Menu

Rzeczniczka Bidena: Utrzymamy restrykcje na przyjazdy z Europy

Rzeczniczka Bidena: Utrzymamy restrykcje na przyjazdy z Europy
Trump nakazał zniesienie restrykcji dla podróżnych, ale ekipa Bidena planuje ich utrzymanie. (Fot. Getty Images)
Nowa administracja utrzyma restrykcje na przyjazdy ze Strefy Schengen, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Brazylii - przekazała wczoraj Jen Psaki, która od 20 stycznia będzie rzeczniczką Białego Domu. Wcześniej prezydent Donald Trump ogłosił, że przestaną one obowiązywać 26 stycznia.
Reklama

"Przy pogarszającej się sytuacji pandemicznej i bardziej zaraźliwymi mutacjami pojawiającymi się na świecie, to nie jest czas na znoszenie restrykcji na międzynarodowe podróże. Zgodnie z radą naszego medycznego zespołu, administracja Joe Bidena nie zamierza znosić tych restrykcji 26 stycznia" - napisała Psaki na Twitterze.

Zapowiedziała, że ekipa Bidena planuje "wzmocnić środki ochrony zdrowia publicznego związane z podróżami międzynarodowymi".

Trump poinformował wczoraj, że od 26 stycznia zniesione będą restrykcje wjazdu do Stanów Zjednoczonych, obejmujące większość podróżnych przybywających ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Brazylii.

Władze USA ograniczenia te nałożyły w marcu. Zgodnie z nimi, zakazane jest wpuszczenie na terytorium Stanów Zjednoczonych większości osób bez amerykańskiego paszportu, które w ciągu 14 dni przed przylotem do USA przebywały w Strefie Schengen, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Brazylii.

Departament Stanu USA przewiduje pewne wyjątki, związane z ochroną zdrowia czy bezpieczeństwem narodowym. Obejmują one także niektórych europejskich inwestorów, naukowców, studentów czy dziennikarzy.

Ogłoszony przez Trumpa koniec restrykcji przypada na ten sam dzień, w którym wchodzą w życie nowe wymagania nakazujące okazanie negatywnego testu na Covid-19 dla prawie wszystkich pasażerów międzynarodowych linii lotniczych przybywających do USA. Krok taki zatwierdziło 12 stycznia amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Linie lotnicze miały nadzieję, że nowe wymogi dotyczące testów doprowadzą do zniesienia restrykcji, które ograniczyły ruch lotniczy z niektórych krajów europejskich nawet o 95 procent. W ostatnich dniach naciskali w tej sprawie na wysokich rangą urzędników Białego Domu.

Czytaj więcej:

Do Irlandii tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

Zakończył się zakaz lotów z UK do Polski

UK zamyka wszystkie "korytarze podróżne"

Joe Biden zapowiada odwołanie najbardziej kontrowersyjnych decyzji Trumpa

Kolej w Anglii tnie połączenia. "Dwa razy sprawdźcie rozkład jazdy"

  Komentarze
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama