Super Bowl - trofeum dla Seattle Seahawks

Drużyna Seattle Seahawks po raz pierwszy w historii wygrała Super Bowl, czyli finał ligi futbolu amerykańskiego NFL. W niedzielę nadspodziewanie łatwo pokonała Denver Broncos 43:8.
Po raz piąty zdarzyło się, że w Super Bowl zagrały drużyny, które w sezonie zasadniczym mogły się pochwalić najlepszym atakiem (Broncos) i defensywą (Seahawks). Tylko raz górą był zespół specjalizujący się w ofensywie.

Finał, zapowiadany jako wyrównana konfrontacja dwóch odmiennych stylów gry, szybko okazał się jednostronnym widowiskiem. Już po 12 sekundach Seahawks prowadzili 2:0. To były najszybciej zdobyte punkty w historii Super Bowl. Do przerwy ekipa z Seattle wygrywała 22:0.

W 16 meczach sezonu regularnego Broncos zdobyli łącznie 606 punktów, co jest nowym rekordem. Wczoraj ich reputacja "niepowstrzymanej siły" legła jednak w gruzach. To dopiero trzeci przypadek od 1976 roku, kiedy uczestnik Super Bowl zdobył mniej niż 10 pkt.

Za atak drużyny z Kolorado odpowiada Payton Manning. 37-letni quarterback w sobotę odebrał piątą w karierze nagrodę dla najbardziej wartościowego gracza (MVP) sezonu zasadniczego. Nikt inny nie był jej laureatem więcej niż trzy razy.

Dla wielu Manning jest najlepszym rozgrywającym w historii. Zdaniem jego przeciwników na taki tytuł nie zasługuje, bo mistrzostwo zdobył tylko raz (w 2007 roku z Indianapolis Colts) i w meczach o stawkę nie jest już tak skuteczny; w fazie play off ma bilans 11 zwycięstw i 12 porażek.

Wczoraj dwa podania Manninga zakończyły się przechwytami, a pierwsze punkty jego drużyna zdobyła dopiero pod koniec trzeciej kwarty. Mecz był już wtedy praktycznie rozstrzygnięty - Seahawks prowadzili 36:0.

Broncos w Super Bowl zagrali po raz siódmy. Aż pięć razy przegrali decydujące spotkanie. Żadna drużyna nie ma na koncie aż tylu finałowych porażek. Seahawks znaleźli się w nim dopiero po raz drugi. Osiem lat temu przegrali z Pittsburgh Steelers 10:21.

MVP finału uznano Malcolma Smitha. 24-letni zawodnik formacji obronnej Seahawks gra na pozycji linebackera (wspomagającego). Najbardziej widowiskowym zagraniem popisał się w drugiej kwarcie. Przechwycił podanie Manninga, przebiegł z piłką 69 jardów (63 metry) i zaliczając przyłożenie podwyższył prowadzenie na 21:0.

Smith i wszyscy jego koledzy z drużyny w Super Bowl zagrali po raz pierwszy w karierze. Poprzednio w finale sami debiutanci wystąpili w barwach Buffalo Bills w 1991 roku. Bills ulegli jednak New York Giants 20:39.

Formalnym gospodarzem spotkania był Nowy Jork, ale faktycznie mecz odbył się na pobliskim stadionie w East Rutherford w stanie New Jersey. To był pierwszy Super Bowl rozegrany na pozbawionym dachu obiekcie na północy Stanów Zjednoczonych.