Menu

Rządowe źródła: "Zniesienie restrykcji w Anglii zostanie opóźnione o 4 tygodnie"

Rządowe źródła: "Zniesienie restrykcji w Anglii zostanie opóźnione o 4 tygodnie"
Opóźnienie ma dać więcej czasu na zaszczepienie kolejnych osób drugą dawką szczepionki. (Fot. Getty Images)
Zaplanowany na 21 czerwca ostatni etap znoszenia obostrzeń przeciwepidemicznych w Anglii zostanie opóźniony o cztery tygodnie - poinformowały BBC źródła rządowe. Decyzję w tej sprawie premier Boris Johnson ma ogłosić dzisiaj podczas zaplanowanej na godz. 18:00 konferencji prasowej.
Reklama
Reklama

Decyzję o opóźnieniu do 19 lipca zniesienia pozostałych restrykcji w Anglii podpisali dzisiaj minister finansów Rishi Sunak, szef resortu zdrowia Matt Hancock i minister bez teki Michael Gove - informuje BBC.

To oznacza, że przynajmniej przez cztery tygodnie po 21 czerwca wciąż będą obowiązywały limity dotyczące uczestników w wydarzeniach sportowych, widowni w kinach oraz gości w pubach. Zamknięte będą też kluby nocne. 

Powodem takiej decyzji jest po raz pierwszy wykryty w Indiach wariant Delta, który odpowiada już za 91 proc. nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii. Jeszcze na początku maja w kraju notowano średnio po 2 tys. nowych zakażeń dziennie; teraz dobowa liczba infekcji kształtuje się na poziomie 7-8 tys. 

Co więcej, rośnie też liczba hospitalizowanych osób z Covid-19. Edward Argar z brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia poinformował w rozmowie z BBC, że "najcięższe przypadki dotyczą osób nieszczepionych lub tych, które otrzymały tylko jedną dawkę".

Dodał, że przy obecnym tempie szczepień w ciągu czterech tygodni będzie można podać prawie 10 milionów drugich dawek w celu zwiększenia ochrony przez Covid-19. Rząd szacuje się, że po 19 lipca w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 będą niemal wszystkie osoby po 40. roku życia.

Boris Johnson już w sobotę wyraźnie zasugerował, że całkowite zniesienie restrykcji koronawirusowych w Anglii zostanie opóźnione. Premier oznajmił, że jest jasne, iż wariant Delta jest bardziej zakaźny, a liczba infekcji i osób hospitalizowanych w Wielkiej Brytanii rośnie.

"Nie wiemy, w jakim dokładnie stopniu przełoży się to na dodatkową liczbę zgonów, ale wyraźnie jest to kwestia budząca bardzo duży niepokój" - przyznał w rozmowie ze Sky News.

Wystąpienie brytyjskiego premiera jest zaplanowane na dzisiaj na godz. 18:00.

Czytaj więcej:

Brytyjski epidemiolog: "Wariant Delta może doprowadzić do trzeciej fali Covid-19"

Anglia: Miesiąc opóźnienia w znoszeniu restrykcji? Boris Johnson "rozważa opcję"

UK: Wariant Delta nie odpuszcza. Znów dobowy wzrost zakażeń - 8 125

Johnson sugeruje, że zniesienie restrykcji zostanie opóźnione

We Francji wykryto ognisko indyjskiego wariantu koronawirusa

  Komentarze
  • Tak
   14 czerwca, 12:41

   Lepiej zrobic dłużej niż krócej… zaszczepić dziadów… i pozamykać ich w domach… i super brexit sie uda….

  • Igor
   14 czerwca, 14:34

   I dalej wszyscy do jednego worka,bo jonson do władzy się dorwał! Niech lepiej zamkną przyloty z Indii do uk ,tysiące ludzi co dziennie londuje i nikt nawet na kwarantannie nie siedzi! Już chyba poj… o z tymi mutantami !! Przecież ozdrowieńczy i zaszczepieni mieli być wyłączeni z tych zakazów.

  • JoBo
   14 czerwca, 18:44

   @Igor. Co wy z tymi przylotami z Indii ? Nie widzisz, że to wszystko ściema ? Ty się zaszczepiles, ja mam paszport szczepionkowy i co ? I g...o !!! Dalej nami kręcą.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2021
  GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama