Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwecja: O 25 proc. mniej wniosków o azyl. "Nasza restrykcyjna polityka zaczyna działać"

Szwecja: O 25 proc. mniej wniosków o azyl. "Nasza restrykcyjna polityka zaczyna działać"
Szwecja od długiego czasu zmagała się z napływem znacznej liczby imigrantów. (Fot. Getty Images)
W tym roku mamy o 25 proc. mniej wniosków o azyl, oceniamy, że ta tendencja utrzyma się. Jest to dowód, że nasza restrykcyjna polityka wobec imigrantów zaczyna działać - oświadczyła szwedzka minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard.
Reklama
Reklama

Od stycznia do lipca tego roku o azyl w Szwecji wystąpiło 7 906 osób, to o 25 proc., mniej niż w tym samym okresie w 2022 roku. W tym samym okresie w innych krajach UE przybywa imigrantów. W Niemczech liczba azylantów wzrosła o 80 proc. (do 179 tys.), we Włoszech - o 65 proc. (do 75 tys.), a w Hiszpanii - o 43 proc. (do 100 tys.).

Minister Stenergard odwiedziła wraz z liderem prawicowej partii Szwedzcy Demokraci Jimmiem Akessonem zamknięty ośrodek dla imigrantów w Astorp w Skanii. Politycy zaprezentowali nakłady budżetowe na utworzenie w przyszłym roku centrów dla osób starających się o azyl oraz specjalne ośrodki dla tych, którym odmówiono prawa pobytu. Dziś azylanci mogą wynajmować mieszkania na własną rękę za pieniądze z zasiłku, a mający opuścić Szwecję, jeśli nie popełnili przestępstwa, nie są pilnowani.

Za politykę imigracyjną kraju odpowiada obecnie prawicowa polityk Maria Malmer Stenergard (na zdjęciu). (Fot. Getty Images)

Według Stenergard, dzięki prognozowanej mniejszej liczby azylantów, mimo planów utworzenia nowych ośrodków, ogólnie wydatki na migrantów spadną w 2024 roku z 16 mld koron do 14 mld koron (1,1 mld euro).

Akesson pytany przez dziennikarzy o możliwość udzielenia przez Szwecję pomocy Włochom w związku ze stanem wyjątkowym na oblężonej przez imigrantów wyspie Lampedusa, odparł, że "teraz przyszedł czas na inne kraje". Jednocześnie zapewnił o wsparciu Frontexu w działaniach na rzecz ochrony zewnętrznych granic UE.

Szwecja w 2015 roku podczas fali migracyjnej przyjęła najwięcej w swojej historii wniosków o azyl, ponad 162 tys. Od tego czasu poprzedni socjaldemokratyczny rząd zaczął zaostrzać politykę migracyjną, wprowadzając zasadę tymczasowego prawa pobytu. W ubiegłym roku po wygranych wyborach prawdziwą "zmianę paradygmatu" ogłosiła koalicja trzech partii centroprawicowych, która w umowie ze Szwedzkimi Demokratami zobowiązała się do znacznego ograniczenia imigracji.

Czytaj więcej:

Szwecja podnosi poziom zagrożenia terrorystycznego do stopnia wysokiego

Szwecja rozpoczyna walkę z nielegalnymi migrantami. Wprowadza nowy obowiązek

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama