Rządowa komisja: Potrzebne są zmiany w prawie pracy dotyczące menopauzy
Grupa ponadpartyjna chce, aby menopauza stała się cechą chronioną, taką jak ciąża, aby dać pracującym kobietom więcej praw.
Posłowie stwierdzili również, iż wszyscy pracodawcy powinni być zobligowaniu do oferowania urlopu menopauzalnego. Zanim jednak do tego by doszło, pilotażowo miałaby go wprowadzić "jakaś duża firma z sektora publicznego".
Caroline Nokes, która przewodniczyła komisji, zwróciła uwagę, iż "kobiety z menopauzą są stygmatyzowane i odczuwają wstyd, a ich problem jest lekceważony".
"Konieczne jest, abyśmy budowali miejsca pracy – i społeczeństwo – które wspiera osoby przechodzące menopauzę, będące często najbardziej doświadczonymi i wykwalifikowanymi pracownikami w gospodarce" - dodała.
Komisja stwierdziła także, że niewpisanie menopauzy na listę cech chronionych "nie jest możliwe do zrealizowania", ponieważ - przy uwzględnieniu transpłciowych mężczyzn i osób niebinarnych - doświadczy jej ponad połowa (51 proc.) populacji.
Większość kobiet przechodzi menopauzę w wieku od 45 do 55 lat, z objawami utrzymującymi się średnio około 4 lat, chociaż 1 na 10 może ich doświadczać przez okres do 12 lat.
Czytaj więcej:
Szkocja: Mizoginia wkrótce może stać się przestępstwem z nienawiści
Irlandia zaostrzy przepisy przeciwko przestępstwom z nienawiści