Menu

Sondaż: Polacy nie chcą monarchii parlamentarnej, jak w UK

Sondaż: Polacy nie chcą monarchii parlamentarnej, jak w UK
Okazuje się, że monarchia nie jest dla Polaków... (Fot. Getty Images)
14 proc. respondentów chciałoby w Polsce monarchii parlamentarnej, jak w Wielkiej Brytanii. Przeciw tej koncepcji jest 57 proc. respondentów. 29 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania - wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl.
Reklama
Reklama

Wyniki badania opublikowano wczoraj, w 230. rocznicę przyjęcia przez Sejm Czteroletni ustawy rządowej, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. "Czy gdyby I Rzeczpospolita przetrwała, gdyby nie doszło do rozbiorów, to być może nasze państwo byłoby dziś monarchią konstytucyjną, jak to zakładała Konstytucja 3 maja?" - zastanawiano się na portalu.

Dlatego przeprowadzono sondaż, w którym zadano respondentom pytanie brzmiące: "Czy chciałaby Pani/chciałby Pan, żeby w Polsce obowiązywała monarchia parlamentarna taka, jak w Wielkiej Brytanii?".

Za monarchią parlamentarną w Polsce opowiedziało się 14 proc. badanych, w tym 7 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", tyle samo - 7 proc. - wybrało odpowiedź "raczej tak". Przeciw tej koncepcji było 57 proc. respondentów, w tym zdecydowanie przeciw - 33 proc., a 24 proc. "raczej przeciw". 29 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy za monarchią parlamentarną opowiedziało się 18 proc. respondentów, a przeciw 53 proc. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej "za" było 11 proc., a "przeciw" 71 proc. Wśród wyborców Polski 2050 za monarchią parlamentarną było 12 proc., a "przeciw" 75 proc.

"W sumie można więc stwierdzić, że Polacy cenią monarchię, ale tę istniejącą w Wielkiej Brytanii. Na własnym podwórku wolą system prezydencki" - podsumowano wyniki badania na portalu wPolsce.pl.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1 067-osobowej próbie Polaków w dniach od 23 do 26 kwietnia 2021 roku. 

  Komentarze
  • Miekiszon
   4 maja, 07:08

   U nas byłby problem bo prezes jest kawalarem i nie ma następcy.

  • Andre
   4 maja, 09:59

   Wiecej pasozytow co na ludzkiej krwawiznie zbijaliby majatki.

  • Ojeju jeju
   4 maja, 10:30

   Tusk sprzedając stocznie gdańską wzmocnił stocznie niemiecką. Teraz Niemcy protestują budowe najwiekszego lotniska w europie na mazowszu, linii kolejowej warszawa pekin, mierzei wislanej. Ogolnie im to nie na reke. Donaldzie wróć! Trzeba pozamykać budowy!

  • Tofiusz
   4 maja, 21:09

   Jestem za monarchią absolutną.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.05.2021
  GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama