Menu

Rząd UK przez pomyłkę ujawnił dane tłumaczy ukrywających się w Afganistanie

Rząd UK przez pomyłkę ujawnił dane tłumaczy ukrywających się w Afganistanie
Brytyjskie ministerstwo niechcący naraziło bezpieczeństwo byłych współpracowników rządu w Afganistanie. (Fot. Getty Images)
Brytyjskie Ministerstwo Obrony wszczęło śledztwo w sprawie omyłkowego wysłania danych ok. 250 afgańskich współpracowników starających się o relokację do Wielkiej Brytanii, z których część jest jeszcze w Afganistanie, co mogło ich narazić na ryzyko.
Reklama
Reklama

Jak poinformowano wczoraj, w e-mailu wysłanym przez zespół ds. programu relokacji i pomocy Afgańczykom (ARAP) do tłumaczy, którzy pozostają w Afganistanie lub zdołali przedostać się do innych krajów, omyłkowo pozostawiono widoczne wszystkie adresy e-mailowe i nazwiska odbiorców.

W mailu przekazano, że zespół robi wszystko, co w jego mocy, by pomóc w ich relokacji, a także że nie powinni oni narażać siebie ani swoich rodzin na niebezpieczeństwo, jeśli opuszczenie obecnego miejsca pobytu nie jest dla nich bezpieczne.

Jednak jeden z tłumaczy, który otrzymał e-mail, zwrócił uwagę, że znalazły się w nim dane ok. 250 jego kolegów. "Ten błąd może kosztować życie tłumaczy, zwłaszcza tych, którzy wciąż są w Afganistanie. Niektórzy z nich nie zauważyli pomyłki i wysłali już odpowiedź na wszystkie adresy mailowe, wyjaśniając swoją sytuację, która jest bardzo niebezpieczna. E-mail zawiera ich zdjęcia profilowe i dane kontaktowe" - przekazał stacji BBC.

Trzydzieści minut po wysłaniu pierwszego maila ministerstwo obrony wysłało kolejnego z tematem "Pilne - kontakt w sprawie ARAP", prosząc w nim odbiorców o usunięcie poprzedniego maila, ostrzegając, że adresy mailowe mogły się dostać w niepowołane ręce. Zaleciło też tłumaczom zmianę adresów e-mailowych.

Czytaj więcej:

Szef MI5 ostrzega: Upadek Afganistanu "wzmocni terrorystów w UK"

UK: Dwa tygodnie po zwierzętach ewakuowano personel schroniska w Afganistanie

"The Guardian": Dwóch przywódców talibów może już nie żyć

Byli afgańscy stypendyści brytyjskiego MSZ pozostawieni bez pomocy

Protesty aktywistek w Kabulu przeciwko zamknięciu ministerstwa ds. kobiet

  Komentarze
  • Brain Dead
   22 września, 13:29

   Zaleciło też tłumaczom zmianę adresów e-mailowych - dobrze ze nie adresow zamieszkania. Latwiej sie pozbyc swoich wspolpracownikow niz ich sprowadzac do UK, co nie? Wystarczy wyslac takiego maila i przygrac glupiego, nie ma przypadkow.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.10.2021
  GBP 5.4083 złEUR 4.5733 złUSD 3.9413 złCHF 4.2691 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama