Menu

Rekordowy wzrost zakażeń w Irlandii. Rząd przedłużył restrykcje

Rekordowy wzrost zakażeń w Irlandii. Rząd przedłużył restrykcje
W piątek irlandzki rząd ogłosił, że ograniczenia w kontaktach społecznych zostają przedłużone do 5 maja. (Fot. Getty Images)
W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 33 osoby, wskutek czego bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 320, a liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o rekordowe 553 - podało wczoraj wieczorem Ministerstwo Zdrowia tego kraju.
Reklama

Do tej pory tylko raz zdarzyło się, by dobowa liczba zgonów przekroczyła 30 - w bilansie podanym we wtorek było 36 ofiar śmiertelnych. Na dodatek w ciągu pięciu ostatnich dni, czyli od wtorku do soboty włącznie, zanotowano pięć najwyższych do tej pory dobowych bilansów ofiar śmiertelnych.

Jeśli chodzi o nowe zakażenia, to sobotni bilans jest wyraźnie wyższy od najgorszego do tej pory - z czwartku - gdy informowano o 500 przypadkach. Ponadto w piątek i w sobotę bilans wykrytych zakażeń zwiększył się jeszcze o wyniki testów, które przeprowadzono w poprzednich dniach, a następnie wysłano do laboratorium do Niemiec.

W ten sposób w piątek, oprócz 480 bieżących przypadków, łączny bilans zwiększył się o dodatkowe 1 035, zaś w sobotę o kolejne 286. Tym samym aktualna liczba wykrytych zakażeń w Irlandii wynosi już 8 928.

W piątek irlandzki rząd ogłosił, że wprowadzone 27 marca ograniczenia w kontaktach społecznych - które początkowo miały obowiązywać do 12 kwietnia - zostają przedłużone do 5 maja. Jak wyjaśnił p.o. premiera Leo Varadkar, spowolniły one epidemię, ale jeszcze jej nie zatrzymały.

W mocy pozostaje zatem zakaz wychodzenia z domów, z wyjątkiem ściśle określonych przypadków - niezbędnych zakupów, wizyt lekarskich, niezbędnych wizyt rodzinnych, indywidualnych ćwiczeń fizycznych lub niezbędnej pracy, która nie może być wykonywana z domu. Z transportu publicznego korzystać mogą tylko osoby wykonujące kluczowe zawody, zaś pozostałe osoby nie mogą się oddalać od domu na więcej niż 2 km.

Zamknięte pozostaną prawie wszystkie sklepy, wszystkie zgromadzenia, zarówno publiczne, jak i prywatne, poza członkami jednego gospodarstwa domowego, pozostają zabronione, a osoby powyżej 70. roku życia lub cierpiące na choroby przewlekłe nadal mają obowiązek całkowitego przebywania w swoich domach.

Czytaj więcej:

Irlandia: Premier Varadkar wraca do praktyki lekarskiej, by walczyć z epidemią

W Irlandii możliwe przedłużenie restrykcji "o kilka tygodni"

W Irlandii najwyższy dobowy wzrost zakażeń

Zespół U2 zadbał o irlandzkie służby medyczne

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama