Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK daje zielone światło uprawom genetycznie edytowanym

Rząd UK daje zielone światło uprawom genetycznie edytowanym
Naukowcy uważają, że mogą wykorzystać edycję genów do stworzenia owoców, warzyw i zbóż, które są bardziej pożywne i odporne na ekstremalne warunki pogodowe. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd zapowiedział wczoraj złagodzenie regulacji dotyczących roślin genetycznie edytowanych - rozróżniając je od roślin genetycznie modyfikowanych - aby umożliwić komercyjną uprawę tych pierwszych.
Reklama
Reklama

Zmiana jest możliwa, gdyż po wystąpieniu z Unii Europejskiej Wielka Brytania nie musi już dostosowywać regulacji do unijnych. Zgodnie z nimi, rośliny edytowane genetycznie są traktowane tak samo jak modyfikowane genetycznie.

Edycja genów różni się od modyfikacji genetycznej, ponieważ nie powoduje wprowadzenia DNA z innych gatunków. W uprawach genetycznie edytowanych często po prostu usuwa się z nich niektóre geny, tworząc w ciągu kilku miesięcy nowe odmiany, które mogłyby powstać także w wyniku tradycyjnego krzyżowania, ale w ciągu kilku lat. Naukowcy uważają, że mogą wykorzystać edycję genów do stworzenia owoców, warzyw i zbóż, które są bardziej pożywne i wydajne, a także bardziej odporne na ekstremalne warunki pogodowe spowodowane zmianami klimatycznymi.

"Edycja genów daje możliwość wykorzystania zasobów genetycznych, które zapewniła natura. Jest to narzędzie mogące nam pomóc w sprostaniu niektórym z największych wyzwań, przed którymi stoimy - dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego, zmian klimatycznych i utraty bioróżnorodności. Poza UE jesteśmy w stanie wspierać innowacje, aby pomóc w uprawie roślin, które są silniejsze i bardziej odporne na zmiany klimatu" - oświadczył brytyjski minister środowiska, rolnictwa i spraw wiejskich George Eustice.

Rząd zapewnił, że nowe działania nie będą prowadziły do obniżenia standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności. (Fot. Getty Images)

Zgodnie z przedstawionym planem, rozdzielone zostaną przepisy dotyczące upraw roślin genetycznie edytowanych i genetycznie modyfikowanych. Następnie, jeszcze w tym roku, ma zostać zniesiona konieczność ubiegania się przez naukowców o licencję na prowadzenie poza laboratoriami testów roślin edytowanych genetycznie, które mogłyby powstać w wyniku tradycyjnego krzyżowania. Obecnie proces zatwierdzania może trwać nawet dwa miesiące i kosztować kilka tysięcy funtów.

Bardziej znacząca zmiana będzie miała miejsce w przyszłym roku, gdy zostaną wprowadzone przepisy umożliwiające objęcie prostych upraw genetycznie edytowanych takimi samymi regulacjami jak w przypadku każdej nowej odmiany przeznaczonej do rozwoju komercyjnego. Rząd analizuje, jakie środki należałoby wprowadzić, aby zapewnić konsumentom możliwość wyboru, np. jakie mają być oznaczenia i etykiety.

W dłuższej perspektywie ma nastąpić przegląd regulacji obejmujących wszystkie organizmy modyfikowane genetycznie. Rząd zapewnił jednak, że nie będzie to prowadziło do obniżenia standardów dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Czytaj więcej:

Książę Karol przestrzega przed 'żywnością Frankensteina'

Amerykańska soja zalewa kraje UE

Ekolodzy: Zamienniki plastiku również bywają niebezpieczne dla zdrowia i środowiska

Polacy oszczędzają na jedzeniu. Wszystko przez rosnące ceny

Niemcy: Owoce i warzywa stają się towarem luksusowym dla osób o niskich dochodach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama