Menu

Settled status: Rosną obawy w związku ze zbliżającym się końcowym terminem na składanie wniosków

Settled status: Rosną obawy w związku ze zbliżającym się końcowym terminem na składanie wniosków
Nasz status będzie sprawdzany także przy każdym powrocie do UK. Służby graniczne będą go miały w swoim systemie, jeśli zarejestrowaliśmy się do EU Settlement Scheme. (Fot. Getty Images)
Już tylko kilkanaście dni zostało na składanie aplikacji o status osiedlenia w ramach systemu EU Settlement, przeznaczonego dla obywateli Unii Europejskiej chcących dalej legalnie mieszkać i pracować na Wyspach. BBC zauważa jednak, że wciąż nie wszyscy Europejczycy wiedzą lub są przekonani o konieczności rejestracji w tym systemie.
Reklama
Reklama

Pomiędzy sierpniem 2018 a marcem 2021 roku aż 5,42 mln osób aplikowało do systemu. Spośród nich 2,6 mln otrzymało settled status, a 2,2 mln tymczasowy pre-settled status, po upływie którego trzeba aplikować ponownie (potrzebne jest 5 lat pobytu w UK). Reszta aplikacji albo spotkała się z odmową, albo błędy w nich zawarte spowodowały, że były nieważne.

Polacy stanowią jedną z największych - obok Rumunów i Litwinów - grup aplikujących i otrzymujących ten status. Wciąż jednak pokutują opinie, że ci, którzy posiadają obowiązującą niegdyś rezydenturę stałą nie muszą się rejestrować (system rezydentur nie podlega pod EU Settlement Scheme, dlatego osoby posiadające rezydentury także zobowiązane są się zarejestrować - przyp. red.). Podobnego zdania często są osoby, które mieszkają w UK dłużej niż 5 lat, ale nie posiadają brytyjskiego paszportu - twierdząc, że są "automatycznie" zarejestrowane (w przypadku statusu osiedlenia nie ma opcji "automatycznej" - przyp. red.).

Zwraca na to uwagę prof. Catherine Barnard z Trinity College w Cambridge, ekspertka ds. prawa europejskiego i przytacza przypadek, gdy została zapytana o settled status przez Europejczyka mieszkającego w Wielkiej Brytanii przez 40 lat. "Mężczyzna był przekonany, że nie potrzebuje settled status, a takich ludzi może być dużo więcej" - zauważa prof. Barnard. 

Po 30 czerwca wszyscy obywatele UE (z wyjątkiem Irlandczyków i osób posiadających już brytyjski paszport), którzy nie zarejestrowali się do EU Settlement Scheme, będą przez władze brytyjskie postrzegani jako nielegalni imigranci. Oznacza to, że stracą prawo do wynajmowania mieszkania, pracy, posiadania konta bankowego czy prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Dr Alexandra Bulat, szefowa Young Europeans Network - organizacji prowadzącej kampanię na rzecz praw obywateli UE w UK - podkreśla, że sytuacja może stać się bardzo trudna dla wielu osób i że prawdopodobnie konieczne będzie wprowadzenie fizycznego potwierdzenia statusu osiedlenia. Obecnie takie potwierdzenie otrzymuje się w formie listu drogą email.

Swój status można też sprawdzić i uzyskać potwierdzenia dla pracodawcy poprzez rządową stronę: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl#po-zoeniu-wniosku

Więcej informacji po polsku: https://www.gov.uk/guidance/settled-status-for-eu-citizens-and-their-families-translations.pl#overview

Czytaj więcej:

Ponad 900 tys. Polaków złożyło wniosek o status osiedlenia w UK

10 proc. obywateli UE "rozważa opuszczenie Wielkiej Brytanii po 30 czerwca"

Posłowie w UK apelują: Automatycznie przyznajmy status osiedlenia obywatelom UE

Settled status: Zostało 30 dni na złożenie aplikacji. Burmistrz Londynu martwi się o obywateli UE

Irlandia Północna: Obywatele UE aplikują o settled status. Najwięcej z Polski

Apel do Borisa Johnsona, aby zniósł deadline na składanie wniosków o settled status

  Komentarze
  • Polak angielski
   14 czerwca, 18:19

   Macie rację ja też spotykam tu takich Polaków którzy w połowie czerwca 2021 mówią że im status jestndo niczego niepotrzebny, bo co oni im mogą zrobić, prawdą jest że ciężko z nimi się nawet porozumieć po polsku, a co dopiero w innym języku więc racja, sa tutaj ludzie którzy niestety będą musieli opuścić ten kraj ,albo zostaną deportowani przez swoją głupotę.

  • Asan
   14 czerwca, 19:02

   Jak długo jeszcze będziecie bic piane wokół tego settled? Nie złożyli i nie złożą. Byli tacy którzy zaryzykowali, wypełnili , podali adres i policja przyjechała po nich. Dlatego ta resztka siedzi cicho i liczy na cud laski rządu brytyjskiego. Z danych opisanych w artykule wynika , że 600 tysięcy wniosków odrzucono . Dużo raczej.

  • Drakus
   14 czerwca, 21:13

   Mi jeden powiedział że się nie martwi bo jak go zatrzymają to powie że jest gejem i UK nie będzie mogła go deportować do Polski bo tam nie przestrzegają praw LGBT. Nie wiem czy to dobry sposób, ale widzę że tutaj strasznie zależy im na tych prawach. Może ci LGBT tutaj to imigranci, którzy nie chcą dać się deportować.

  • OMG
   14 czerwca, 21:54

   Co za szczęście, że jestem już w Polsce, to co czytam co się w Anglii dzieje, to aż przeraża.

  • No i fajnie
   14 czerwca, 22:36

   Anglia Wielka Potęga teraz trend słowianie przejmują 5 lat i po UK

  • Typ
   14 czerwca, 23:21

   asan po kogo policja przyjechala >? po twojego narzeczonego?

  • Ja
   15 czerwca, 07:59

   Ci co mieli zrobic zrobili bylo bardzo duzo czadu reszta do domu

  • Drakus
   15 czerwca, 09:18

   Ten portal to oszustwo!. Napisałem tutaj co zrobić żeby bez statusu pozostać w UK lecz nie pokazali. Kilka komentarzy na konkretny temat bez brzydkiego słowa skasowali. Prawdy nie pokarzą.

  • JoBo
   15 czerwca, 09:51

   @OMG. Właśnie zmieniam paszport w konsulacie. Na zewnątrz ludzie noszą maski, bo chcą, w polskiej, bo muszą. Taka jest różnica.

  • NN
   15 czerwca, 11:45

   Czytałem nowe przepisy emigracyjne. Pracodawca powinien płacić emigrantom że statusem minimalne wynagrodzenie 25600£ rocznie lub nie mniej 20480£ podstawy. Od stycznia 2021

  • Dyzma z Anglii
   15 czerwca, 14:51

   Ludzie co my tutaj robimy w tym padole ? w Polsce mój kuzyn mieszkał w UK 8 lat , wrócił zeszłego roku ,zrobił kurs maszynisty na pociągi czego nie mógł zrobić w UK zawsze mu odrzucali aplikację, zapłacił 6 tyś złotych dzisiaj po roku doświadczenia jego pensja jest około 7500 tys brutto.Wystarczy rok doświadczenia mało tego, może przenieść się do Berlina i będzie mógł legalnie prowadzić tam pociągi a jakie tam sa zarobki to chyba nie muszę mówić ale muszę powiedzieć że szkoda tu marnować życia w tym bagnie Europy.

  • Polaczek z anglii
   15 czerwca, 18:06

   Do Drakus deportują cię niezależnie czy jesteś gejem czy ksenofobem co najwyżej możesz wcześniej trafić do więzienia, uważam że my Polacy powinniśmy się przestać ośmieszać ,ty dajesz wskazówki dla tych którzy chcą tu zostać nielegalnie, to jest po prostu kpina, sorry ale ja jestem kategorycznie przeciwko takim ludziom, uważam że powinni być deportowani.Polacy jak zwykle wszystko co najgorsze,Rumun wynajmie sobie 2 bed flat dla siebie samego,znam takich,a Polacy będą w 3jke wynajmować jeden pokój o taka różnica, wstyd na Europę.

  • JoBo
   15 czerwca, 23:06

   @Dyzma z Anglii. To co ty jeszcze robisz tutaj ? Nikt Cię nie trzyma. Byłem w konsulacie złożyć wniosek o nowy paszport. Podsluchalem kilka rozmow o braku settled status. Ludzie wyrabiali sobie tymczasowy, aby stąd wyjechać przed deportacja. A swoją drogą, gdyby nie trudność z rezerwacją terminu wizyty, cała reszta wygląda bardzo przyzwoicie. Obsługa grzeczna, kulturalna i merytoryczną. Pan przed konsulatem w Londynie, który pilnował porządku, bardzo miły i pomocny. Pełna kultura. Tak trzymać!

  • JoBo
   15 czerwca, 23:10

   @NN. Gdzie konkretnie to przeczytałeś?

  • Lena
   16 czerwca, 08:03

   Ostatnio czytałam, że każdy kto ma status na 5lat to po 5latach mogą go z kraju wyrzucić, bo nie będzie już im potrzebna taka osoba, bo będzie duże bezrobocie.

  • JoBo
   16 czerwca, 12:50

   Wystarczy wszystkim wpis @Leny ? Już wiecie dlaczego tylu rodaków nie zrobiło settled status?

  • Herszt
   16 czerwca, 17:57

   Do JoBo paszport już masz trollu jeden ? gotowy do ucieczki ? zanim przyjda służby emigracyjne do ciebie ? opis konsulatu przez ciebie mówi mi że ty jesteś dzieciakiem zachwyconym Anglią.Najwyzszy czas abyś się spakował i wyjechał stąd takich emigrantów jak ty UK nie potrzebuje.

  • JoBo
   16 czerwca, 23:22

   Troll, rzeznik, bubek ? Powtarzasz się gościu. Akurat w Polsce, w mieście, gdzie mieszkałem, określenie troll budziło respekt. Więc dzięki. A co do konsulatu ? Był jak najbardziej POLSKI, więc pisząc o moim zachwycie Anglią, popełniasz błąd logiczny. A problem z logiką jest taki, że jak ktoś jej nie rozumie, to zazwyczaj nie rozumie, że jej nie rozumie. No to gościu masz teraz zagwozdkę ! A co do Anglii, UK, czy Londynu ? Tak, jestem zachwycony. W Londynie byłem kilkanaście razy i ciągle mi mało. Czy wiesz, ze kiedy garstki polskich szlachciurow zaczęły ganiać się po lasach z kozakami w powstaniu styczniowym, to londynczycy jeździli już metrem ? Porównaj sobie metro londynskie z warszawskim, to będziesz miał skalę różnicy między UK, a Polską. I na koniec. Anglia potrzebuje rzeźników, więc niestety, ku twojemu rozczarowaniu, ZOSTAJĘ !!!

  • He
   21 czerwca, 15:01

   Gdzie tak wyczytalas ze status jest na 5 lat , uslyszalas gdzies jakies bzdury , piszesz sama nawet nie majac pojecia co i o czym , masakra

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama