Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Śmieciowe jedzenie: Rząd opóźnia wprowadzenie zakazu na tzw. multi-buy

Śmieciowe jedzenie: Rząd opóźnia wprowadzenie zakazu na tzw. multi-buy
Wzrost otyłości u dzieci budzi szczególne zaniepokojenie - niezdrowe przekąski przyciągają bowiem głównie najmłodszych. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd ma opóźnić wprowadzenie zakazu na kupno w promocyjnej cenie wielu produktów zaliczających się do niezdrowej żywności (tzw. multi-buy). Nie będą też zakazane reklamy telewizyjne tych produktów. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że zakaz odroczono o rok, gdyż w obliczu rosnącej inflacji wiele rodzin zmaga się z rosnącymi kosztami życia.
Reklama
Reklama

Pomimo tej decyzji, od października br. będą obowiązywać ograniczenia dotyczące umieszczania tzw. junk food w wyeksponowanych miejscach (np. przy kasach) w sklepach.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) poinformował, że planowany zakaz na promocje typu "kup jedno, drugie gratis" zostanie wstrzymany do października 2023 roku. Takie oferty są popularne szczególnie jeśli chodzi o żywność i napoje o wysokiej zawartości tłuszczu, soli lub cukru.

W zeszłym miesiącu weszły w życie przepisy nakazujące dużym restauracjom, kawiarniom i lokalom serwującym dania na wynos podawanie kalorii w menu.

Minister zdrowia publicznego Maggie Throup podkreśliła, że ​​rząd nadal jest zaangażowany w rozwiązanie problemu otyłości u dzieci, jednak działacze na rzecz zdrowia twierdzą, że jest inaczej.

"Boris Johnson mógł pozostawić po sobie spuściznę jako pierwszy premier, który w znaczący sposób zajął się otyłością, szczególnie w zakresie ograniczania reklamy i promocji niezdrowej żywności, co było jego sztandarową polityką" – zauważył prof. Graham MacGregor, kardiolog z Queen Mary University of London i przewodniczący Action on Sugar.

"Zamiast tego poddał się własnym parlamentarzystom i agresywnemu przemysłowi spożywczemu, który, jak na ironię, zaczął stosować się do tych nowych zasad" - dodał MacGregor.

"Otyłość w społeczeństwie gwałtownie rośnie, a miliony rodzin nie mogą sobie pozwolić na odpowiednie, pełnowartościowe jedzenie na stole. Promocje typu multi-buy sprawiają, że ludzie wydają więcej na śmieciowe jedzenie, a mniej na zdrową żywność. To opóźnienie zakazu zagraża brytyjskiemu celowi zmniejszenia o połowę otyłości u dzieci do 2030 roku" - podsumowała Barbara Crowther z Children's Food Campaign.

Decyzję rządu o przesunięciu terminu wprowadzenia zakazu skrytykowała też opozycja, która zauważyłą, że "zamiast ograniczać otyłość u dzieci, zapobiegać chorobom i łagodzić presję na NHS, ten chaotyczny rząd dokonuje kolejnego zwrotu".

Jednak organizacja branżowa Federacja Żywności i Napojów (FDF) twierdzi, że opóźnienie to jest "sensowne", ponieważ rodziny i producenci zmagają się z wysoką inflacją.

Czytaj więcej:

UK zakaże reklam niezdrowego jedzenia w telewizji i internecie

Zakaz reklamowania fast-foodów w metrze działa. Londyńczycy kupują mniej "śmieciowego jedzenia"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama