Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd ostrzega angielskie gminy przed wprowadzaniem czterodniowego tygodnia pracy

Rząd ostrzega angielskie gminy przed wprowadzaniem czterodniowego tygodnia pracy
Rząd centralny jest przeciwny wprowadzaniu czterodniowego tygodnia pracy przez samorządy lokalne. (Fot. Getty Images)
Ministrowie oficjalnie ostrzegli władze samorządowe w Anglii, aby zrezygnowały z wszelkich planów wprowadzania w podległych sobie jednostkach czterodniowego tygodnia pracy, pogłębiając tym samym polityczny spór o organizację pracy w urzędach miejskich – donosi
Reklama
Reklama

W rządowych wytycznych wskazano, że gminy, które przyjęły czterodniowe tygodnie pracy, powinny natychmiast zakończyć tę praktykę, podczas gdy jakiekolwiek urzędy planujące przyjąć ją w przyszłości powinny natychmiast zaprzestać podejmowania takich inicjatyw.

Wydane wytyczne jawią się tym samym jako kolejna odsłona wojny na słowa pomiędzy rządem a władzami dystryktu South Cambridgeshire - jak dotąd jedynym angielskim urzędem, który wprowadził eksperymentalnie czterodniowy tydzień pracy.

Zdaniem lokalnych władz, wprowadzony system, w ramach którego pracownicy biurowi i osoby odpowiedzialne za wywóz śmieci otrzymują takie samo wynagrodzenie za pracę skróconą czasowo o 20%, pozwolił usprawnić rekrutację i przyniósł ponad 500 000 funtów oszczędności związanych z zatrudnianiem pracowników agencyjnych.

Zwolennicy czterodniowego tygodnia pracy twierdzą, że jest on korzystny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, ponieważ poprawia dobrostan i produktywność kadry. Część firm w sektorze prywatnym już wprowadziła takie rozwiązania po okresach próbnych.

Rząd stoi jednak na stanowisku, że czterodniowy tydzień pracy nie jest opłacalny oraz obawia się spadku jakości świadczonych usług. W opublikowanych zaleceniach zawarto subtelne ostrzeżenia, że ministrowie podejmą bliżej nieokreślone "niezbędne kroki" w celu zakończenia stosowania takich praktyk.

Szefowie władz samorządowych w całym kraju nie kryją oburzenia faktem, że ministrowie próbują ograniczać zdolność samorządów do wprowadzania lokalnych innowacji. Jedno ze źródeł nazwało wytyczne "masowym przekroczeniem uprawnień" przez rząd centralny.

Nie jest jasne, czy wśród innych angielskich gmin istnieją jeszcze jakiekolwiek plany wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Rada miasta Norwich oświadczyła w zeszłym miesiącu, że przyjrzy się możliwości pilotażowego wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy.

Z kolei rząd Szkocji rozważa możliwość próbnego wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy w sektorze publicznym jeszcze w tym roku.
 

Czytaj więcej:

Coraz więcej firm decyduje się na zachowanie czterodniowego tygodnia pracy

Czterodniowy tydzień pracy sprawdza się w Wielkiej Brytanii

Naukowcy apelują: "Potrzebujemy trzydniowych weekendów! Poprawiają zdrowie"

    Komentarze
    • TiBi
      30 października 2023, 09:17

      Anglicy nigdy nie byli dobrzy w liczeniu .4 dniowy tydzień pracy zmusza do zatrudnienia drugiego zespołu. Nie wszyscy mogą pracować w tym systemie .Np.kierowca nie może dłużej jeździć nóż 8 godzin na dobę są też inne zawody które są sprzeczne .Brak zdrowego rozsądku i inteligencji.

    • Celestyn76
      30 października 2023, 11:12

      Buhahahaha wydajnosc brytyjskich biurokretynow to abstrakcja a 4dniiwy tydzien pracy dla nich spowoduje ze nic sie nie zalatwi a w prywatnym biznesie ceny pojda w gore bo trzeba bedzie zatrudni dodatkowy staff

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama