Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rząd UK apeluje: "Nie wyłączajcie aplikacji NHS Covid"

Rząd UK apeluje: "Nie wyłączajcie aplikacji NHS Covid"
Rząd UK otrzymuje ostrzeżenia, że wielu mieszkańców celowo wyłącza apkę NHS Covid, aby nie otrzymywać powiadomienia o samoizolacji. (Fot. Getty Images)
Ludzie w Anglii i Walii powinni nadal korzystać z aplikacji do śledzenia kontaktów NHS Covid i izolować się, gdy zostaną o to poproszeni - zaapelowało biuro premiera Borisa Johnsona. Rząd Wielkiej Brytanii otrzymuje ostrzeżenia, że wielu mieszkańców celowo wyłącza apkę, aby nie otrzymywać powiadomienia o samoizolacji.
Reklama
Reklama

Rzecznik szefa brytyjskiego rządu podkreślił, że aplikacja NHS Covid jest "ważnym narzędziem" i sam Boris Johnson nadal jej używa.

Oprogramowanie wykrywa odległość między użytkownikami (obecnie 2 m lub mniej) oraz czas spędzony w bliskiej odległości od osoby zakażonej (ponad 15 minut).

System umożliwia mieszkańcom Anglii i Walii, którzy uzyskali pozytywny wynik badania na obecność Covid-19, anonimowe udostępnianie wyników testu, uruchamiając alerty dla osób wykrytych jako "bliski kontakt" w dniach poprzedzających test.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby, które otrzymają takie powiadomienie, proszone są o pozostanie w domu do 10 dni, chociaż Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że aplikacja "zawsze miała funkcję doradczą" (w przeciwieństwie do konieczności podjęcia samoizolacji, jeśli otrzymuje się powiadomienie bezpośrednio przez NHS Test and Trace).

Ograniczenia dotyczące koronawirusa mają zakończyć się 19 lipca, ale wymóg samoizolacji w przypadku osób w pełni zaszczepionych zakończy się dopiero 16 sierpnia.

"Duża liczba osób nadal korzysta z aplikacji i była ona ważnym narzędziem w skłonieniu ludzi do izolowania i przerywania łańcucha transmisji. Ważne jest, aby ludzie nadal izolowali się, jeśli zostaną o to poproszeni za pośrednictwem aplikacji" - podkreślił rzecznik Johnsona.

Tymczasem minister transportu Grant  Shapps zasugerował, że aplikacja NHS Covid może wymagać zmiany, gdy dalsze ograniczenia, w tym zasada "1 metra plus", zostaną zniesione w Anglii w "dzień wolności". "Gdy zmieniają się nasze ograniczenia, oczywiście aplikacja też musi się zmienić" - zaznaczył Shapps.

Jednym z możliwych rozwiązań może być zmiana czułości aplikacji, tak aby sugerowała ludziom izolację tylko po bliższym i dłuższym kontakcie. 

Rząd Walii poinformował, że mieszkańcy tej części Zjednoczonego Królestwa powinni nadal korzystać z aplikacji, nawet jeśli zasady dotyczące dystansu społecznego różnią się od tych w Anglii. Nie podano daty zakończenia zasady "1 metra plus" w Walii.

Liczba osób, które otrzymały powiadomienia, aby zostać w domu na kwarantannie wzrosła o setki tysięcy w ciągu ostatniego miesiąca, co ma związek z drastycznym wzrostem zakażeń w UK. Tymczasem rząd Wielkiej Brytanii otrzymuje ostrzeżenia, że wielu mieszkańców celowo wyłącza apkę NHS Covid, aby nie otrzymywać powiadomienia o samoizolacji.

Co prawda najnowsze dane za ostatni tydzień czerwca pokazują dodatkowe 300 tys. pobrań, co daje w sumie ponad 26 milionów, ale nie wiadomo, ile osób jest aktywnymi użytkownikami aplikacji.

Czytaj więcej:

Brytyjscy lekarze apelują o utrzymanie części restrykcji po 19 lipca

W UK liczba zakażeń koronawirusem "może sięgnąć 100 tys. dziennie"

Anglia: Nie będzie samoizolacji uczniów w razie pojedynczego zakażenia w grupie

Rząd UK pozwoli zaszczepionym na swobodne podróże do 140 "bursztynowych krajów"

Naukowcy: Ozdrowieńcy nie są odporni na Deltę. Chronią tylko dwie dawki szczepionki

  Komentarze
  • Tesla
   11 lipca, 10:20

   Oraz śledzenie 24h osoby oraz jego rodziny. Apka również nagrywa odgłosy z otoczenia i ma dostęp do spisu telefonów oraz haseł zalogowanych kont społecznościowych. Po co nakaz jak głupi człowiek sam podaje dane nieświadomie.

  • Hu7
   11 lipca, 10:50

   Taaa, taaa... . Jak pozbyć się zaparć? Ktoś coś?

  • Berlin Lichetnberg
   11 lipca, 11:11

   Po pierwsze w zadnym wypadku nigdy nie zainstalowalem i nie zamierzam instalowac tej apki.

  • Klown BoJo
   11 lipca, 11:13

   Nierzad dokladnie wie ilu jest aktywnych uzytkownikow tej aplikacji, jest glowna funkcja jest przeciez szpiegowanie. Zaalarmowani sytuacja kiedy ludzie ja dezaktywuja i widmem utraty dostepu do tylu uzytecznych informacji probuja ludzia wcisnac scieme jak bardzo jest uzyteczna. Z drugiej strony tylko polglowki pedzily zeby ja zainstalowac, ja nigdy jej nie uzylem. Jak ktos mi wciska, ze aby wejsc do lokalu musze sie zeskanowac prosze o formularz w formie analogowej. Jak tego nie ma to dziekuje za usluge, ja nie musze korzystac, oni bez klientow padna.

  • Andy Roy
   11 lipca, 11:23

   Ja apki nie wylaczam. Natomiast trzymam telefon w miniaturowej wersji klatki Faraday’a. Blokuje fizycznie wszystkie przychodzace i wychodzace sygnaly. Polecam kazdemu - poszukajcie na ebayu. To jedyna ochrona przed inwigilacja

  • Revo
   11 lipca, 11:33

   To jest ktoś kto w ogóle te appke używa??? xD

  • X54
   11 lipca, 11:34

   tesla, lepeij zobacz na co sie zgadzasz instalujac facebooka

  • Tesla
   11 lipca, 12:50

   Nie mam facebooka ani portali społecznościowych, ponieważ każdy pracodawca ppprzez nie szpieguje pracowników co robią wolnym dniu lub jak są na chorobowym. To nie Paranoja tylko rzeczywistość. Co 4 lata zmieniam adres email i aktualizuje dokumenty....ect....

  • Madry
   11 lipca, 13:03

   lepiej zobaczcie na co sie zgodziliscie instalujac facebooka i WhatsApp.

  • P75
   15 lipca, 12:07

   Do Tesla ...nie masz FB, Whatsapp, Twitter, Google ....nic a nic ? Perpetuum mobile czy jak ? To po co ci telefon 😂

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama