Menu

Supermarkety w UK: Nigdy nie sprzedamy chlorowanego kurczaka z USA

Supermarkety w UK: Nigdy nie sprzedamy chlorowanego kurczaka z USA
W Unii Europejskiej chlorowe kąpiele drobiu są zakazane od 1997 roku. (Fot. Getty Images)
Największe supermarkety w Wielkiej Brytanii zapewniły, że nigdy nie będą sprzedawać chlorowanych kurczaków lub wołowiny z hormonami z USA. To cios dla tych, którzy domagają się zniesienia brytyjskich norm żywnościowych w celu zapewnienia transakcji handlowej ze Stanami Zjednoczonymi po Brexicie - informuje Businessinsider.com.
Reklama

Amerykańcy rolnicy mogą karmić wołowinę hormonami i myć kurczaki roztworem chloru. W USA metody te są niezwykle powszechne i są stosowane od dziesięcioleci.

Podczas gdy USA eksportują do UE żywność i napoje o wartości około 13 miliardów dolarów rocznie, to na unijny rynek nie trafia żaden chlorowany kurczak. Wszystko dlatego, że w Unii Europejskiej chlorowe kąpiele drobiu są zakazane od 1997 roku i takie mięso nie jest dopuszczone do obrotu w Europie.

Jednak po Brexicie wszystko mogłoby się zmienić, jeśli w umowie handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią znalazłby się zapis, dopuszczający handel żywnością produkowaną według niższych amerykańskich standardów.

Kilka wiodących sieci supermarketów poinformowało Businessinsider.com, że nawet jeśli rząd Borisa Johnsona zniesie zakaz dotyczący produktów z USA, to na ich sklepowych półkach klienci nigdy nie znajdą chlorowanego kurczaka czy wołowiny naszpikowanej hormonami. 

"Obiecujemy, że Waitrose nigdy nie sprzeda żadnego produktu, który nie spełnia naszych wysokich standardów" - przekazali przedstawiciele sieci.

Waitrose nie jest jedynym supermarketem, który zajął stanowisko w tej sprawie. Również sieci Co-op, Aldi, Marks & Spencer i Sainsbury's zobowiązały się do tego, że nie będą sprzedawać chlorowanego kurczaka.

Tesco, największy supermarket w Wielkiej Brytanii, nie opublikował jeszcze na ten temat oświadczenia, ale przedstawiciele detalicznego giganta przypomnieli, że już we wrześniu ub. roku opcja sprzedaży chlorowanego drobiu została przez nich wykluczona.

Czytaj więcej:

Brytyjskie ministerstwo zapewnia: Nie będzie chlorowanego kurczaka w UK

UK chce zakazać importu chlorowanych kurczaków

Johnson do UE: Nie będzie przedłużenia okresu przejściowego

Barnier: Brexit bez umowy zaszkodzi bardziej gospodarce brytyjskiej niż unijnej

Johnson: Jesteśmy gotowi na "australijskie warunki" współpracy z UE

  Komentarze
  • 1234
   10 lipca, 14:52

   A ludzie zawsze pójdą gdzie taniej. Także spadnie wam sprzedaż kurczaków. Po drugie większość restauracji tez zacznie ich używać.

  • Tantric
   10 lipca, 16:45

   A wode chlorowana pija nonstop I nikt nic nie mowi I jeszcze z toksycznym fluorem, Co mozg otepia. Obluda

  • Do Tantric
   10 lipca, 18:50

   Ty jestes tego zywym przykladem, ze mozg otepia. Za duzo gosciu wody pijesz z chlorem i fluorem. HA ha ha

  • Janek
   10 lipca, 21:49

   Juz dawno jedza takie kurczaki tylko przetworzone jako polprodukt poczytajcie z czego nawet gorszego robia fast food i inne mcdonaldy bicie piany jak zwykle jak przyjdzie co do czego kasa kasa kasa jak to w UK

  • Tom
   11 lipca, 14:10

   sorry ale po kurczakach z lidla sa takie pierdy ze naprawde nie mam pojecia czym ten kurczak jest karmiony i obrabiany jaka metoda jest . chodzi mi o lidla w angli

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 04.08.2020
  GBP 4.883 złEUR 4.406 złUSD 3.736 złCHF 4.081 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości