Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

TSUE porządkuje kwestię używania nazw typu "wegański burger" czy "stek z tofu"

TSUE porządkuje kwestię używania nazw typu "wegański burger" czy "stek z tofu"
Unia Europejska wzięła pod lupę wegetariańskie i wegańskie burgery - ale chodzi jedynie o nazewnictwo. (Fot. Getty Images)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) sprecyzuje zasady stosowania nazw typowych dla produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego w przypadku żywności na bazie roślin - poinformował brukselski portal Euractiv.
Reklama
Reklama

Chociaż sprawa może się wydawać błaha, to ma niebagatelne znaczenie dla producentów żywności, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie marketingu - podkreślono w analizie.

"Chociaż produkty spożywcze zawierające białka pochodzenia roślinnego zyskują na popularności w całej Unii Europejskiej, nadal nie ma pewności prawnej co do sposobu ich wprowadzania do obrotu na jednolitym rynku" - wyjaśnił Euractiv.

"Oczekuje się, że obecny brak jasności zostanie wreszcie rozwiązany, ponieważ w spór o wegetariańskie burgery zaangażował się Trybunał Sprawiedliwości UE z siedzibą w Luksemburgu" - dodano.

Czy produkty mięsne mogą być roślinne?... (Fot. Getty Images)

Jak przypomniał portal, istotą sprawy jest terminologia stosowana w odniesieniu do "alternatywnych produktów roślinnych", w szczególności etykietowanie tych produktów przy użyciu terminów związanych z mięsem, takich jak "stek", "kiełbasa", "eskalopka" lub "hamburger". Obecnie to zagadnienie nie jest regulowane na poziomie unijnym.

Kwestie tę podniesiono w trakcie negocjacji ostatniej reformy Wspólnej Polityki Rolnej, ale próba wprowadzenia zakazu "wegańskich burgerów" została utrącona przez Parlament Europejski w 2020 roku - przypomniał Euractiv.

W związku z tym w 2021 roku Francja, chcąc zapewnić konsumentom większą jasność przy wyborze produktów, zakazała używania wobec żywności roślinnej nazw powszechnie kojarzonych z produktami pochodzenia zwierzęcego.

Stek z tofu raczej nie jest stekiem... (Fot. Getty Images)

Regulacja została zakwestionowana przez działaczy wegetariańskich i wegańskich, takich jak Europejska Unia Wegetariańska (EVU) i sprawa trafiła do Rady Stanu – organu opiniującego wszystkie projekty ustaw i dekretów autorstwa rządowego. Ta zaś w sierpniu br. zdecydowała o skierowaniu sprawy do TSUE - relacjonował Euractiv.

"Gdy Trybunał wyjaśni, czy państwa członkowskie mogą wprowadzać swoje przepisy w tej sprawie, Rada Stanu wznowi rozprawę" - przewiduje portal.

"Ta sprawa (przed TSUE) raz na zawsze rozstrzygnie, czy UE przyjmie zharmonizowane podejście do etykietowania żywności pochodzenia roślinnego, czy też zmusi firmy i konsumentów do zmagania się z nawet 27 różnymi przepisami" – podsumowano w analizie.

Data rozprawy i wyroku przed Trybunałem w Luksemburgu nie została jeszcze podana.

Czytaj więcej:

Spada popularność wegańskich produktów w UK

    Komentarze
    • Jarek
      27 sierpnia 2023, 16:59

      Tak, w dobie globalnego kryzysu tsue powinien zajac sie wlasnie tak waznymi sprawami jak stek z tofu czy schabowy z piersi z kury. Maja moje poparcie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama