Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sąd Najwyższy w UK: Sztuczna inteligencja nie może opatentować wynalazków

Sąd Najwyższy w UK: Sztuczna inteligencja nie może opatentować wynalazków
Zgodnie z brytyjskim prawem patentowym "wynalazca musi być osobą fizyczną", a nie maszyną. (Fot. Getty Images)
Amerykański informatyk przegrał w brytyjskim Sądzie Najwyższym sprawę dotyczącą zarejestrowania patentów na wynalazki stworzone przez jego system sztucznej inteligencji. To pierwsza sprawa w Wielkiej Brytanii odnosząca się do tego, czy sztuczna inteligencja może mieć prawa patentowe.
Reklama
Reklama

Stephen Thaler chciał uzyskać dwa patenty w Wielkiej Brytanii na wynalazki, które według niego zostały opracowane przez jego "maszynę kreatywności" o nazwie DABUS. Jego próba zarejestrowania patentów została odrzucona przez brytyjski Urząd Własności Intelektualnej na podstawie tego, że wynalazcą musi być człowiek lub firma, a nie maszyna.

Thaler odwołał się do brytyjskiego Sądu Najwyższego, który w środę jednogłośnie odrzucił jego apelację, ponieważ zgodnie z brytyjskim prawem patentowym "wynalazca musi być osobą fizyczną".

"Apelacja ta nie dotyczy szerszej kwestii, czy postęp techniczny generowany przez maszyny działające autonomicznie i zasilane przez sztuczną inteligencję powinien mieć zdolność patentową. Nie dotyczy to również kwestii, czy znaczenie terminu wynalazca powinno zostać rozszerzone w celu uwzględnienia maszyn napędzanych sztuczną inteligencją, które generują nowe i nieoczywiste produkty i procesy, które można uznać za oferujące korzyści w porównaniu z produktami i procesami już znanymi" - wyjaśnił w pisemnym orzeczeniu sędzia David Kitchin.

Prawnicy Thalera w odpowiedzi oświadczyli, że "wyrok ten dowodzi, że brytyjskie prawo patentowe jest obecnie całkowicie nieodpowiednie do ochrony wynalazków generowanych autonomicznie przez maszyny AI".

Jednak Thaler w tym roku przegrał podobną sprawę także w Stanach Zjednoczonych, gdzie Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia skargi na odmowę wydania przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych patentów na wynalazki stworzone przez jego system sztucznej inteligencji.

Czytaj więcej:

Rishi Sunak: Rozwój AI jest jak rewolucja przemysłowa, ale niesie też ryzyko

UK: Uczestnicy szczytu na temat AI deklarują wspólne zapobieganie zagrożeniom z nią związanym

Premier Sunak: Przywódcy mają obowiązek zająć się zagrożeniami związanymi z AI

Ekspertka Chatham House o zagrożeniach związanych z AI: Wrogie podmioty mogą jej użyć jako broń

Brytyjski wywiad: Sztuczna inteligencja zwiększa ryzyko dla uczciwości przyszłych wyborów

Cztery dni pracy bez utraty płacy. AI zrewolucjonizuje pracę londyńczyków?

    Komentarze
    • Seba
      20 grudnia 2023, 18:16

      Osoba fizyczna to twór prawny ,nie ma nic wspólnego z żywym człowiekiem chyba że to znowu wtopa tłumacza z londynka ,żywy człowiek jego dane pisze się na czerwono z małych liter zapytajcie w urzędach o taki rodzaj tytulowania w tym kolorze zobaczycie co powiedzą

    • Ozi
      21 grudnia 2023, 05:45

      Wystarczy że będzie informacja ze ktoś jest kuratorem ,i opiekunem prawnym .Takie mondre głowy że nie umieją obejść prawo

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama