Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sąd Najwyższy: Deportacja nielegalnych imigrantów do Rwandy "niezgodna z prawem"

Sąd Najwyższy: Deportacja nielegalnych imigrantów do Rwandy "niezgodna z prawem"
Sąd Najwyższy raz na zawsze zamknął dyskusję na temat potencjalnej deportacji migrantów do Rwandy. (Fot. Getty Images)
Rządowy plan deportowania do Rwandy nielegalnych imigrantów, przedostających się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche, jest niezgodny z prawem - orzekł dziś Sąd Najwyższy w Londynie. To duża porażka rządu Rishiego Sunaka, ponieważ od decyzji Sądu Najwyższego nie ma już odwołania.
Reklama
Reklama

Postanowienie Sądu Najwyższego, w odróżnieniu od wcześniejszego orzeczenia Sądu Apelacyjnego, zostało przyjęte jednomyślnie.

Brytyjski rząd liczył na to, że groźba deportacji do Rwandy będzie czynnikiem zniechęcającym potencjalnych kolejnych nielegalnych imigrantów do podejmowania prób przedostania się do Wielkiej Brytanii.

Orzeczenie Sądu Najwyższego nie zakazuje wysyłania migrantów do innego kraju, jeśli rząd brytyjski zawarłby z jakimś państwem stosowną umowę, ale zamyka na dobre dyskusję na temat deportacji do Rwandy, której brytyjski rząd przekazał już z tego tytułu 140 mln funtów.

Sędziowie Sądu Najwyższego stwierdzili, że istnieją "istotne podstawy", by sądzić, że osoby deportowane do Rwandy mogą być następnie wysyłane przez rząd tego kraju do miejsc, w których nie będą bezpieczne. To zaś byłoby sprzeczne z uznawaną zarówno w prawie międzynarodowym, jak i brytyjskim zasadą "non-refoulement", zgodnie z którą osoba ubiegająca się o azyl nie może być odsyłana do kraju pochodzenia, jeśli w związku z tym groziłoby jej prześladowanie.

Sędziowie ocenili, że rząd Rwandy zawarł umowę w "dobrej wierze", ale dowody poddają w wątpliwość jego "praktyczną zdolność do spełnienia zapewnień, przynajmniej w krótkim okresie", aby naprawić "niedociągnięcia" w systemie azylowym i dostrzec "skalę wymaganych zmian dotyczących procedur i zagadnień kulturowych".

Przewodniczący Sądu Najwyższego lord Reed podkreślił, że podjęta decyzja była "kwestią prawną" opartą na prawie międzynarodowym - w tym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i różnych traktatach ONZ - a sąd nie zajmował się debatą polityczną na temat programu.

Odnosząc się do decyzji premier Sunak przyznał, że orzeczenie "nie jest wynikiem, którego chcieliśmy", ale dodał: "Spędziliśmy ostatnie kilka miesięcy rozważając wszystkie ewentualności i pozostajemy całkowicie zaangażowani w zatrzymywanie łodzi z nielegalnymi imigrantami".

Czytaj więcej:

Brytyjskie media: Bez deportacji do Rwandy nie da się zatrzymać nielegalnej imigracji

Sąd Najwyższy rozpatruje zgodność z prawem planu deportacji imigrantów do Rwandy

    Komentarze
    • John bravo
      15 listopada 2023, 13:51

      nie zgodna z prawem?
      oni zgodnie z prawem na pontoniku bez dokumentow
      swiat juz dawno zszedl na psy

    • Matt Londonist
      15 listopada 2023, 16:57

      Sąd właśnie wydał wyrok na ten kraj,

    • Ozi
      16 listopada 2023, 09:28

      Nielegalny emigrant to nie Azylant , ktoś tu nie zna podstawy wykładni prawa . Nielegalny emigrant to osoba która nie posiada prawa i dokumentów do pobytu . Azylant to osoba która złożyła wniosek o pobyt i posiada dokumenty , zgodnie z tym ma prawo zostać i czekać na decyzję lub może się odnieś odwołać . A mowa jest o kryminalistach którzy uciekli przed wyrokiem , prawo nie ma zastosowanie do nich . Ktos tu dobrze namieszał …

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama