Menu

Szkocja: Budowa centrum kosmicznego na Szetlandach coraz bliżej realizacji

Szkocja: Budowa centrum kosmicznego na Szetlandach coraz bliżej realizacji
Placówka ma rozpocząć działalność w 2024 roku. (Fot. Lockheed Martin/Shetland Space Centre)
Budowa gigantycznego kompleksu kosmicznego, który utworzy w Szkocji setki miejsc pracy, ma coraz większe szanse na realizację. Jak informuje BBC, organ UK Space Agency dał właśnie zielone światło na realizację ambitnej inwestycji.
Reklama

Amerykański gigant Lockheed Martin chce zbudować Shetland Space Centre na wyspie Unst i używać placówki do wysyłania w kosmos kolejnych satelitów.

Szacuje się, że centrum kosmiczne ma rozpocząć działalność w 2024 roku, a zatrudnienie w nim znajdzie ponad 600 osób.

Dzisiejsza decyzja UK Space Agency oznacza, że Lockheed Martin może teraz złożyć formalny wniosek o budowę. BBC donosi, że aplikacja o pozwolenie ma być wniesiona do końca roku.

Wyspa Unst w Szkocji jest najbardziej wysuniętym na północ terytorium. Zdaniem ekspertów, to dobra lokacja do zadań kosmicznych z uwagi na mnóstwo wolnego miejsca w przestworzach (brak komercyjnych lotów).

UK Space Agency proponowało również w przeszłości wykorzystanie rozległych terenów w regionie Sutherland, ale amerykański koncern wybrał Szetlandy.

Dyrektor Shetland Space Centre - Frank Strang - podkreślił, że decyzja UK Space Agency jest "przełomowym momentem" dla przyszłości projektu.

"Wielka Brytania bierze udział w wyścigu kosmicznym z innym krajami w Europie i poza Europą, takimi jak Norwegia, Szwecja czy Nowa Zelandia. Chodzi o szybkie wysyłanie ładunków międzynarodowych do kosmosu i zamierzamy wykorzystać nasze korzystne położenie geograficzne, aby sprostać temu zadaniu" - wskazał.

Czytaj więcej:

Historyczny lot SpaceX i NASA. Astronauci dotarli do ISS

Wyruszyła pierwsza bezzałogowa chińska ekspedycja na Marsa

Troje kosmonautów wystartowało do lotu na ISS

  Komentarze
  • Wieska
   25 października, 13:02

   No to Szkoci zegnaja sie z Szetlandami w razie secesji.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Reklama