Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Straż Graniczna: Niemcy chcą przekazać Polsce ponad 1 870 cudzoziemców

Straż Graniczna: Niemcy chcą przekazać Polsce ponad 1 870 cudzoziemców
Z państw UE zawracane są osoby, które przybyły nielegalnie, a wcześniej przebywały w Polsce. (Fot. Twitter/@Straz_Graniczna)
Niemcy w tym roku zgłosiły do przekazania Polsce w sumie 1 878 cudzoziemców, z czego 305 już przekazały. To osoby, które nielegalnie przebywają w Niemczech, a wcześniej miały być w Polsce. Aby zostały przyjęte, muszą być dowody na ich obecność w Polsce - wyjaśnia rzeczniczka SG por. Anna Michalska.
Reklama
Reklama

Z danych Straży Granicznej wynika, że w sumie wszystkie państwa członkowskie zgłosiły w tym roku 2 182 cudzoziemców do przekazania Polsce w ramach readmisji i procedury dublińskiej regulującej zasady udzielania w UE ochrony międzynarodowej obywatelom państw trzecich. Dotychczas przekazanych zostało 477 spośród zgłoszonych. Rok temu zgłoszonych zostało 3 929 osób, a przekazanych - 848.

Najwięcej osób do zawrócenia do Polski zgłaszają Niemcy. W tym roku wnioskują w sumie o przekazanie Polsce 1 878 cudzoziemców, z czego 305 osób już zostało przekazanych. W 2022 roku Niemcy wnioskowali o przekazanie 3 434 osób, a przekazanych zostało 628.

Przekazywani cudzoziemcy to osoby, które w Niemczech przebywają nielegalnie, ale przybyły do nich przez Polskę. Według rzeczniczki SG większość z nich to cudzoziemcy, którzy opuścili otwarte ośrodki dla cudzoziemców przed zakończeniem procedur.

To także osoby, które nadużyły procedury uchodźczej - złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej i wyjechały z Polski, nie czekając na rozstrzygnięcie. Jeśli następnie złożą wniosek uchodźczy w Niemczech, są zwykle zawracane do Polski, gdzie złożyły go po raz pierwszy.

Por. Anna Michalska wyjaśniła, że to mogą być również cudzoziemcy, którzy wcześniej przekroczyli nielegalnie granicę Białorusi, ale z Litwą lub Łotwą, a następnie przez Polskę dostali się do Niemiec, gdzie zostali zatrzymani. W takim przypadku mogli zostać zawróceni do Polski w ciągu 48 godzin w ramach tzw. readmisji uproszczonej, jeśli zatrzymano ich przy granicy lub mieli np. bilet potwierdzający przyjazd z Polski.

Rzeczniczka SG zaznaczyła, że w każdym przypadku wcześniejszy pobyt cudzoziemca w Polsce lub jego przyjazd do danego kraju członkowskiego z Polski musi być udokumentowany. Jeżeli brak dowodów w tej sprawie, osoba nie jest przyjmowana.

Poza Niemcami cudzoziemców do przekazania Polsce - zarówno w tym, jak i w zeszłym roku - zgłaszają Francja, Holandia, Norwegia i Szwecja.

Kraje, z których pochodzą przekazywani cudzoziemcy, to najczęściej Irak (94 osoby), Białoruś (89), Rosja (80), Afganistan (71) i Ukraina (40).

Czytaj więcej:

"Telegraph": Niemcy rezygnują z polityki migracyjnej Angeli Merkel

Niemcy: Władze Saksonii chcą kontroli na granicy z Polską

Niemcy przyznają obcokrajowcom coraz więcej paszportów. Najliczniejszą grupą są Syryjczycy

Niemcy: Połowa mieszkańców to chrześcijanie, ponad 30 proc. uważa różnorodność religii za zagrożenie

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   5 czerwca, 17:40

   Półtora roku temu Niemcy i ich lewaccy agenci w Polsce wrzeszczeli, żeby wpuszczać nachodźców a teraz nam chcą ich odsyłać.??? A spierdaty do taty!

  • Tim
   5 czerwca, 17:42

   Anglicy ich chetnie przyjmia, sczegolnie w tej kadencji rzad jest bardzo humanitarny.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama