Menu

Serwis edukacyjny przeprosił J.K. Rowling za porównanie jej do Picassa i Wagnera

Serwis edukacyjny przeprosił J.K. Rowling za porównanie jej do Picassa i Wagnera
Brytyjska pisarka zmaga się z poważnym kryzysem wizerunkowym. (Fot. PAP/EPA)
The Day, rekomendowany przez brytyjskie Ministerstwo Edukacji portal dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, musi przeprosić autorkę książek o Harrym Potterze i zapłacić odszkodowanie. To konsekwencja opublikowanego w tym serwisie artykułu, który był reakcją na to, że pisarka publicznie broniła osoby zwolnionej z pracy za homofobiczne komentarze.
Reklama

W czerwcu J.K. Rowling wywołała burzę, stając na Twitterze w obronie Mai Forstater, którą zwolniono z pracy za transfobiczne komentarze. "Ubieraj się, jak chcesz. Nazywaj siebie, jak chcesz. Śpij z każdą osobą, która cię zechce. Żyj swoim wymarzonym życiem w pokoju i bezpieczeństwie. Ale zwalniać kobiety za stwierdzenia, że płeć jest prawdziwa?" - napisała autorka "Harry'ego Pottera".

Jej słowa oburzyły nawet jej fanów, którzy pisali, że "stanęła po stronie Voldemorta". Organizacje LGBT zarzuciły jej dyskryminację i wykluczanie osób transseksualnych. Od autorki odcięli się też Emma Watson i Daniel Radcliffe, którzy przez lata wcielali się w stworzone przez nią postaci.

Lawina krytyki przetaczała się przez media w ciągu kolejnych tygodni, lecz pisarce wyjątkowo nie spodobało się to, co na jej temat opublikował edukacyjny serwis The Day i postanowiła pozwać jego wydawców za naruszenie dóbr osobistych.

W serwisie, który porusza nie tylko tematy naukowe, ale również bieżące problemy społeczne, opublikowano artykuł komentujący wypowiedź Rowling na temat osób transseksualnych. Część uczniów musiała go przeczytać i ustosunkować się do niego w ramach pracy domowej, ponieważ serwis subskrybuje ponad 1 500 szkół w całej Wielkiej Brytanii.

W artykule zawarto zadanie: "Wypowiedz się, czy można podziwiać dzieła wyjątkowo nieprzyjemnych ludzi, takich jak Pablo Picasso czy Richard Wagner". Nawiązano w ten sposób do faktu, że obaj artyści, mimo wielkich zasług dla sztuki, byli znani ze swojej nienawiści do kobiet. Picasso znęcał się fizycznie nad swoją żoną i kochankami, a Wagner był mizoginem i antysemitą. J.K. Rowling uraził fakt, że autorzy artykułu umieścili ją w tym zestawieniu. Teraz doczekała się przeprosin z ich strony.

"Nie było naszym celem sugerowanie, że J.K. Rowling jest transfobką albo powinna być bojkotowana. Zdajemy sobie sprawę z tego, że porównanie J.K. Rowling do takich osób jak Picasso, który gloryfikował przemoc seksualną i Wagner, który był wielbiony przez nazistów za swoje rasistowskie i antysemickie poglądy, było niezręczne, obraźliwe i niesłuszne" - napisał wydawca The Day.

Nie podano, jaką kwotę musi zapłacić serwis w ramach odszkodowania. Zostanie ona przekazana na wybrany przez pisarkę cel charytatywny. Rowling nie wypowiedziała się jeszcze w tej sprawie.

Czytaj więcej:

Milion funtów od J.K. Rowling na walkę z przemocą domową i dla bezdomnych

J.K. Rowling publikuje w internecie nową książkę dla dzieci

  Komentarze
  • Eric
   25 lipca, 17:27

   Wydaje mi się, ze jako byla nauczycielka, ktora wybola sie książkami o fantasy,niekoniecznie powinna wypowiadac sie o rzeczach o ktorych nie ma pojęcia, typu lgbt

  • Karol
   25 lipca, 18:23

   Zaraz zaraz, jakies porownywanie to jakis absurd! Picasso i Wagner to wybitni ludzie! A ta pani, kim jest? Harry Potter, to jest jakies dzielo czy zwykly badziew?

  • Ja
   26 lipca, 15:38

   Ksiądz Natanek by wam dopiero powiedział co sądzi o jej książkach.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.10.2020
  GBP 5.100 złEUR 4.619 złUSD 3.931 złCHF 4.311 zł

  Sport


  Sport

  Reklama