Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwajcarska wioska Lauterbrunnen walcząc z nadmierną turystyką, wprowadzi opłatę dla odwiedzających

Szwajcarska wioska Lauterbrunnen walcząc z nadmierną turystyką, wprowadzi opłatę dla odwiedzających
Malownicza wioska Lauterbrunnen otoczona przez wysokie szczyty Alp liczy zaledwie 800 mieszkańców. (Fot. Getty Images)
Licząca zaledwie 800 mieszkańców szwajcarska wioska Lauterbrunnen jest sparaliżowana nadmiernym napływem gości. Lokalne władze, podążając śladem, chociażby Wenecji, planują wprowadzić 'turystyczny podatek'. Na razie nie ustalono, od kiedy miałaby obowiązywać taka opłata i jakiej miałaby być wysokości. Rozważa się, by jednodniowy pobyt kosztował turystów od 5 do 10 franków (21 - 43 zł).
Reklama
Reklama

Zachwycająca swoim krajobrazem, leżąca w kantonie Berno szwajcarska wioska Lauterbrunnen wielu przybywającym do niej turystom może jawić się niczym raj na ziemi. Zdaniem jej mieszkańców nadmierna liczba gości odbiera jednak temu miejscu magii.

Szwajcarzy uskarżają się m.in. na ogromną liczbę śmieci, które zostawiają turyści, na to, że przybysze nie potrafią uszanować prywatnej własności i dziewiczej przyrody.

Dlatego też Lauterbrunnen planuje pójść w ślady innych europejskich miast i na przyjeżdżających na jeden dzień turystów nałożyć podatek. Według wstępnych planów opłata może wynosić od 5 do 10 franków (21 zł do 43 zł), będzie można ją uiszczać za pośrednictwem aplikacji.

Jak poinformował cytowany przez CNN prezydent miasta Karl Näpflin, z podatku zwolnieni będą ci, którzy zarezerwowali na terenie wioski nocleg. Ulga będzie dotyczyć także turystów poruszających się komunikacją miejską i tych przybywających z wycieczkami.

Zarówno władze lokalne, jak i mieszkańcy mają nadzieję, że takie rozwiązanie zdyscyplinuje gości. Jednak ich wiarę w skuteczność tego rozwiązania mogą nieco ostudzić doświadczenia wenecjan, którzy dość sceptycznie oceniają wprowadzony w ich mieście podatek.

Od 25 kwietnia osoby przybywające do Wenecji na jeden dzień muszą uiścić opłatę wysokości 5 euro. Jak informuje portal Euronews, jej mieszkańcy protestowali przeciwko takiemu rozwiązaniu, które ich zdaniem nie wpłynie na problem nadmiernego napływu turystów i nawet nie dotyka fundamentalnych problemów, z którymi się borykają.

W ciągu pierwszych 11 dni obowiązywania opłaty za wstęp – od 25 kwietnia do 5 maja – miasto sprzedało 195 tys. biletów, o łącznej wartości 977 430 euro.

Czytaj więcej:

Wenecja wprowadza eksperyment z opłatami dla jednodniowych turystów

Włochy: Ponad sto tysięcy osób zarejestrowało wizytę w Wenecji w pierwszym dniu nowych zasad

Kornwalia może wprowadzić "podatek turystyczny" dla odwiedzających ją urlopowiczów

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama