Menu

Rząd będzie naciskał na tworzenie "czysto brytyjskich" programów?

Rząd będzie naciskał na tworzenie "czysto brytyjskich" programów?
"Nadawcy publiczni powinni skupić się na tworzeniu programów dla brytyjskich widzów, a nie na globalnej sprzedaży". (Fot. Getty Images)
Niektórzy ministrowie rozważają wprowadzenie przepisów prawnych zobowiązujących stacje telewizyjne w Wielkiej Brytanii do produkcji programów zawierających 'jednoznacznie brytyjskie treści' - informuje serwis metro.co.uk.
Reklama
Reklama

Podczas zeszłotygodniowej konferencji Royal Television Society, minister ds. mediów John Whittingdale zastanawiał się, dlaczego produkcje takie jak "Dr Who", "Downton Abbey", "Great British Bake Off" stały się wielkimi hitami na całym świecie, "jednocześnie wyraźnie reprezentując brytyjskie wartości".

W związku z wielką popularnością tych produkcji, ministrowie proponują teraz nowy plan, który wprowadziłby wymóg prawny dla brytyjskich nadawców, aby produkowały programy, które są "wyraźnie brytyjskie".

Whittingdale wymienił m.in. serialowy hit "Fleabag" jako rodzaj widowiska, który "spełniałyby nowe wymogi". "Fleabag" był emitowany przez BBC w latach 2016-2019 i zdobył wiele nagród, w tym Emmy za wybitny serial komediowy i dwa Złote Globy.

Stwierdzając, że widowiska prezentowane na platformach streamingowych wydają się być "uogólniane", aby mogły przyciągać globalną publiczność, Whittingdale ujawnił, że Ofcom (organ kontrolujący i nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji w UK - przyp. red.) ma teraz za zadanie opracować proponowaną koncepcję.

"Brytyjskość jest pojęciem trudnym do zmierzenia. Będziemy rozmawiać z Ofcom o tym, jak sprawić, by ten wymóg mógł być spełniony" - oświadczył Whittingdale. Jednocześnie nalegał, aby nadawcy publiczni skupili się na tworzeniu programów dla brytyjskich widzów, a nie na globalnej sprzedaży.

Jednak nie wszyscy popierają proponowany plan. Niektórzy zauważyli, że w programach, które wymienił Whittingdale, występują wyłącznie osoby rasy białej.

Warto zauważyć, że John Whittingdale przemawiał na konferencji dzień przed tym, jak ujawniono, że nie jest już ministrem ds. mediów, ponieważ Boris Johnson dokonał w ubiegłym tygodniu rekonstrukcji w rządzie.

Czytaj więcej:

Rekonstrukcja rządu Johnsona: Kto został, a kto stracił stanowisko?

  Komentarze
  • Oboj
   20 września, 15:54

   Ciekawe, czy oni mieli żołnierzy przeklętych ?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama