Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Shrinkflacja: Czym jest i dlaczego wywołuje niepokój wśród Brytyjczyków

Shrinkflacja: Czym jest i dlaczego wywołuje niepokój wśród Brytyjczyków
Producenci żywności zmniejszają swoje produkty i podnoszą ich ceny. (Fot. Getty Images)
Brytyjczycy znajdują się pod coraz silniejszą presją finansową w związku z kryzysem związanym z kosztami życia. Jednym z efektów trudnej sytuacji rynkowej jest shrinkflacja - zjawisko, które polega na zmniejszaniu gramatury produktu i jednoczesnym zwiększaniu jego ceny.

Reklama
Reklama

W ciągu ostatniego roku ceny żywności poszybowały w górę, a w wielu regionach kraju pojawiły się niedobory niektórych produktów. Obecnie uwaga rodzimej prasy skupia się jednak na zjawisku shrinkflacji - zmniejszania produktów i zwiększania ich ceny. Zjawisko to - jak informowała niedawno grupa Which? - jest w Wielkiej Brytanii coraz powszechniejsze.

Z badania wynika, że shrinkflacji obawia się aż 4 na 5 klientów supermarketów. W efekcie wielu z nich odwróciło się od niektórych ulubionych marek i przerzuciło się na tańsze zamienniki.

Inne badania - przeprowadzone przez Barclays - wykazały, iż 81 proc. klientów rezygnuje z zakupu produtu, jeśli jest on mniejszy niż zazwyczaj. 29 proc. kupuje go po prostu rzadziej, a 18 proc. lojalnie trzyma się wyłącznie marek, które nie zastosowały nieetycznych praktyk.

Już w czerwcu shrinflację dostrzegało aż 70 proc. mieszkańcow Wysp (wobec 65 proc. miesiąc wcześniej). Szczególnie zauważalna ma być w słodyczach i przekąskach - na wadze straciły czekolady, batoniki, ciastka, a także chipsy.

Kupujący na Wyspach zgłaszają również, że w supermarketach coraz częściej zauważyć można niedobory produktów. 37 proc. informuje, że w ich lokalnym sklepie często nie ma podstawowej żywności, w tym jajek, warzyw i owoców.

Jedna piąta klientów na Wyspach (20 procent) uważa z kolei, że na półki trafia mniej nowych produktów niż jeszcze rok temu.

Czytaj więcej:

Tesco zmniejszyło pojemność sprzedawanych słoików z majonezem Hellmann's

Klienci w UK skarżą się, że producenci coraz częściej zmniejszają rozmiary sprzedawanych produktów

Czekolada Galaxy kolejną ofiarą "shrinkflacji" na Wyspach

    Komentarze
    • Marcin
      9 października 2023, 08:50

      To dla waszego dobra bo rzad sobie poradzi rysiek szurak tez nie narzeka do tego stara jego nie musi placic podatku to dla wszego dobra bo jestescie plebsem proste wy placcie i placzcie

    • Czytelnik anonimowy
      9 października 2023, 09:20

      To zjawisko jest na całym swiecie , ceny , chca zniszczyc ten swiat , zobaczcie co sie w Polsce dzieje , otworzcie oczy , ogladajcie facebook , Polaków którzy wrzucaja filmy prawdziwe co sie dzieje w dzien i w nocy w Polsce tego wam w tv zadnej nie pokarza .Nie czytajcie tych bzdur , owocow jajek i innych produktow nigdzie nie brakuje , az sie prosza zeby kupowac , jak ktos zre konia z kopytami to mu drogo .drogo? jedzcie do Polski tam zobaczycie DROGO żywność .

    • Do Czytelnik anonimowy
      9 października 2023, 11:26

      Przestan wreszcie cpac, bo nie da sie tych twoich mentalnych wymiocin prezentowanych tutaj w zaden sposob ogarnac zdrowym umyslem. Jestes grafomanem czy tylko zwyklym idiota?

    • Olek
      9 października 2023, 12:02

      Angole od naszych sie ucza. Juz dawno temu tak zrobl wedel czy inne firmy spozywcze. Oczywiscie to tez jest walka z otyloscia ;)

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama