Menu

Rzym przygotowany do piątkowej inauguracji Mistrzostw Europy

Rzym przygotowany do piątkowej inauguracji Mistrzostw Europy
Oficjalna maskotka Euro w Rzymie - Skillzy - i trofeum UEFA EURO 2020. (Fot. Getty Images)
Strefa kibica o rekordowej powierzchni, wioska piłkarska w historycznym centrum Rzymu, nadzwyczajne środki sanitarne w ramach walki z pandemią i siły porządkowe w stanie alarmu - tak wyglądają przygotowania do piątkowej inauguracji Mistrzostw Europy w piłce nożnej.
Reklama
Reklama

Na inauguracyjnym meczu Włochy - Turcja na Stadionie Olimpijskim w Wiecznym Mieście będzie 14 tysięcy kibiców.

Stolica kraju, który pierwszy w Europie został uderzony przez falę pandemii w lutym 2020 roku, stanęła przed zadaniem organizacji otwarcia opóźnionych mistrzostw w reżimie sanitarnym i na obecnym etapie stopniowego wychodzenia z restrykcji. Będzie to "impreza w maseczkach", bo w całych Włoszech nadal obowiązuje ścisły nakaz ich noszenia, także na zewnątrz.

Spokojny przebieg piątkowego meczu i trzech pozostałych na rzymskim stadionie 16 i 20 czerwca oraz 3 lipca, a także w miejscach gromadzenia się kibiców, to temat obrad lokalnego komitetu do spraw porządku i bezpieczeństwa publicznego.

Postanowiono, że stadion zostanie otwarty dla kibiców o godz. 18:00, a więc na trzy godziny przed meczem. Jeszcze wcześniej, bo na pięć godzin przed początkowym gwizdkiem, zamknięty zostanie ruch w tej części miasta. Kibice na trybuny będą wchodzić tunelami wyposażonymi w termokamery. Każda osoba będzie miała zmierzoną w ten sposób temperaturę.

Razem z biletem każdy kibic będzie musiał okazać ważny dowód tożsamości oraz jedno z trzech zaświadczeń: o szczepieniu przeciwko Covid-19 wykonanym co najmniej 15 dni od pierwszej dawki, o wyleczeniu z zakażenia w minionych 6 miesiącach lub o negatywnym wyniku testu z ostatnich 48 godzin. Organizatorzy ostrzegli, że nie zostanie wpuszczony nikt, kto nie spełni tych warunków.

Na trybunie trzeba będzie zachować dystans co najmniej jednego metra oraz mieć maseczkę.

Wzmocnione patrole sił porządkowych będą czuwać w alei Fori Imperiali, gdzie zostanie zainstalowany wielki ekran dla kibiców.

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązywać będą w Rzymie przez cały weekend. Uwaga, jak zapowiedziano, ma być skoncentrowana także na kibicach z zagranicy.

Centrum największej w Europie strefy kibica, zaczynającej się w alei koło Koloseum, będzie Piazza del Popolo, u podnóża tarasu widokowego Pincio, jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Wiecznym Mieście. Znajdować się tam będzie wioska piłkarska.

Będzie ona działać od rana w piątek, każdego wieczoru do 23:00, aż do 11 lipca, czyli do finału ME. Powstaną tam małe boiska do piłki nożnej, na których można będzie grać gratis. Zaprezentują się tam również żeńskie drużyny, a także kluby osób niepełnosprawnych. Na scenie będą odbywać się koncerty i występy didżejów.

Na malowniczym tarasie Pincio w parku Villa Borghese działać będzie centrum mediów.

Do strefy na placu będzie mogło wejść ponad tysiąc osób. Przy bramkach będą prowadzone kontrole, a miejsce trzeba wcześniej zarezerwować poprzez aplikację.

Także pod wielki ekran na Fori Imperiali dostaną się tylko ci, którzy dokonają rezerwacji.

Imprezy towarzyszące mistrzostwom organizowane będą w wielu punktach w centrum, na przykład na Piazza San Silvestro i Piazza San Lorenzo in Lucina.

W piątek i sobotę na placu na Kapitolu odbędą się spektakle w formie światło i dźwięk, przedstawiające historię udziału Włoch w europejskich mistrzostwach od 1968 roku.

Szef wydziału ds. sportu w zarządzie miasta i nadzwyczajny komisarz do spraw ME Daniele Frongia oświadczył: "To będzie intensywny miesiąc inicjatyw towarzyszących mistrzostwom; miesiąc kultury, sportu, rozrywki, muzyki i widowisk przy pełnym poszanowaniu norm walki z COVID-19".

Zapewnił jednocześnie, że Rzym jest całkowicie przygotowany, by zaoferować turystom, mieszkańcom i kibicom możliwość śledzenia rozgrywek oraz momenty rozrywki i życia towarzyskiego, którego brakowało w ostatnich miesiącach.

Czytaj więcej:

Euro 2020: Hiszpanie osłabieni. Kapitan drużyny ma Covid-19

Euro 2020: Strój reprezentacji Ukrainy zdenerwował Rosję, bo jest na nim Krym

Statystycy wyliczyli, że Euro 2020 wygrają Francuzi

Panika w ekipie Szwecji, która spodziewa się kolejnych zakażeń

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama