Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd wycofał się z planu likwidacji kas biletowych na stacjach kolejowych w Anglii

Rząd wycofał się z planu likwidacji kas biletowych na stacjach kolejowych w Anglii
Zapowiedź likwidacji kas biletowych wywołała powszechne oburzenie i protesty. (Fot. Getty Images)
Plany dotyczące likwidacji kas biletowych na stacjach kolejowych w Anglii zostały anulowane. Minister transportu, Mark Harper, oświadczył, że 'rząd zwrócił się do operatorów kolejowych o odstąpienie od wcześniejszych planów' - poinformował dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Decyzja rządu jest następstwem ogromnego sprzeciwu ze strony opinii publicznej wobec planów redukcji kosztów na kolei. Zapowiedź likwidacji kas wywołała reakcję 750 000 osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych, z czego 99% to głosy sprzeciwu - wynika z ustaleń organizacji nadzorczych przeprowadzających sondaż wśród pasażerów.

Harper ogłosił decyzję kilka minut po tym, jak przedstawiciele organizacji nadzorczych, takich jak Transport Focus i London TravelWatch, ogłosili, że formalnie sprzeciwią się wszystkim propozycjom zamknięcia.

Transport Focus oświadczył, że zebrane opinie "zawierały poważne i stanowcze obawy co do potencjalnych zmian", które doprowadziłyby do likwidacji niemal wszystkich spośród 1 007 istniejących w Anglii kas biletowych w ciągu najbliższych kilku lat.

Mimo że propozycja ograniczenia kosztów została wysunięta przez operatorów kolejowych zarządzających kasami biletowymi na stacjach, to powszechnie uważa się, że była ona forsowana przez rząd planujący obcięcie wydatków na kolej.

Tymczasem przedstawiciele branży kolejowej są podobno niezadowoleni z konieczności wycofania się z propozycji, na które nalegał rząd.

Michael Roberts, dyrektor generalny London TravelWatch, który zajmował się zgłaszanymi uwagami dotyczącymi 269 stacji, oświadczył, że najważniejsze dla opinii publicznej kwestie to: sposób zakupu biletów w przyszłości, sposób uzyskania porad i informacji dotyczących podróży oraz sposób udzielania pomocy pasażerom z niepełnosprawnościami.

Plany dotyczące likwidacji kas biletowych ogłoszono w lipcu i jednocześnie uruchomiono trzytygodniowe konsultacje społeczne. Wzbudziło to głosy krytyki i wymusiło pospieszne wydłużenie okresu ich trwania.

Operatorzy kolejowi twierdzili, że tylko 13% biletów jest kupowanych w kasach, a pracownicy kas mieli być przeniesieni na inne stanowiska, jednak związki zawodowe stwierdziły, że w istocie jest to "przykrywka dla redukcji etatów".

Mick Lynch, sekretarz generalny związku zawodowego RMT, stwierdził, że jest to "spektakularne zwycięstwo" i zaapelował o zwołanie szczytu z udziałem rządu, przedstawicieli branży i organizacji reprezentujących pasażerów, aby "uzgodnić nową strategię działania kolei, która będzie gwarancją utrzymania kas biletowych i miejsc pracy na stacjach, a także zapewni pasażerom bezpieczne i przystępne usługi, które będą istotniejsze niż zyski".
 

Czytaj więcej:

To ostatnie tygodnie z kasami biletowymi w UK. Ruszają plany ich zamknięcia

Dlaczego kasy biletowe na stacjach kolejowych w UK mają być likwidowane?

Londyn: Jednodniowe Travelcard ocalone dzięki porozumieniu TfL z operatorami kolejowymi

    Komentarze
    • Asia
      2 listopada 2023, 12:45

      czyli jak ten narod chce sie sprzeciwic to umie, a czemu nic nie robia z cenami energii?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama