Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stres w pracy? Nie, dziękuję!

Stres w pracy? Nie, dziękuję!
Zdaniem specjalistów, stres w pracy negatywnie wpływa na naszą wydajność (fot. Thinkstock)
W Europie prawie 60 proc. pracowników doświadcza stresu w pracy, a ok. 40 proc. pracodawców przyznaje, że nie potrafi walczyć z jego przejawami - wynika z badań Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy (EU-OSHA).
Reklama
Reklama
"Stres w pracy? Nie, dziękuję!" - to nazwa ogólnoeuropejskiej kampanii informacyjnej mającej promować dobre praktyki oraz uczyć sposobów radzenia sobie ze stresem. Specjaliści przypominają, że stres pojawia się wtedy, gdy wymagania stawiane pracownikowi przekraczają jego możliwości.

"Prawie 60 proc. pracowników doświadcza problemów ze stresem w pracy - potwierdzają to zarówno badania przeprowadzone w Europie, jak i w Polsce" - tłumaczy dr hab. inż. Wiktor M. Zawieska. "Jak pokazały badania europejskie, ponad 40 proc. pracodawców w Europie uważa, że ma problem w zarządzaniu stresem, choć jest świadoma, że taki czynnik występuje" - dodaje.

W Europie stres zajmuje drugie miejsce (po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego) wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Według szacunków EU-OSHA, 50-60 proc. utraconych dni roboczych może być spowodowanych stresem związanym z pracą.

W ramach kampanii przygotowane zostaną ulotki, broszury i materiały filmowe pokazujące sposoby walki ze stresem w miejscu pracy. Firmy i pracodawcy będą mogli wziąć udział w konferencjach oraz seminariach; ich tematyka ma być dostosowana do problemów związanych ze czynnikami stresu występującymi w danym przedsiębiorstwie.

Dr Dorota Żołnierczyk-Zreda przekonuje, że pracodawcy powinni walczyć ze stresem w swoich firmach również dlatego, że prowadzi on do realnych strat materialnych i finansowych. Jego konsekwencją mogą być m.in.: wzrost absencji w pracy, spadek produktywności, wzrost liczby wypadków w pracy, zwiększona fluktuacja pracowników.

"Stres związany z nierównowagą pomiędzy wkładem pracy a wynagrodzeniem może prowadzić do wypalenia zawodowego. Dochodzi do niego wszędzie tam, gdzie ludzie pracują dużo, a otrzymują niewiele. Mówimy tu nie tylko o pieniądzach, ale o czymś, czasami ważniejszym niż pieniądze - chodzi o uznanie przełożonych, wyrażenie szacunku wobec pracownika, powiedzenie 'dziękuję'. Okazuje się, że w naszej, takiej wymagającej podmiotowej naturze, jesteśmy na to bardzo, bardzo wyczuleni. Tam, gdzie nie ma możliwości wyższego wynagrodzenia, powinno być więcej szacunku i więcej uznania wobec pracownika" - tłumaczy Żołnierczyk-Zreda.

"Istnieje popularna teoria, nie do końca prawdziwa, że stres jest dobry, bo mobilizuje i bez niego nie da się żyć. Ale trzeba pamiętać, że stres zawsze kosztuje - prędzej czy później odbije się na zdrowiu, wydajności, życiu rodzinnym i społecznym człowieka" - podsumowuje prof. Zawieska.

Ogólnoeuropejską kampanię informacyjną "Stres w pracy? Nie, dziękuję!" koordynuje Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy (EU-OSHA) z siedzibą w Bilbao, a jej efektem ma być zwiększenie świadomości na temat potrzeby ograniczania stresu w miejscu pracy.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama