Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szkoci zwrócili Indiom zagrabione w XIX wieku zabytki

Szkoci zwrócili Indiom zagrabione w XIX wieku zabytki
Jednym ze zwróconych artefaktów jest ceremonialny tulwar (rodzaj miecza), skradziony w 1905 roku z kolekcji władcy Hajdarabadu. (Fot. ANDY BUCHANAN/AFP via Getty Images)
Glasgow Museums, czyli szkocka organizacja rządowa, zrzeszająca 11 instytucji kulturalnych w Glasgow, uroczyście oddała przedstawicielom rządu Indii siedem dzieł sztuki. Niektóre pochodzą sprzed tysiąca lat. Jak podała charytatywna organizacja Glasgow Life, to pierwszy taki przypadek w dziejach Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Sześć z tych dzieł pochodzi ze splądrowanych w XIX wieku sanktuariów i świątyń w północnych Indiach. Wśród artefaktów znajduje się także ceremonialny tulwar (rodzaj miecza), skradziony w 1905 roku z kolekcji władcy Hajdarabadu, stolicy południowego indyjskiego stanu Telangana.

Miecz został później sprzedany brytyjskiemu generałowi sir Archibaldowi Hunterowi, a w końcu podarowany, podobnie jak inne zwracane teraz zabytki - Glasgow Museums.

Ceremonia "przeniesienia własności", jak dyplomatycznie nazwano tu zwrot łupów z okresu kolonializmu, odbyła się w ubiegły piątek, po tym gdy Komitet Administracji Miejskiej Rady Miasta Glasgow zaakceptował zalecenie, wydane w kwietniu przez ponadpartyjną grupę specjalistów, by zwrócić kilkadziesiąt eksponatów muzealnych Indiom, Nigerii oraz plemionom indiańskim, zamieszkałym w rezerwatach Południowej Dakoty w USA.

Przedstawiciele rządu Indii oraz pracownicy muzeum w Glasgow podczas ceremonii "przeniesienia własności", 19 sierpnia 2022 r. (Fot. ANDY BUCHANAN/AFP via Getty Images)

Na mocy tego zalecenia do Nigerii ma jeszcze wrócić 19 przedmiotów z brązu, zrabowanych w miejscach świętych i budynkach ceremonialnych, podczas brytyjskiej ekspedycji karnej w 1897 roku.

Z kolei rdzenni mieszkańcy USA z obszaru Wielkich Równin odzyskają 25 eksponatów, sprzedanych lub podarowanych muzeom w Glasgow przez George'a Cragera, który pracował przy słynnym wędrownym widowisku cyrkowym z lat 1870-1920: "Buffalo Bill Wild West Show".

Niektóre z nich zostały wcześniej skradzione Indianom po wydarzeniu z 29 grudnia 1890 roku, nazwanym "Masakrą nad Wounded Knee". Było to ostatnie duże starcie zbrojne pomiędzy armią Stanów Zjednoczonych Ameryki a Indianami Wielkich Równin i doszło do niego nad potokiem Wounded Knee, na terenie indiańskiego rezerwatu Pine Ridge.

Czytaj więcej:

Uniwersytet Cambridge zwraca Nigerii część Brązów z Beninu

Londyńskie muzeum zwróci Nigerii zagrabione dzieła z XIX wieku

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama