Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Światowa Agencja Meteorologiczna potwierdziła nowy rekord temperatury w Europie

Światowa Agencja Meteorologiczna potwierdziła nowy rekord temperatury w Europie
Antyczne Syrakuzy zasłynęły m.in. wojnami punickimi i faktem, że mieszkał tu Archimedes. Teraz będą uchodzić za najgorętsze europejskie miasto. (Fot. Getty Images)
Temperatura 48,8 stopni Celsjusza, odnotowana w 2021 roku na włoskiej Sycylii, to nowy zweryfikowany rekord ciepła w 'kontynentalnej Europie' – ogłosiła należąca do ONZ Światowa Agencja Meteorologiczna (WMO), która oficjalnie potwierdziła wynik.
Reklama
Reklama

Międzynarodowy panel naukowców badających atmosferę zweryfikował wskazanie automatycznej stacji meteorologicznej w Syrakuzach na Sycylii z 11 sierpnia 2021 roku. Ustalenia opublikowano w czasopiśmie "International Journal of Climatology".

Ustalenia WMO podsycają obawy dotyczące zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka – oceniła agencja Associated Press.

Poprzedni rekord, wynoszący 48 stopni, od 1977 roku należał do greckich miast Ateny i Elefsina. W odróżnieniu od najnowszego oparty był na danych rządowych i nie został niezależnie zweryfikowany przez WMO - napisano w informacji prasowej.

Sprawozdawca WMO ds. skrajnych warunków klimatycznych i pogodowych prof. Randall Cerveny wyjaśnił, że weryfikacja rekordów jest zwykle długotrwałą procedurą, co wynika ze skrupulatności i staranności, jaką organizacja przykłada do potwierdzania obserwacji pogodowych.

"Taka żmudna ocena daje absolutną pewność, że nasze globalne rejestry temperatur są prawidłowo mierzone. Poza tym badanie pokazuje niepokojącą tendencję do ciągłego ustanawiania rekordów wysokich temperatur w określonych regionach świata" – oznajmił Cerveny.

Zaznaczono przy tym, że według stosowanej przez WMO klasyfikacji do Regionu VI (Europa) należą - oprócz Starego Kontynentu - również niektóre obszary Azji, w tym Izrael, Turcja i Syria, a także Grenlandia. Dlatego organizacja podaje rekordowo niskie i wysokie temperatury dla całego tego obszaru, a osobno – dla "kontynentalnej Europy", do której zaliczana jest Sycylia.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Rok 2023 był najcieplejszy w historii od czasu rozpoczęcia pomiarów

Brazylia: Rekordowa temperatura odczuwalna w Rio de Janeiro – blisko 60 st. C

Ekstremalne upały w dużej części Australii - nawet 50 st. C

Rekordowo ciepły styczeń w Hiszpanii. Blisko 30-stopniowe upały

W UK padła najwyższa w historii pomiarów temperatura w styczniu - aż 19,6 st. Celsjusza

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama