Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słowacja z najwyższą na świecie liczbą zgonów z powodu koronawirusa

Słowacja z najwyższą na świecie liczbą zgonów z powodu koronawirusa
Słowacja znalazła się w bezprecedensowej sytuacji, a w kraju masowo funkcjonują ruchy odrzucające fakt istnienia epidemii. (Fot. Getty Images)
Kilka miesięcy po tym, gdy Słowacja stała się pierwszym krajem na świecie, który przetestował całą swoją populację, teraz kraj ten zdobył palmę pierwszeństwa w liczbie zgonów z powodu koronawirusa. 
Reklama
Reklama

Słowacja ma obecnie najwyższą 7-dniową liczbę zgonów z powodu COVID-19 w przeliczeniu na 1 milion mieszkańców niż jakikolwiek inny kraj świata.

Według danych Our World in Data, od 15 lutego na każdy milion mieszkańców Słowacji umiera z powodu koronawirusa dodatkowe 17,82 osób.

Druga na liście znalazła się Portugalia z wynikiem 14,81, a następnie Czarnogóra (12,63), San Marino (12,63) oraz Czechy (12,23).

Wielka Brytania, w której od wybuchu pandemii odnotowano ponad 117 tys. dodatkowych zgonów, zajęła szóste miejsce z wynikiem 9,70 zgonów na milion.

Jak zwracają uwagę media, Słowacja w październiku przetestowała całą swoją populację, a ruch ten był powszechnie chwalony i uznawany za dobry krok w stronę mniejszej liczby zakażeń. W ubiegłym miesiącu liczba przypadków koronawirusa w tym niewielkim kraju spadła aż o 60 proc. Skąd więc tak duży odsetek zgonów?

Jeszcze kilka tygodni temu mieszkańcy Słowacji bawili się na stokach narciarskich. (Fot. Getty Images)

Statystyki wskazują, że znaczny przyrost zakażeń Słowacja zaczęła odnotowywać dopiero po przetestowaniu całej populacji. Największym problemem jest to, że w ostatnich tygodniach do kraju dotarł brytyjski szczep koronawirusa, który - według tamtejszego rządu - jest główną przyczyną fatalnych statystyk. Mutacja ta uchodzi powszechnie za łatwiejszą do transmisji i bardziej śmiertelną.

Drugim problemem mogą być względy behawioralne. Kraje Europy Wschodniej świetnie poradziły sobie z pierwszymi falami zakażeń, ponieważ szybko wprowadziły surowe restrykcje. Kraje Zachodu w oparciu o dane behawiorystów ostrzegały, że to fatalna strategia, bo im szybciej wprowadzi się znaczne ograniczenia tym szybciej ludzie przestaną ich przestrzegać, dlatego powinny być rozłożone w czasie. Obecnie właśnej tej sytuacji doświadcza Słowacja. W kraju obecnie ponownie wprowadzono stan wyjątkowy i zamknięto wszystkie granice.

Dodatkowym problemem dla Słowacji może być zalew antyszczepionkowych fake newsów, na które mieszkańcy Europy Wschodniej są bardziej podatni niż osoby pochodzące z rozwiniętych krajów m.in. z powodu niskiego stanu edukacji w społeczeństwie. Zdaniem ekspertów, stawia to w nierównym rzędzie biedniejsze kraje Europy, które - nie mając wsparcia swoich własnych obywateli - nie mogą sobie pozwolić na system zaleceń i porad. Zamiast tego muszą egzekwować prawo przy użyciu siły, co stanowi poważne obciążenie dla całego systemu i nie pozwala skutecznie walczyć z pandemią.

Czytaj więcej:

ONS: 1 na 100 mieszkańców UK odmówiło szczepienia

UK: Co stoi za wielkim sukcesem programu szczepień na Covid-19?

Izrael: Niezaszczepieni bez wstępu do klubu czy na siłownię

Koronarestrykcje w krajach sąsiadujących z Polską

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama