Menu

Rząd UK wzywa UE do kompromisu w sprawie Irlandii Północnej

Rząd UK wzywa UE do kompromisu w sprawie Irlandii Północnej
Irlandia Północna po raz kolejny stała się kością niezgody między UE a Wielką Brytanią. (Fot. Getty Images)
W Unii Europejskiej jest sporo niezrozumienia odnośnie do sytuacji w Irlandii Północnej - oświadczył wczoraj brytyjski premier Boris Johnson. Dodał, że podstawowym obowiązkiem brytyjskiego rządu jest utrzymanie integralności terytorialnej kraju.
Reklama
Reklama

Przy okazji odbywającego się w Carbis Bay w Kornwalii szczytu przywódców grupy G7 Johnson spotkał się wczoraj z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, szefem Rady Europejskiej Charles'em Michelem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Myślę, że w UE jest sporo niezrozumienia odnośnie do sytuacji w Irlandii Północnej, równowagi w porozumieniu wielkopiątkowym, procesu pokojowego. Ja tylko w delikatny sposób przedstawiłem, co to oznacza, i myślę, że będziemy mieli jakieś pragmatyczne rozwiązania" - oznajmił Johnson w rozmowie ze stacją BBC po tych spotkaniach.

"A jeśli nie, to myślę, że nasi przyjaciele również zrozumieli, że podstawowym obowiązkiem rządu brytyjskiego jest utrzymanie integralności terytorialnej Zjednoczonego Królestwa i to właśnie zamierzamy zrobić; zrobimy wszystko, co konieczne, aby to zapewnić" - podkreślił.

Obecne nieporozumienia między Wielką Brytanią a UE dotyczą wdrożenia w życie protokołu w sprawie Irlandii Północnej, będącego częścią umowy o warunkach Brexitu. Celem protokołu jest uniknięcie kontroli na granicy między Irlandią Północną a Irlandią, co uznano za kluczowe dla podtrzymywania procesu pokojowego w Irlandii Północnej, zapoczątkowanego porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 r.

Aby było to możliwe, Irlandia Północna pozostała w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami, co oznacza, że towary wysyłane do niej z pozostałej części Zjednoczonego Królestwa mają podlegać kontrolom. To powoduje zakłócenia w dostawach towarów do Irlandii Północnej. Sytuacja, w której istnieje faktyczna granica celna między tą prowincją a resztą kraju, budzi obawy także o integralność terytorialną Zjednoczonego Królestwa.

Najnowszą odsłoną sporu jest schłodzone mięso, którego sprowadzania na swoje terytorium UE nie dopuszcza, tymczasem z końcem czerwca upływa okres przejściowy, po którym nie będzie ono mogło być wysyłane z Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) do Irlandii Północnej. Brytyjski rząd sugeruje, że jest gotowy do jednostronnego przedłużenia tego okresu przejściowego dotyczącego schłodzonego mięsa, tak jak zrobił to już w marcu w przypadku innych produktów. Według UE, byłoby to jednak złamaniem uzgodnień zawartych w protokole.

Czytaj więcej:

Brexit: Johnson wzywa UE do "pilnych działań" ws. Irlandii Północnej

Ekspert: Brexit powoduje, że stawiane będą pytania o status Irlandii Płn.

BBC: Rząd UK chce wprowadzania kontroli w Irlandii Płn. dopiero od października

Media: Londyn może użyć pojęcia "siły wyższej" wobec protokołu ws. Irlandii Płn.

UE ostrzega brytyjski rząd: Zareagujemy "szybko i zdecydowanie" ws. Irlandii Płn.

  Komentarze
  • Alk
   13 czerwca, 21:44

   Cwany Borys chce zjeść ciastko i mieć ciastko

  • Markoni
   14 czerwca, 05:54

   Ale to co? Ma nie być granicy na granicy? To ja na ukraine tez chce furtke bo tam tanio i pięknie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.07.2021
  GBP 5.3349 złEUR 4.5747 złUSD 3.8851 złCHF 4.2208 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama