Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwajcarskie lodowce topnieją coraz szybciej

Szwajcarskie lodowce topnieją coraz szybciej
W sierpniu br. wszystkie alpejskie szczyty w Szwajcarii odnotowały temperaturę powyżej zera. (Fot. Getty Images)
Z powodu ocieplenia w ciągu ostatnich dwóch lat szwajcarskie lodowce straciły 10 proc. objętości - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na Szwajcarską Akademię Nauk.
Reklama
Reklama

W Szwajcarii, która ma najwięcej lodowców spośród wszystkich krajów w Europie, ich objętość skurczyła się w 2023 r. o 4 proc. Rok wcześniej ubytek wynosił 6 proc. i była to największa odwilż od czasu rozpoczęcia pomiarów.

"Przyspieszenie topnienia jest dramatyczne; w ciągu zaledwie dwóch lat ubyło tyle lodu, ile pomiędzy 1960 a 1990 rokiem. Dwa ekstremalne lata z rzędu doprowadziły do zmniejszenia się powierzchni jęzorów lodowców i zniknięcia wielu mniejszych" - oświadczyła akademia.

Matthias Huss, szef GLAMOS - portalu zajmującego się monitorowaniem lodowców w Szwajcarii, którego praca jest koordynowana przez Komisję Kriosfery Szwajcarskiej Akademii Nauk - poinformował, że w całym kraju zniknęło już około 1000 małych lodowców, a "obecnie zaczynają znikać także większe i ważniejsze lodowce".

"Lodowce są ambasadorami zmian klimatycznych. Pokazują bardzo wyraźnie, jakie zachodzą zmiany w klimacie, ponieważ reagują w bardzo wrażliwy sposób na ocieplenie temperatury. Badanie po raz kolejny podkreśla, że istnieje pilna potrzeba podjęcia natychmiastowych działań, jeśli chcemy ustabilizować (klimat) i uratować przynajmniej niektóre lodowce" - wyjaśnił Huss.

Grosser Aletschgletscher – największy lodowiec Alp, leżący w Alpach Berneńskich, w kantonie Valais w Szwajcarii. Aletsch ma długość 23,6 km, zajmuje powierzchnię 117,6 km² i składa się z ok. 27 mld ton lodu. (Fot. Getty Images)

Badacze stwierdzili, że ogromna utrata lodu wynika z zimy z bardzo małą ilością opadów śniegu, który pada na lodowce i chroni je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych oraz wysokich temperatur latem.

Lodowiec skurczył się o kilka metrów w dolinie Engadin na poziomie powyżej 3 200 metrów, czyli na wysokości, na której lodowce do niedawna pozostawały nietknięte.

Zespół badaczy ze Szwajcarskiej Akademii Nauk zauważył, że choć głębokość pokrywy śnieżnej zmierzona w pierwszej połowie lutego była ogólnie wyższa niż w zimach lat 1964, 1990 lub 2007, kiedy to opady śniegu również były wyjątkowo niskie, to w drugiej połowie lutego poziom śniegu spadł do nowego rekordowo niskiego poziomu, osiągając zaledwie około 30 proc. średniej długoterminowej. Wyjątkowo ciepły czerwiec spowodował natomiast, że śnieg bardzo szybko stopniał.

W sierpniu szwajcarscy meteorolodzy poinformowali, że poziom zera stopni Celsjusza zanotowano na najwyższej w historii pomiarów wysokości 5300 m n.p.m., co oznacza, że wszystkie alpejskie szczyty w Szwajcarii miały temperaturę powyżej zera - przekazała AP.

Czytaj więcej:

Słynny “Lodowiec Zagłady” na Antarktydzie topnieje, ale inaczej niż przypuszczali naukowcy

Topnienie lodowców na Grenlandii bliskie punktu krytycznego

Rekordowe fale gorąca dotykają też Antarktydę

    Komentarze
    • Celestyn76
      1 października 2023, 21:02

      Bylem na tym lodowcu w 2001 przyszedl em od czola az do Eigeru i przeleczy Jungfrau tam gdzie w jezdza kolejka z Zermatt i jest slynna sciany North Face niestety pogoda nie pozwolila wejsc na Jungfrau wiec sie wycofalismy

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama