Menu

Rozwiązano umowę z firmą Valneva na zakup szczepionek przeciw Covid-19

Rozwiązano umowę z firmą Valneva na zakup szczepionek przeciw Covid-19
Francuski gigant został oskarżony przez Brytyjczyków o "naruszenie zobowiązań wynikających z umowy dostawy". (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd rozwiązał umowę z francuską firmą Valneva na dostawę 100 mln szczepionek przeciw Covid-19 - poinformowała firma. Szczepionki mały być produkowane w jej zakładzie w Szkocji.
Reklama
Reklama

Wielka Brytania początkowo zamówiła 60 mln dawek, a w lutym tego roku dodała kolejne 40 mln, co spowodowało, że pod względem liczby dawek zamówienie to zrównało się z umową z firmą AstraZeneca, a ustępowało tylko Pfizerowi.

Jak oświadczyła Valneva, brytyjski rząd "zarzucił, że firma narusza swoje zobowiązania wynikające z umowy dostawy, ale firma stanowczo temu zaprzecza". Nie podano, na czym miało polegać domniemane naruszenie, ale zaznaczono, iż umowa dawała brytyjskiemu rządowi możliwość wycofania się z niej. Firma podkreśliła, że nadal będzie prowadzić prace nad szczepionką, a wyniki trzeciej fazy testów powinny zostać opublikowane jeszcze w tym roku.

Opracowana przez francuską firmę szczepionka VLA2001 znajduje się dopiero w trzeciej fazie badań klinicznych i nie została jeszcze dopuszczona do stosowania. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach. Zawiera ona martwą wersję koronawirusa, który nie może wywołać choroby, ale powinien nauczyć układ odpornościowy organizmu, jak z nim walczyć. Jak wskazują brytyjskie media, ta technologia miałaby szansę na przekonanie tych ludzi, którzy są nieufni wobec szczepionek firm Pfizer i Moderna wykorzystujących nową technologię mRNA.

Brytyjski rząd zaznaczył, że rozwiązanie umowy nie wpływa w żaden sposób na program szczepień, bo produkt Valnevy i tak nie był przewidziany do podawania podczas nadchodzącej jesieni i zimy.

Czytaj więcej:

UK: Co stoi za wielkim sukcesem programu szczepień na Covid-19?

UK oskarżone o magazynowanie szczepionek. "Można nimi zaszczepić 10 krajów"

  Komentarze
  • Darek
   15 września, 05:16

   ale zart zawiera wirusa , no to moze go pokazcie ?wyizolowanego ?

  • Ozi
   15 września, 09:12

   Ściema. Piszą że benda inne szczepionki a i tak podają astrę z Indii bez koncesji europejskiej. Dlatego jest wzrost zachorowań w ostatnim okresie.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2021
  GBP 5.3712 złEUR 4.5999 złUSD 3.9282 złCHF 4.2172 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama