Menu

Sunak: "Kryzysowa sytuacja gospodarcza w UK dopiero się zaczęła"

Sunak: "Kryzysowa sytuacja gospodarcza w UK dopiero się zaczęła"
Pandemia doprowadziła do trzęsienia ziemi w brytyjskiej gospodarce. (Fot. Getty Images)
Brytyjski PKB skurczy się w tym roku o 11,3 proc., co będzie największym spadkiem od ponad 300 lat - zapowiedział dzisiaj minister finansów Rishi Sunak, ostrzegając, że pandemia koronawirusa będzie miała długotrwały wpływ na brytyjską gospodarkę.
Reklama

"Nasza kryzysowa sytuacja zdrowotna jeszcze się nie skończyła. A nasza kryzysowa sytuacja ekonomiczna dopiero się zaczęła" - oświadczył Sunak, przedstawiając w Izbie Gmin ogólny plan wydatków na rok finansowy 2021/22, zaczynający się w kwietniu przyszłego roku. Z powodu niepewności związanej z pandemią, ogólny plan wydatków zastąpił na razie pełny budżet, który zazwyczaj przedstawiany jest pod koniec roku kalendarzowego.

Sunak przekazał, że brytyjski PKB zmniejszy się w tym roku o 11,3 proc., co będzie największym spadkiem od ponad 300 lat. W przyszłym roku wzrost gospodarczy wyniesie 5,5 proc., w 2022 r. - 6,6 proc. i dopiero w czwartym kwartale 2022 r. PKB wróci do poziomu sprzed pandemii. W kolejnych latach wzrost będzie już znacznie niższy - 2,3 proc. w 2023 r., 1,7 proc. w 2024 i 1,8 proc. w 2025 r. W efekcie w 2025 r. brytyjska gospodarka będzie o 3 proc. mniejsza niż prognozowano w marcu tego roku.

Bezrobocie, które w okresie trzech miesięcy do września wynosiło 4,8 proc., osiągnie szczyt w drugim kwartale 2021 r., gdy jego stopa sięgnie 7,5 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to wzrost liczby bezrobotnych o niemal milion osób - z 1,62 mln do 2,6 mln, choć jest to niższy wzrost niż OBR przewidywał latem. W związku z tym Sunak zapowiedział utworzenie programu pomocy dla ok. 1 mln osób, pozostających bez pracy od ponad roku, w jej znalezieniu. Na ten cel rząd zamierza w ciągu najbliższych trzech lat przeznaczyć 3 mld funtów.

Sunak dodał, że kwota pożyczek, zaciągniętych przez rząd w obecnym roku finansowym, czyli do marca 2021 włącznie, sięgnie 394 mld funtów, co odpowiada 19 proc. PKB i będzie najwyższą sumą w czasach pokoju. W przyszłym roku finansowym ma ona jednak spaść do 164 mld, a w kolejnych ustabilizować się na poziomie ok. 100 mld funtów.

Wzrost pożyczek jest spowodowany podjętymi przez rząd działaniami w odpowiedzi na pandemię. Jak poinformował Sunak, całkowita kwota wydana w tym roku na ten cel sięgnie 280 mld funtów. W przyszłym roku rząd planuje wydać kolejne 55 mld, w tym m.in. 18 mld na szczepionki, testy i środki ochrony osobistej i 3 mld na zwiększenie budżetu publicznej służby zdrowia.

Sunak podkreślił, że rosnące zadłużenie kraju na dłuższą metę jest sytuacją niemożliwą od utrzymania, w związku z tym ogłosił dwa budzące kontrowersje, choć spodziewane, posunięcia. Po pierwsze, zamrożone zostaną w przyszłym roku pensje pracowników sektora publicznego z wyjątkiem służby zdrowia. Po drugie, zawieszone zostanie zobowiązanie do przekazywania co najmniej 0,7 proc. PKB na pomoc zagraniczną.

Sunak zapowiedział natomiast utworzenie "funduszu wyrównywania szans" o wartości 4 mld funtów, z którego mają być finansowane lokalne projekty, takie jak naprawa infrastruktury, budowa czy utrzymanie placówek kultury, co ma pomóc w wyrównywaniu poziomu życia pomiędzy poszczególnymi regionami kraju.

Zwraca natomiast uwagę fakt, że w prognozach gospodarczych i planach wydatków Sunak ani razu nie wspomniał o skutkach kończącego się 31 grudnia okresu przejściowego po Brexicie, w tym w szczególności o zagrożeniach związanych z brakiem porozumienia z UE o przyszłych relacjach. OBR szacuje, że jeśli nie zostanie ono zawarte, wzrost brytyjskiego PKB zmniejszy się w przyszłym roku o 2 punkty proc.

Czytaj więcej:

Brytyjska gospodarka "zdrowieje". Rośnie trzeci miesiąc z rzędu

Bank Anglii zwiększa program skupu obligacji o £150 miliardów

KE przewiduje głęboką recesję w UE

To już koniec recesji w UK. Gospodarka z rekordowym wzrostem

4-dniowy tydzień pracy "ratunkiem na koronawirusowy kryzys"

Media: Rząd UK planuje zamrożenie pensji w sektorze publicznym

  Komentarze
  • Tomi
   25 listopada 2020, 17:47

   Podwyzki podwyzki na horyzoncie

  • Olo
   25 listopada 2020, 18:26

   Ale Czekaj ostatnio tu pisali ze uk gospodarka sie rozwija bardzo w dobie korony , ehh te media :)

  • Sunak party
   25 listopada 2020, 20:17

   Po nowym roku wejdzie w zycie nowe prawo British First nad którym pan Sunak i jego wspólpracownicy ju zaczeli pracowac.Dzisiaj bylo o tym wspomniane przez tego Pana,bedzie to jeden z kolejnych etapów ratowania gospodarki,po wyjsciu z uni europejskiej.Wzmianka byla o obnizeniu bezrobocia British Citizens.Mniej strat na benefity,a sa one ogromne.Zaklady pracy mogá byc zobowiàzane do wyslania pracownika nie bèdàcego british citizen na przymusowy bezplatny urlop,do momentu poprawy sytuacji gospodarczej w kraju.Zodnie z nowym-przyszlym pozaeuropejskim prawem w UK.

  • To proste
   25 listopada 2020, 21:32

   Unia Europejska to tylko maly skrawek do handlu. Jest reszta czesc swiata, na lepszych warunkach biznesowych dla UK.

  • Janusz
   25 listopada 2020, 23:51

   18 miliardów na szczepionki i tylko 3 miliardy na służbę zdrowia. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości co do tzw. pandemii ?

  • Z Anglii
   26 listopada 2020, 03:16

   Paweł Klimczak jakiś ty inteligentny świecisz wiedzą spróbuj może jeszcze raz przeczytać ten artykuł uczony profesorze

  • SILESIAN
   26 listopada 2020, 09:15

   @ To proste

   Widze, ze nie masz pojecia. Prosze sie do edukowac w temacie i wtedy zablysnac bo glupoty piszesz nieziemskie. UK eksport do EU to 47% calego exportu towarow UK wiec to maly skrawek wedlug ciebie? Do tego jeszcze dochodza serwisy bankowe, ubezpieczenia, wymiana walutowa Euro dla 450 milionow ludzi. Prosze mi powiedziec czym UK bedzie handlowac z reszta swiata wedlug ciebie?

  • Konia
   26 listopada 2020, 20:01

   Sunak party. Bez jaj ty masz coś nie po kolei. Wywalili cię z Angli czy co. Kto bendzie wysyłał pracowników na bezpłatne urlopy.?? I tyle bzdur że jakiś britisz first to tylko tutaj można przeczytać.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł

  Sport


  Sport

  Reklama