Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

TSUE: Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE

TSUE: Reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE
Unijny organ uznał, że w Polsce "Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogu niezawisłości i bezstronności". (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym wczoraj wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo UE. TSUE tym samym uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 r.
Reklama
Reklama

KE zarzucała Polsce, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw z 2019 roku naruszają prawo UE.

W ogłoszonym wyroku Trybunał podkreślił, że kontrola przestrzegania przez państwo członkowskie wartości i zasad takich jak państwo prawne, skuteczna ochrona sądowa i niezależność sądownictwa należy w pełni do kompetencji Trybunału.

"Przy wykonywaniu swojej kompetencji w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości państwa członkowskie mają bowiem obowiązek dotrzymywać zobowiązań, wynikających dla nich z prawa Unii. Są zatem obowiązane nie dopuścić do pogorszenia, z punktu widzenia wartości państwa prawnego, swojego ustawodawstwa w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości poprzez powstrzymanie się od przyjmowania przepisów, które mogłyby naruszać niezawisłość sędziowską" - orzekł TSUE.

Potwierdził też swoją wcześniejszą ocenę, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogu niezawisłości i bezstronności.

Trybunał działa na mocy Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) i Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Na zdj. siedziba TSUE w Luksemburgu. (Fot. Luxofluxo/wikimedia)

Wyciągnął z tego wniosek, że "sama perspektywa narażenia sędziów, którzy mają stosować prawo Unii, na ryzyko, że taki organ będzie mógł orzekać w kwestiach dotyczących ich statusu i pełnienia przez nich urzędu, w szczególności poprzez zezwalanie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej lub jego zatrzymanie lub poprzez wydawanie orzeczeń, dotyczących istotnych aspektów z zakresu prawa pracy, zabezpieczenia społecznego lub przejścia w stan spoczynku, które mają zastosowanie do sędziów, może godzić w ich niezawisłość".

Trybunał uznał, że "z uwagi na szeroki i nieprecyzyjny charakter zakwestionowanych przez Komisję (nowelizacji) przepisów (...), mogą one podlegać wykładni, pozwalającej wykorzystać system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przewidziane w tym systemie kary w celu uniemożliwienia sądom krajowym przeprowadzania oceny, czy sąd lub sędzia spełnia wynikające z prawa Unii wymogi związane ze skuteczną ochroną sądową, w razie potrzeby także w drodze wystąpienia do Trybunału w trybie prejudycjalnym".

Zdaniem TSUE, uchwalone przez polskiego ustawodawcę przepisy "są niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu, ustanowionego uprzednio na mocy ustawy; gwarancje te oznaczają bowiem, że w niektórych okolicznościach sądy krajowe są zobowiązane zbadać, czy one same lub wchodzący w ich skład sędziowie albo też inni sędziowie lub sądy spełniają wymogi przewidziane w prawie Unii".

Proeuropejscy demonstranci podczas protestu 31 sierpnia 2021 r. przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie. (Fot. WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images)

Trybunał orzekł również, że powierzenie "pojedynczemu i jedynemu organowi krajowemu (Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego) właściwości do weryfikacji poszanowania zasadniczych wymogów, dotyczących skutecznej ochrony sądowej, narusza prawo Unii".

Jak wskazał, spełnienie tych wymogów należy zapewnić "w sposób przekrojowy we wszystkich materialnoprawnych dziedzinach stosowania prawa Unii oraz przed wszystkimi sądami krajowymi, rozpatrującymi sprawy z zakresu tych dziedzin; tymczasem monopolistyczna kontrola (...) może przyczynić się do jeszcze większego osłabienia prawa podstawowego do skutecznej ochrony sądowej, które jest zapisane w prawie Unii".

Wreszcie, w ocenie Trybunału, przepisy krajowe, zobowiązujące sędziów do złożenia pisemnego oświadczenia, wskazującego na ich członkostwo w zrzeszeniu, działalność w fundacji nieprowadzącej działalności gospodarczej lub członkostwo w partii politycznej, i przewidujące udostępnienie tych informacji w postaci elektronicznej, "naruszają prawa podstawowe sędziów do ochrony danych osobistych i do poszanowania życia prywatnego".

Polski system sądowniczy nie jest uznawany na arenie europejskiej jako działający według zasad demokracji... (Fot. Getty Images)

Zdaniem TSUE udostępnienie w postaci elektronicznej danych dotyczących byłego członkostwa w partii politycznej nie jest odpowiednie do osiągnięcia deklarowanego celu, jakim jest pogłębienie bezstronności sędziów. Natomiast dane odnoszące się do członkostwa sędziów w zrzeszeniach lub ich działalności w fundacjach, nieprowadzących działalności gospodarczej, mogą ujawniać poglądy polityczne lub przekonania religijne lub światopoglądowe sędziów.

"Ich udostępnienie w postaci elektronicznej mogłoby umożliwić swobodny dostęp do wspomnianych danych również osobom, które ze względów niezwiązanych z deklarowanym celem interesu ogólnego dążą do uzyskania informacji o osobistej sytuacji sędziego. Ze względu na szczególny kontekst przepisów, wprowadzonych ustawą zmieniającą takie udostępnienie w postaci elektronicznej, może narażać sędziów na ryzyko niezasłużonej stygmatyzacji, wpływając w nieuzasadniony sposób na ich postrzeganie zarówno przez jednostki, jak i przez ogół społeczeństwa" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

15 lipca ub. r. weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

13 stycznia br. Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o SN. Zgodnie z nią m.in. sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

Czytaj więcej:

Sądy może zalać w tym roku kolejna fala pozwów frankowych. Wkrótce kolejny wyrok TSUE

"Rzeczpospolita": 52,8 proc. Polaków uważa, że sądy nie działają lepiej

    Komentarze
    • Robert
      6 czerwca 2023, 09:58

      Reforma czego? Bo sie usmialem wymiaru czego ? W PL a gdzie byla lustracja sedziow itd ,tam same sitwy lokalne, w PL po kole bez zmian jak zawsze wymiar chyba 3 wymiar sf jakies zarty

    • Wojt
      6 czerwca 2023, 12:23

      NSA=SN=Iustitia=Themis=kasta=najsztub(brak OC, brak przeglądu, brak prawa jazdy, nieostrożna jazda=staruszka winna potrącenia samochodu wiernego i nietykalnego towarzysza rowerem)=marsz 4 czerwca. To jest przerażające.

    • Luki
      6 czerwca 2023, 15:44

      Lista 42 sukcesów koalicji PO-PSL:

      1) Afera taśmowa

      2) Afera hazardowa

      3) Afera wyciągowa

      4) Afera stadionowa

      5) Afera autostradowa

      6) Afera stoczniowa

      7) Afera AmberGold

      8 )Afera Elewarru

      9) Afera z informatyzacją MSW

      10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru

      11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)

      12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych

    • Wiolkir
      6 czerwca 2023, 20:31

      EU nie ma prawa wtracac sie do Zadnego kraju w sprawie sadow. Ale Polske pouczaja i kary finasowe!!!
      Szfaby chca rzadzu tusk kwas walesa a zarabki byly 3-5/h. Polacy nie jada zbierac szparagow za 5 euro.
      Pis zrobil z 1240 netto min w 2015r. Na 2700 netto min. A ludzie zarabiaja 4-6k netto na miech.
      A bedzie zaraz min 3-4 netto.
      Targowica rzdzila bida i nedza do 2015.
      Pis rzdzi poprawa.
      Sady to mafia kasta chroni ich konstytucja z 1997 kwas zmienial.
      Pis NIC nie moze zrobic. Drobne reformy.
      Pis musi miec 60% 3/4 sejmu zmienic konstytucje wtedy udupia kasty sady

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama