Ryanair ostrzega, że pasażerów czeka podwyżka cen biletów nawet o 40%
Komisja ds. regulacji lotnictwa (CAR) oznajmiła w piątek, że limit cenowy opłat lotniskowych powinien wzrosnąć z 8,24 euro w 2022 r. do nawet 9,81 euro w 2026 r., jeśli lotnisko w Dublinie zrealizuje swój program inwestycji kapitałowych zgodnie z planem.
Maksymalna wysokość opłat zostanie jednak dostosowana do poziomu inflacji, która w Irlandii jest obecnie najwyższa od 40 lat. Port lotniczy w Dublinie zaproponował jeszcze wyższą kwotę - w przedziale od 13,04 do 14,77 euro.
CAR poinformowała, że dokonała przeglądu limitów cenowych w obliczu pandemii Covid-19 i "niszczącego wpływu", jaki wywarła ona na przemysł lotniczy. Stwierdziła jednocześnie, że poprzez wprowadzenie zmian w opłatach lotniskowych chce zachować równowagę między wydajnością a świadczeniem wysokiej jakości usług i udostępnianiem infrastruktury liniom lotniczym i pasażerom.
Commission for Aviation Regulation proposes new Dublin Airport price cap to promote post-COVID recovery and investment for growth. @dublinairport for more, go to https://t.co/C1UmQyMpwW pic.twitter.com/7hguTSEd7B
— Commission for Aviation Regulation (@aviationreg) July 22, 2022
W ciągu najbliższych czterech lat - jak stwierdzono - proponowany limit cenowy pozwoli lotnisku w Dublinie zebrać 1,2 mld euro z opłat lotniskowych i dalsze 1,15 mld euro z przychodów komercyjnych.
Tymczasem Ryanair odniósł się do tej propozycji krytycznie i stwierdził, że lotnisku w Dublinie należy się nagroda za "złe traktowanie klientów tego lata, za długie kolejki do kontroli bezpieczeństwa, odwoływane loty i ich rekordowe opóźnienia".
CAR poprosiła o uwagi dotyczące projektu swojej decyzji, wyznaczając ostateczny termin na składanie uwag do 16 września, zanim podejmie ostateczną decyzję.
Czytaj więcej:
Szef Ryanaira zapowiada podwyżki cen. "Skończyło się tanie latanie"
Piloci linii Ryanair zapowiadają strajk pod koniec lipca
Hiszpania: Kilkadziesiąt odwołanych i opóźnionych lotów wskutek strajku załogi EasyJet i Ryanair
Hiszpania: Strajk pracowników Ryanair. Opóźnione i odwołane loty
Szef Ryanaira wzywa rząd UK do "bardziej praktycznego" podejścia do imigracji