System kamer akustycznych zostanie testowo zainstalowany w kilku rejonach Anglii
Urządzenia zwane kamerami akustycznymi zostały wczoraj zainstalowane na poboczu drogi w Bradford, po czym w ciągu najbliższych dwóch miesięcy pojawią się w Bristolu, Great Yarmouth i Birmingham.
Kamera będzie fotografować pojazdy, a kilka zestawów mikrofonów będzie rejestrować dźwięk, aby umożliwić identyfikację użytkowników dróg, którzy łamią prawo, nadmiernie zwiększając obroty silnika lub używając niezgodnych z prawem układów wydechowych podczas jazdy.
New noise camera technology is being trialled in #Birmingham, #Bradford, #Bristol and #GreatYarmouth.
— Department for Transport (@transportgovuk) October 18, 2022
ð®Cracking down on rowdy drivers
ðLessening the impact of noise pollution
ðCreating quieter streets
Read more about the trial ð https://t.co/fvp9GIKH4I
#NoisePollution pic.twitter.com/BdAM7rSsRu
Technologia - w którą rząd miał zainwestować 300 000 funtów i która została przetestowana na jednym z prywatnych torów - zostanie wykorzystana do stworzenia cyfrowego rejestru materiałów dowodowych, który będzie mógł być wykorzystywany przez policję do karania kierowców.
Doradca techniczny w zakresie przeprowadzanych testów, Atkins-Jacobs Joint Venture, zapewnia kierowców, że kamery te będą "precyzyjnie ukierunkowane" i namierzą tylko tych kierowców, którzy wytwarzają nadmierny hałas.
At last, @transportgovuk act on ASB boy racers and ð¤ high speed motorbike noise too!
— Healthy Streets Stroud Green (@N4Area) October 18, 2022
It’s widespread - it’s been allowed to go in for too long!
Noise cameras to be trialled in England to tackle ‘boy racers’ | Transport policy | The Guardian https://t.co/hqHsyjPQ1P
Zanieczyszczenie hałasem ma związek ze stresem, chorobami sercowo-naczyniowymi, udarami i demencją. Według danych rządu brytyjskiego, roczny koszt społeczny miejskiego hałasu drogowego, w tym utraty produktywności z powodu zaburzeń snu i opieki zdrowotnej, szacuje się na około 10 mld funtów.
Okres próbny będzie trwał przez dwa miesiące. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, kamery mogą zostać zainstalowane w całym kraju.
Czytaj więcej:
Londyn: Kamery mają zapobiegać jeżdżeniu e-hulajnogami po chodnikach
Mężczyźni w UK trzy razy częściej niż kobiety powodują kolizje drogowe, których ofiarami są piesi
Jak nie dać się zaskoczyć na drogach? Przypominamy nowe przepisy obowiązujące kierowców w UK