Menu

Szkocja pierwszym krajem świata, w którym artykuły sanitarne dla kobiet będą darmowe

Szkocja pierwszym krajem świata, w którym artykuły sanitarne dla kobiet będą darmowe
Każdy mieszkaniec Szkocji otrzyma dostęp do darmowych produktów związanych z menstruacją. (Fot. Getty Images)
Szkoccy posłowie jednogłośnie (121 głosów za, 0 głosów przeciw) poparli wprowadzenie ustawy, która zagwarantuje każdej kobiecie dostęp do darmowych produktów higienicznych związanych z menstruacją. 'To ważny moment dla równouprawnienia płci w Szkocji' - przekazano, podkreślając, że żaden inny kraj na świecie nie wprowadził jeszcze podobnego rozwiązania.
Reklama

Posłowie Holyrood (miejsce, w którym znajduje się szkocki parlament - przyp. red.) jednogłośnie zatwierdzili przedstawiony przez laburzystkę Monikę Lennon projekt ustawy, która wprowadza ustawowe prawo do bezpłatnego dostępu do takich artykułów jak tampony czy podpaski higieniczne.

Monica Lennon podkreśliła, że to "praktyczna i postępowa" ustawa, która z powodu trwającej pandemii jest jeszcze bardziej istotna niż kiedykolwiek wcześniej.

"Menstruacja nie kończy się w czasie pandemii, więc praca nad poprawą dostępu do tamponów, podpasek i artykułów sanitarnych nigdy nie była ważniejsza" - dodała.

Warto odnotować, że wprowadzenie darmowych artykułów związanych z menstruacją było jednym z postulatów szkockich laburzystów od 2016 r.

"Jestem niezmiernie dumna z tego, że Szkocja została liderem oraz że poruszaliśmy ten temat szybko i w krótkim czasie" - wskazała Monica Lennon.

Szkocka minister ds. społeczności Aileen Campbell wyraziła zadowolenie z uchwalenia ustawy i nazwała ją "ważnym momentem dla równouprawnienia płci".

Zmiana oznacza, że podpaski lub tampony będą dostępne za darmo w każdym budynku publicznym - również na terenie szkół czy uniwersytetów. Zgodnie z nowymi zasadami, każdy przedstawiciel władz lokalnych, a także dostawca usług edukacyjnych, będzie musiał samodzielnie zadbać o to, aby produkty związane z menstruacją były dostępne za darmo dla każdego.

Choć ustawę podpisano w tym tygodniu, wszystkie organy i podmioty mają 2 lata na to, aby wdrożyć ją w życie. 

Czytaj więcej:

Szkocja pierwszym krajem w UK, który prawnie zakaże dawania klapsów

Szkocja: Nie będzie lotniska imienia Seana Connery'ego

Anglia: Na święta tydzień "oddechu" od restrykcji

  Komentarze
  • Raze
   25 listopada 2020, 17:27

   No i macie równość. To teraz proponuję fale protestów o równość dla dyskryminowanych mężczyzn. A co qrwa! Jak wszyscy to wszyscy, babcia też.

  • Kokos
   26 listopada 2020, 07:27

   W P wiadomo kto , jako kiełbase wyborczą ogłoszono zniżki na artykuły do higieny osobistej oraz jak każdy wie na musztarde :D :D

  • Gladius
   26 listopada 2020, 09:40

   a za fanaberie lewactwa zapłacą podatnicy ...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama