazują, że na Mornington Street 43% osób powyżej 16. roku życia mówi słabo lub wcale po angielsku, co jest sytuacją powtarzającą się w całym Leicester, gdzie według analizy MailOnline prawie 40% populacji ma słabą znajomość języka angielskiego.
Około 2000 osób mieszka w okolicy Mornington Street. Obszar ten zamieszkują głównie muzułmanie pochodzenia indyjskiego, głównie z zachodniego stanu Gudżarat.
W skali kraju najpopularniejszym językiem obcym używanym w Wielkiej Brytanii jest polski, według spisu z 2021 r. 612 000 mieszkańców w wieku trzech lat lub starszych mówi nim jako swoim głównym językiem.
Kolejne miejsca zajęły języki rumuński i pendżabski, z odpowiednio 472 000 i 291 000 użytkowników w 2021 r.
Czytaj więcej:
Imigracja w UK: Najwięcej osób przyjeżdża spoza krajów UE, choć polityka wizowa się zaostrza
Imigranci w UK będą musieli czekać 10 lat na rezydenturę? Partia Pracy chce zmienić zasady
UK: Premier Starmer obiecał spadek imigracji netto do 2029 r.