Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szef brytyjskiego MSZ: "Assange nie jest bohaterem"

Szef brytyjskiego MSZ: "Assange nie jest bohaterem"
Assange tuż po aresztowaniu go przez londyńską policję. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ocenił, że aresztowany wczoraj w Londynie założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange 'nie jest bohaterem'. 'Nikt nie jest ponad prawem' - podkreślił.
Reklama

Jak dodał szef dyplomacji w rozmowie z telewizją Sky News, "jest słuszne, że o jego przyszłości zdecyduje brytyjski wymiar sprawiedliwości". Wyjaśnił, że dalszy pobyt Assange'a w ambasadzie Ekwadoru był "nietolerowalny" dla władz tego kraju, które stały się "zakładnikiem" działań Australijczyka.

Zastępca Hunta Alan Duncan dodał, że "wszystkie strony chciały doprowadzić do zakończenia tej sytuacji", a "pierwszym priorytetem będzie przyjrzenie się jego stanowi zdrowia" po siedmioletnim pobycie w zamkniętych pomieszczeniach placówki dyplomatycznej.

Wiceminister potwierdził także, że Wielka Brytania co do zasady sprzeciwia się ekstradycjom do państw, w których za dane przestępstwo może grozić kara śmierci, sugerując, że rząd odmówiłby ewentualnym żądaniom Stanów Zjednoczonych w sprawie przekazania Assange'a w celu skazania go za szpiegostwo.

Wcześniej ekwadorski prezydent Lenin Moreno oświadczył, że domagał się od brytyjskiego rządu udzielenia podobnej gwarancji przed wydaniem zgody na aresztowanie Australijczyka.

46-letni Assange ukrywał się w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej przed brytyjską policją, która chciała go aresztować za zlekceważenie wezwania do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku. Wezwanie to dotyczyło wydanego przez Szwecję w 2010 roku międzynarodowego nakazu aresztowania w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne i gwałt.

Szwedzcy śledczy zrezygnowali później z prowadzenia tego postępowania, ale szef WikiLeaks nadal pozostawał w ambasadzie Ekwadoru. Jego prawnicy argumentowali, że mógłby zostać wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi amerykańskimi dokumentami dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

 

  Komentarze


  • HE HA HI HI
   12 kwietnia, 13:03

   PTASZKI ĆWIERKAJĄ ŻE BREXITU NIE BĘDZIE BO ZA DUŻA KASA JEST W RUCHU. TE 300 BANIEK DLA NHS TO PIKUŚ W PORÓWNANIU Z MILIARDAMI W BANKOWOŚCIACH. HE HE HE. SZCZERBULCE WYMIERAJĄ A MŁODZIEŻY PRZYBYWA. ZROBIĄ REFERENDUM Z 5 LATEK I WYNIK BĘDZIE ŻE ZOSTAJEMY BO STARYCH NIE BĘDZIE. HE HE HE

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama