Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd skierował do Sejmu wniosek o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego

Rząd skierował do Sejmu wniosek o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego
Polacy odpowiedzą m.in. na pytanie, czy chcą przyjmować nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. (Fot. Getty Images)
Polski rząd skierował do Sejmu wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa. We wniosku jest propozycja czterech pytań zapowiedzianych wcześniej przez polityków PiS.
Reklama
Reklama

W referendum Polacy odpowiedzą na cztery pytania. Są to:

  1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
  2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
  3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
  4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Premier wniósł jednocześnie o wyznaczenie referendum na 15 października 2023 roku, czyli datę wyborów do Sejmu i do Senatu, co w jego ocenie pozwoli "na minimalizację kosztów i zwiększy frekwencję w referendum".

Do pytań referendalnych Morawiecki nawiązał w wieczornej transmisji live na Facebooku. "Wszystkie te pytania są przyjęte na Radzie Ministrów właśnie po to, aby Polaków zapytać o to, czy chcą: podniesienia wieku emerytalnego, nielegalnej imigracji, zburzenia zapory na granicy z Białorusią. Wszystkie te pytania są kluczowe" - podkreślił szef rządu.

"Zapytamy też o wyprzedaż majątku narodowego, o wyprzedaż przedsiębiorstw państwowych z różnego rodzaju spółek, bo na tym polega demokracja" - dodał.

W uzasadnieniu do wniosku przypomniano, że sprawa poddana pod referendum musi mieć, zgodnie z przepisami Konstytucji, "szczególne znaczenie dla państwa". Powinna więc dotyczyć istotnych kwestii z punktu widzenia interesów państwa, zwłaszcza takich, które były stałym elementem debaty publicznej i którymi interesowało się społeczeństwo. W ocenie wnioskodawców "nie ulega wątpliwości, że sprawy wskazane we wniosku odnoszą się do tego rodzaju kwestii".

"W obecnym kontekście politycznym, który jest definiowany przez zbliżające się wybory do Sejmu RP i Senatu RP, istotne jest, aby Naród wypowiedział się we wskazanych we wniosku kwestiach, aby większość rządząca, która wyłoni się z wyborów, niezależnie od jej kompozycji partyjnej, musiała respektować wolę Narodu" - podkreślili wnioskodawcy.

Sejm rozpatrzeniem tego wniosku ma się zająć na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na jutro i pojutrze. O zarządzeniu referendum Sejm decyduje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj więcej:

Londyn: Konserwatyści chcą referendum ws. ULEZ. Miałoby być "podobne do tego dotyczącego Brexitu"

Ile pytań w referendum zada PiS? Trwa ustalanie szczegółów

Wybory w Hiszpanii: Kwestie ideologiczne dzielą społeczeństwo

Brytyjski politolog: Polska dzięki pomocy Ukrainie ma lepszą prasę niż kiedykolwiek

    Komentarze
    • Mentzenowski
      15 sierpnia 2023, 12:42

      Hahahah czy oni są poważni? Przecież to wszystko już się dzieje za ich rządów...

    • Bloop
      15 sierpnia 2023, 13:45

      Ja bym jeszcze dodał dwa pytania zredukowanie administracji rządowej plus polityków zasiadajcych w.sejmie i senacie 2 zlikwidowanie immunitetu krajowego jeśli jest podejrzenie o korupcjie plus international

    • Ewa
      15 sierpnia 2023, 14:58

      Mentze...masz rację, ale niestety TVP należy do PiS więc będą mówić, że to plany Tuska a nie ich. Mnie poradzono zbojkotować to referendum czyli nie przyjąć tej karty do głosowania i prośba o adnotację bo potrzebne jest 51% uprawnionych do głosowania aby było ono ważne. Jeszcze nie wiem co zrobię, ale to typowa część kampanii wyborczej, a nie referendum

    • Edna
      15 sierpnia 2023, 16:28

      TVN nalezy do PO a to to samo zło co PIS. Tylko wyjscie z tego burdelu unijnego a takiego pytania nie ma. Niemcy chca federalizacji a Morawiecki sprzedawczyk niemiecki wsadzony przez amerykanów deal aby PIS mogł dalej rządzić , Morawiecki juz pograzył Polske i Polaków. Polska juz nie jest suwerennym państwem a Polacy beda pracowac za miske ryżu jak dotychczas ( choc dotychczas pracujemy moze za 2 miski ryzu ).

    • Mest
      15 sierpnia 2023, 18:18

      Brytyjczycy wyszli z Unii, a dzisiaj aż 68% tego ŻAŁUJE, mimo ze Wielka Brytania jest szóstą potęgą świata, militarna i ekonomiczna. Załują, chociaż przez lata byli płatnikami netto do unijnego budżetu (dużo więcej wpacali niz dostawal). Wyjście Polski z Unii to by było SAMOBÓJSTWO. My Polacy, potrzebujemy silnej Polski w silniej Unii, a nie... Polski na aucie. Trzeba wpływać na to co sie dzieje, a nie tylko ciągłe pokazywać wszystkim język. Sami nie znaczymy nic. Niestety, PO wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, bo jest miękkie, a PiS zbyt prowincjonalny, by umial sobie radzić w UE.

    • Drakus
      15 sierpnia 2023, 20:24

      Obywatele najlepiej mogą wyrazić swoje oczekiwania w referendum. To jest bardzo demokratyczne. Polityk, który jest patriotą nie powinien namawiać do bojkotu i rezygnacji. Zdradziecki Tusk manipuluje kłamstwami co wszyscy widzą, ale dalej biją mu brawa. On nie jest głupi, ale widzi że wielu może oszukać i zdobyć poparcie. Czy wspierają go inteligentni patrioci?. Oddanie głosu dla Ojczyzny to mądrość, zaszczyt i obowiązek.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama