Menu

Rolnicy w UK będą wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą z krajów UE

Rolnicy w UK będą wysyłać samoloty po tanią siłę roboczą z krajów UE
Brytyjscy rolnicy będą sprowadzać pracowników z Europy Wschodniej samolotami. (Fot. Getty Images)
W związku z epidemią koronawirusa, brytyjskie gospodarstwa utraciły dostęp do 90 tys. pracowników, którzy w normalnych warunkach wkrótce zaczęliby przyjeżdżać na Wyspy. Trudna sytuacja wymusiła na wielu rolnikach konieczność zastosowania nietypowych środków.
Reklama

W wyniku pandemii w rolnictwie pojawiło się w sumie 90 tys. wolnych wakatów. Wiele z nich musi być obsadzonych "w najbliższych tygodniach" - w przeciwnym razie zmarnują się miliony warzyw i owoców.

Niektórzy idą w swoich prognozach jeszcze dalej i przewidują, że "jeśli nie znajdą się chętni, latem w sklepach zabraknie świeżych produktów".

Organizacja British Summer Fruits opublikowała interaktywną mapę, dzięki której można znaleźć wolne miejsca pracy w okolicy. 

W najbliższych tygodniach potrzebne będzie nawet 90 tys. osób do zbierania warzyw i owoców. (Fot. Getty Images)

Tysiące wakatów w rolnictwie może okazać się bardzo przydatne zwłaszcza dla osób, które utraciły pracę w wyniku trwającej epidemii i w związku z tym nie mają dopłaty rządowej w wysokości 80 proc. pensji.

Jak informuje "The Guardian", niektóre firmy poszły jednak o krok dalej. Agencja pracy Concordia, która zajmuje się m.in. zatrudnianiem w rolnictwie, zamierza wysłać po tanią siłę roboczą wyczarterowany samolot. 

Podobny zabieg planują National Farmers' Union oraz Association of Labour Providers, które wezwały brytyjski rząd do zorganizowania przelotów dla pracowników sezonowych. 

W ubiegłym roku 98 proc. osób zatrudnionych na farmach, dziś znajdujących się w grupie tzw. kluczowych pracowników, pochodziło spoza krajów Zjednoczonego Królestwa. Zdecydowana większość była narodowości rumuńskiej lub bułgarskiej, ale wśród nich byli również obywatele Barbadosu, Białorusi czy Polski.

Czytaj więcej:

Francuski rząd wzywa rodaków do pracy na roli

Brytyjczycy potrzebni "od zaraz" do pracy w rolnictwie

Niemcy: Zakaz wjazdu dla zagranicznych pracowników nie obejmuje Polaków

Niemcy walczą o Polaków. Oferują 65 euro dodatku dziennie

  Komentarze
  • Kubikkkkkkk
   30 marca, 14:50

   Hihi zarty jakies swoich nierobow niech pogonia zabiora zasilki i do roboty pruzniaki pijusy!!!!

  • Ja
   30 marca, 14:53

   Podobno zabieralismy im prace 🤔A teraz sie o nas prosza Zarty jakies !

  • Brexit
   30 marca, 15:10

   Ja pamiętam jak większość rolników miało olbrzymie billboardy na swoich wielkich farmach z napisami '' leave means leave ''. Macie swój brexit i cisza tam dzindzerhedy.

  • Wl
   30 marca, 15:24

   I za Brexit będą przepraszać jak nie będzie frytki ogórka czy sałaty a co z hotelami budowlanka i innymi usługami niech dr inz i profesorów ściągną i zatrudnia do zbierania to kluczowi pracownicy przecież

  • Celestyn76
   30 marca, 15:42

   Maja cale stada a nawet dynastie nierobow gniezdzacych sie w council estates niech ich we zna farmerzy do roboty chachacha

  • Przemko
   30 marca, 16:41

   zarrraz! przecież tysiące milionów zostały z dnia na dzień bez pracy i BEZ pomocy rządowej! right? no to jaki problem mają rolnicy? zatrudnić angoli do zbioru buraków i przerzucania obornika! ale że co? że praca ciężka, brudna i niebezpieczna? cóż - BR means BR!

  • A k
   30 marca, 19:21

   A niech wyślą samoloty do Calais. Tam tłumy chętnych do pracy w UK.

  • Bolo rolnik
   30 marca, 22:47

   A to dobre :-) Tania sila robocza Ktos chyba zawiesil sie w czasie piszac taki artykol lata 90 minely

  • Spke
   31 marca, 05:02

   Po co od razu samolot? Ciągnik pod job centre wysłać tam wielu zwolenników Brexitu codzien koczowała po benefity mówiąc że prace im zabraliśmy . Maja szansę się wykazać teraz.

  • Prawdomówna
   31 marca, 09:34

   He he he a to dobre, przecież chcieli brexitu bo im ludzie z Europy Wschodniej przeszkadzali. A teraz nie będą mieli co jeść, tak im BoJo w głowach namieszał...

  • To
   31 marca, 14:20

   Za grosz wstydu, bez honoru.

  • Hahah
   31 marca, 14:44

   Ci którzy stracili dopłaty 80 procent, hahaha w czerwcu lol do czerwca nogę że stołu mozna jeść, jeśli państwo się nie wycofa, a liczą ze padnie sporo, Anglia pomaga tyle co Nigeria swoim obywatelom hahaha

  • Ponoc
   31 marca, 17:18

   Nasi uciekają lotem czarterowym do polski a potem rolnicy będą ich z powrotem przywozić haha

  • Greg
   31 marca, 21:57

   Chcieliście brexitu a teraz ściągacie ludzi z UE było trzeba myśleć wcześniej. Niech angole wezmą się za robotę docenią wtedy wkład emigrantów i może otworzą im się oczy. Ponoć zabieramy wam pracę więc macie szansę się wykazać

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama