Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rosja: Sąd wydał zaocznie nakaz aresztowania Julii Nawalnej

Rosja: Sąd wydał zaocznie nakaz aresztowania Julii Nawalnej
Julia Nawalna przebywa obecnie na emigracji. Nakaz sądu oznacza, że w przypadku przekroczenia granicy Rosji grozi jej zatrzymanie i osadzenie w areszcie. (Fot. LUKAS BARTH/AFP via Getty Images)
Sąd w Moskwie wydał wczoraj zaocznie nakaz aresztowania na dwa miesiące Julii Nawalnej, wdowy po zmarłym w kolonii karnej rosyjskim opozycjoniście Aleksieju Nawalnym. Nawalna została oskarżona o udział w organizacji ekstremistycznej.
Reklama
Reklama

"Julia Borysowna Nawalna uchylała się od wstępnego śledztwa i dlatego została wpisana na listę osób poszukiwanych. Sąd uwzględnił wniosek śledczych i wybrał dla niej środek zapobiegawczy w postaci pozbawienia wolności na okres 2 miesięcy" – poinformowała w Telegramie służba prasowa moskiewskich sądów.

47-letnia Nawalna przebywa obecnie na emigracji. Wczorajszy nakaz sądu oznacza, że w przypadku przekroczenia granicy Rosji grozi jej zatrzymanie i osadzenie w areszcie.

Po wydaniu przez moskiewski sąd nakazu aresztowania Nawalna zwróciła się do swoich zwolenników, aby "nie zapomnieli, że Putin jest mordercą".

"Mówiąc o tym, proszę nie zapomnieć mówić najważniejszego: Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym. Jego miejsce jest w więzieniu; nie gdzieś w Hadze, w przytulnej celi z telewizorem, ale w Rosji – w tej samej kolonii karnej i tej samej celi o wymiarach 2 na 3 metry, w której zabił Aleksieja" - napisała na platformie X.

Kilka dni temu Nawalna została przewodniczącą amerykańskiej Fundacji Praw Człowieka (HRF), zastępując na tym stanowisku byłego mistrza świata w szachach i krytyka Kremla Garriego Kasparowa. Zapowiedziała wówczas, że będzie intensywnie kontynuować walkę zmarłego męża z Władimirem Putinem.

16 lutego br. rosyjskie władze więzienne oznajmiły, że więziony od trzech lat Nawalny zmarł w łagrze za kołem podbiegunowym.

Czytaj więcej:

Rosja: Lider opozycji antykremlowskiej Aleksiej Nawalny zmarł nagle w łagrze

Brytyjskie media: Śmierć Nawalnego przypomina, jak brutalnym reżimem jest Rosja

UK obejmuje sankcjami kierownictwo kolonii karnej, w której zmarł Nawalny

Julia Nawalna w PE: "Putin jest szefem zorganizowanej bandy przestępczej"

Rosja: Tysiące ludzi przyszły na pogrzeb Nawalnego. Zebrani skandowali jego imię

  Komentarze
  • Polak
   10 lipca, 11:37

   Ona niedługo zginie to kwestia czasu. Putin ją zamorduje

  • Wiśniowiecki
   10 lipca, 12:07

   Do Polak: jak nie bedzie glupia i nie poleci do Rosji, Serbii czy Bialorusi itp, to moga ja cmoknąc..

  • Madry
   10 lipca, 13:40

   Yulia too. The poisoning of Sergei and Yulia Skripal, also known as the Salisbury Poisonings, was a botched assassination attempt to poison Sergei Skripal, a former Russian military officer and double agent for the British intelligence agencies in the city of Salisbury, England on 4 March 2018. Russians in American population is estimated at approximately 2.9 million people. Second largest ethnic market in the USA. So, which of them will be the murderer. Putin has a huge choice.

  • Edi
   11 lipca, 16:55

   najlepsze bylo, jak ona sie tym mezem interesowala i z kim byla w miedzyczasie hehehe, wierna zona !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama