Menu

"Rzeczpospolita": Polska nadal atrakcyjna dla pracowników ze Wschodu

"Rzeczpospolita": Polska nadal atrakcyjna dla pracowników ze Wschodu
Pracownicy ze Wschodu m.in. z Ukrainy, chętnie podjemują pracę nad Wisłą. (Fot. Getty Images)
Odmrażanie gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu, dla których Polska nadal jest atrakcyjnym kierunkiem migracji zarobkowych – donosi dziś 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Jak dowiadujemy się, ponad 90 proc. pracowników zagranicznych nie żałuje podjęcia pracy w Polsce, również w czasie pandemii. Większość z nich poleciłaby ją też swoim bliskim i znajomym – wynika z udostępnionego "Rzeczpospolitej" badania agencji zatrudnienia EWL Group.

"Pracownicy ze Wschodu przyjeżdżali do Polski, kiedy pojawiało się zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych, i wyjeżdżali, kiedy praca się kończyła" – wyjaśnia w dzienniku Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

"Zarówno z jej danych, jak też ze statystyk ZUS i Urzędu ds. Cudzoziemców wynika, że ostatnio mamy czas przyjazdów, bo zapotrzebowanie na pracowników, w tym tych ze Wschodu, z miesiąca na miesiąc rośnie. Według prognoz EWL Group, jeżeli unikniemy czwartej fali pandemii, to w III i IV kwartale 2021 r. popyt na pracowników będzie rekordowy" - wskazano.

Według cytowanej przez "Rzeczpospolitą" Moniki Fedorczuk, ekspertki rynku pracy w Konfederacji Lewiatan, wskutek zmian demograficznych braki kadrowe będą coraz bardziej widoczne. "To argument, by przyciągać pracowników, zwłaszcza fachowców i specjalistów ze Wschodu, i zadbać o ich asymilację" – zaznacza ekonomistka z Lewiatana.

Czytaj więcej:

Cudzoziemcy śrubują rekord w zakupie mieszkań w Polsce

Badanie: Cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama