Menu

Rekordowy spadek liczby Polaków mieszkających w UK

Rekordowy spadek liczby Polaków mieszkających w UK
Polacy i tak wciąż stanowią największą grupę imigrantów na Wyspach. Na zdjęciu most Millenium w Londynie. (Fot. Getty Images)
W pierwszym półroczu 2020 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o 85 tys., co jest rekordowym spadkiem, a w stosunku do szczytu w 2017 roku ich liczba zmniejszyła się już o 206 tys. - wynika z opublikowanych wczoraj szacunków Krajowego Biura Statystycznego (ONS).
Reklama

Według obliczeń ONS, w połowie 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 815 tys. osób mających polskie obywatelstwo. W poprzedniej takiej statystyce, przedstawiającej sytuację na koniec 2019 roku, liczbę osób z polskim obywatelstwem ONS szacował na 900 tys. To oznacza największy spadek od momentu rozpoczęcia masowych migracji Polaków po wejściu Polski do Unii Europejskiej i otwarcia brytyjskiego rynku pracy w 2004 roku.

Od 2014 roku liczba obywateli polskich w Wielkiej Brytanii rosła nieustannie do 2016 roku, po czym minimalnie spadła, ale na koniec 2017 roku osiągnęła rekord - ONS szacował, że było ich wówczas 1,021 mln. Od tego czasu zaczął się odwrotny trend, przy czym największym dotychczas spadkiem był ten zarejestrowany między połową a końcem 2018 roku - o 80 tys.

Podobnie wyglądają dane dotyczące osób urodzonych w Polsce. Według stanu na połowę 2020 roku, ich liczba wynosiła 746 tys., podczas gdy na koniec 2019 roku było to 818 tys. Natomiast w porównaniu ze szczytowym momentem, na koniec 2017 roku, zmniejszyła się ona już o 176 tys.

Liczba osób z obywatelstwem polskim jest większa niż urodzonych w Polsce, bo ta pierwsza obejmuje dzieci obywateli polskich urodzone już na terytorium Wielkiej Brytanii. W drugiej są wprawdzie także Polacy, którzy przyjęli brytyjskie obywatelstwo, ale jest to wyraźna mniejszość.

Czy za rekordowy spadek liczby Polaków w UK odpowiada Brexit...? (Fot. Getty Images)

Obywatele polscy wciąż pozostają zdecydowanie największą grupą cudzoziemców zamieszkujących Wielką Brytanię. Ich liczba - 815 tys. - jest ponad dwa razy większa niż będących na drugim miejscu obywateli Rumunii - 404 tys. Dalej znajdują się obywatele Indii, Irlandii i Włoch.

Z kolei wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii urodzonych za granicą osoby urodzone w Polsce - 746 tys. - były na drugim miejscu. Więcej było tylko osób urodzonych w Indiach - 847 tys., zaś na miejscach od 3. do 5. znalazły się osoby urodzone w Pakistanie, Rumunii i Irlandii.

Spadek liczby Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszy trend. W połowie 2020 roku liczba osób w każdej z pięciu wyszczególnionych grup - urodzeni w 14 starych państwach członkowskich UE, w ośmiu państwach członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej przyjętych w 2004 roku, łącznie w Bułgarii i Rumunii, w Azji oraz reszcie świata - była mniejsza niż w połowie 2019 roku.

Natomiast jeśli chodzi o osoby z obywatelstwem innym niż brytyjskie, ich liczba spadła w przypadku pierwszych czterech z tych grup, a jedynie zwiększyła się - i to bardzo nieznacznie - ostatnia.

Ogółem ONS szacuje, że w połowie 2020 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 9,2 mln osób urodzonych poza jej granicami, zaś liczba osób bez brytyjskiego obywatelstwa wynosiła 6 mln. Stanowiło to spadek odpowiednio o 246 tys. i 231 tys. w stosunku do połowy 2019 roku.

Czytaj więcej:

Settled status w UK: Polacy rekordzistami wśród wnioskodawców

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

Podróżowanie do i z UK po 1 stycznia - dowód czy paszport?

Brexit: MSZ gotowe pomagać polskim obywatelom po wyjściu UK z UE

  Komentarze
  • Drakus
   15 stycznia, 17:58

   To dopiero początek. Pandemia i brytyjska wersja wirusa powstrzymuje powroty. Wielu moich znajomych uważa że Nas tutaj nie chcą i rozważa powrót. Pani Patel już walczy z imigrantami i wymienia nas na tych z Azji. Sam odczuwam utrudnienia na każdym kroku. Europejskie prawo już nas nie chroni i jak nam się nie podoba to wskazują możliwość powrotu. Ola na Londynku klaszcze w podziękowaniu za naszą prace i żąda deportacji.

  • Ola
   15 stycznia, 18:26

   Pięknie szkoda tylko ze Uk musiala opuścić UE by powstrzymać ten niekontrolowany najazd Januszy i Mariolek

  • Ryju
   15 stycznia, 18:36

   Zmniejszyla się bo m.in. masowo dają nogę ci z zapisanym criminal record. Zawczasu szukają miejscówek w innych krajach , bo już wiedzą ,że po Brexicie klapa. Żebracy- homlesy podobnież. Będzie więcej roboty dla tych ,którzy zostają i stawki powinne drgnąć w górę. Szczególnie w budownictwie dla niewykwalifikowanych.

  • Celestyn76
   15 stycznia, 18:43

   Ta cala ola uwaza sie za brytyjke jak w polsce stacjinowali sowieci to na nich mowilo sie anglicy z legnicy bo tam miescilo sie ich dowodztwo taka to wlasnie brytyjke ola tepa dzida i pewnie glosowania na ,,czaskoskiego,, bo to bardzo na czasie war od tepych dzid

  • Tak trzymać
   15 stycznia, 19:01

   Jest nadzieja, że funt się umocni i konkurencja się zmniejszy.

  • RobertL
   15 stycznia, 20:24

   To prawda oposzczają niektórzy Nie każdemu tutaj pasuje A co będzie dalej to czas pokaże

  • Yogi
   15 stycznia, 20:36

   Ty Ola jesteś jedyna z tych 800 tysięcy Polaków, ktora umie posługiwać się nożem i widelcem. Wnioskuję to z Twoich niezwykle subtelnych i ociekających inteligencją wpisach. Widać, że Ola chodziła do przedszkola. I na tym zakończyła chyba edukację.

  • Iwona
   15 stycznia, 20:55

   Polacy nie uciekają ale po prostu wracają do swojej ojczyzny !!! Znałam kilkanaście osób z mojego otoczenia z pracy i poza nią,którzy opuścili już na zawsze UK w l.2019-20. Po referendum brexitowym obserwowali nastroje i podjęli decyzję o powrocie. Nie od razu rzecz jasna,ale rozważnie. Kilku zaczęło budować domy w kraju,inni szukali ich do kupienia lub nowych mieszkań. Pokończyli swoje sprawy w UK , nie mieli żadnych kredytów i hipotek a dzieci ich jeszcze nie zaczęły nauki w primary. Wyjechali i są zadowoleni. Utrzymuję stałe kontakty poprzez neta a w 2020 byłam u znajomych na Mazurach ....

  • Nowakowski
   15 stycznia, 20:55

   Madrego warto posluchac.

  • Mon199
   15 stycznia, 21:08

   Powiedzmy sobie szczerze, ze dzieki obecnej wladzy sytuacja sie w Polsce poprawia... Ja tez slysze ze duzo ludzi planuje wrocic do Pl

  • Mon199
   15 stycznia, 21:08

   Powiedzmy sobie szczerze, ze dzieki obecnej wladzy sytuacja sie w Polsce poprawia... Ja tez slysze ze duzo ludzi planuje wrocic do Pl

  • Kama
   15 stycznia, 21:23

   A nikt z was nie pomyslal ze wiekszosc juz posuguje sie paszpotem brytyjskim. Wiekszosc ma I ma to gdzie co pisze wszedzie bryt. Passport tylko do polski trzeba urzyc nic wiecej

  • Drakus idiotus
   15 stycznia, 21:54

   ogromna liczba ludzi w uk stracila prace z powodu covid !!! z powodu brexitu prawdopodobnie bedzie druga fala zwolnien w uk ....nie kazdy polak potrafi sie przebranzowic na obcej ziemi i szukac innej pracy

  • Resident
   15 stycznia, 21:57

   Moze nie dostali settlement status, bo za krotko, bo za malo, bo maja cos za uszami... A tak naprawde uwazam, ze te statystyki sa naciagane. To prawda, ze czesc Polakow przeniosla sie do kraju lat dziecinnych, ale z tego co widze to zaluja. A tu jak bedzie po Brexicie i Covid-19 i kolejnych lockdowns to zobaczymy...

  • Józef
   15 stycznia, 22:09

   Teb kraj zniszczyl rodzine mojej córce.

  • Ktoś
   15 stycznia, 22:26

   Do Oli. Jesli rzeczywiście mieszkasz w UK, to Twój najazd do UK był kontrolowany czy niekontrolowany?
   No chyba, że zostałaś poczęta w UK.
   To w takim razie w jaki sposob twoi rodzice najechali UK?
   A poza tym w każdym kraju istnieje patologia.

  • Adam
   16 stycznia, 00:18

   Moich znajomych juz tu nie ma. Było ich kilkaset. Ja jestem tu 16 lat. To przez Brexit.

  • Czytelnik anonimowy
   16 stycznia, 00:23

   Ale bzdura... Nigdy nie bylo wiecej polakow w UK. W samym londynie 13mln tych registered I non registered. Londyn to przede wszystkim populacja z Indii i Afryki. W innych miastach tak samo. Owszem polacy sa ale nie w takiej liczebnosci jak inne nacje.

  • Borys Zbawca
   16 stycznia, 01:23

   @Ryju wlasnie dla Ciebie wzrosna, dla niewykwalikowanych inaczej...Hurra!

  • Mik
   16 stycznia, 07:42

   Brexit nie będzie -wmawiali nam londynkowi eksperci przez ostatnie lata. Teraz przerzucili na inne tematy - oszustwo covidowe , chipowania ludzi.

  • Czytelniczka
   16 stycznia, 08:52

   Do Oli.Olu powiedz mi kim ty jesteś że uważasz się lepsza od tych Januszy i Mariolek.Ja nie zaliczam się do twojej Mariolki ale uważam że tylko ktoś o rysopisie i charakterze takiej twojej Marioli uważa się za kogoś lepszego i pluje w swoje gniazdo.Kulture i szacunek do innych wynosi się z domu a tego mamusia cię nie nauczyła.

  • Www
   16 stycznia, 08:54

   Olu, Mariole i Janusze to są w dużej mierze Ci co jeszcze zostali i korzystają z ostatków benefitow.

  • Ryju
   16 stycznia, 09:51

   "Ola " pisze prawdę. To problemy z najazdem emigrantów , którzy sobie melinę zrobili z UK ,spowodowały niezadowolenie tubylców i zadania zapanowania nad tym bałaganem. Gwałtowny wzrost przestępczości ,obłożenie NHS ( turystyka szpitalna), szkół podstawowych i systemu socjalnego. Wystarczyło poczytać londynkiwe komentarze Polaków od referendum do Brexitu i można mieć pewność, że nasi eksperci od polityki, prawa i w ogóle wszystkuego - to typowi Janusze i Mariole . Ale pretensje mają nie do siebie za brexit , tylko do miejscowych .

  • Tom
   16 stycznia, 09:54

   Jeśli kasa się nie zgadza to po co tu siedzieć? Chyba nikt z Polaków nie wiesza Union Jacka za oknem? Albo.......

  • ANN
   16 stycznia, 09:55

   A MOZE NIE MA ICH W TYCH REJESTRACH BO MAJA JUZ OBYWATELSTWO BRYTYJSKIE I PO PROSTU STALI SIE ANGLIKAMI.?

  • Januszek
   16 stycznia, 09:59

   Żeby przetrwać Polakowi w Anglii trzeba być albo chorym albo mieć dobrze płatna prace

  • Paula
   16 stycznia, 10:11

   Uważam że Ola ma racje połowa Polaków w UK to Janusze mam dzieci i jak stoję pod szkołą i słyszę ich rozmowy to mi wstyd , że jestem Polka. Ukonczylam studia w polsce nie dostalam takiej pracy jak chcialam mąż tak samo tu przyjechalismy dostalam prace "za biurkiem " mąż pracuje w służbach mundurowych mamy swoj dom . Nie dziwię się ze Anglicy nie za bardzo szanuja Polakow przyjechali do UK ileś lat temu a do dziaiaj nie znaja jezyka a chcą byc traktowani z godnoscia . Teraz uciekaja do polski bo 500+. Ludzie ktorzy chcą żyją tu normalnie nawet nie mysla o powrocie wracaja tylko Ci czego nic nie maja ( lockdown nie jest wytlumaczeniem bo wszyscy ludzie ktorych znam dostaja
   80% a jeżeli niektorym to mało są prace ktore ciagle zatrudniaja wystarczy chciec )

  • Karol stefanowski
   16 stycznia, 10:19

   Jaki BREXIT ??? umowa podpisana a teraz kombinuja jak ja pozmieniac !!! Jedyny problem to wizy dla pracownikow reszta ten Sam burdelik a moze I wiekszy .

  • Podatek w polsce
   16 stycznia, 10:22

   Kazdy janusz madrala ktory wroci do polski kupic nieruchomosc dostanie mega Kate w postaci podwojnego podatku od dochodow w UK ....zobaczycie te wezwanie do US I zatesknicie za Uk

  • Andrzej koło Londka
   16 stycznia, 10:36

   Do Ryju niekoniecznie wierzysz w cuda, sorry ja nie wierzę, zgadzam się z Drakusem dobrze że Londynek w końcu o tym pisze, bardzo dużo ludzi wyjechało przed końcem roku i ma w planach, ze względu na lockdown nie mogą ,życie w UK stało się naprawdę trudne, kto tego nie widzi to albo potrzebuje psychiatry albo się tu ukrywa. Większość moich znajomych wyjechała.Moj znajomy otworzył w Polsce firmę i zainwestował tylko 10 tyś funtów dostał również dofinansowanie.W Polsce sytuacja się naprawdę poprawiła w tej chwili jest częściowy przestoj jak wszędzie w Europie.Chyba warto wracać.

  • 3tys pln
   16 stycznia, 11:06

   W polsce trzeba dymac ponad sily zeby zyc jak czlowiek ... Zniesienie ulgi abolicyjnej dobilo polakow wracajacych do polski ....urzad skarbowy w polsce zabiera polakom dodatkowe 20 % to z regoly oszczednosci ktore mieli w UK ....Powodzenia w PL

  • Do Pauli
   16 stycznia, 12:50

   Paula, pisząc że do Polski wracają ludzie, którzy nic nie mają, jestes chyba bardzo niesprawiedliwa. Kto przy zdrowych zmysłach wracałby do Polski dla 500+. Większość Polsków wracajacych do ojczyzny ma pieniądze i pomysł na siebie. W UK przez 13 lat poznałem Polaków, którzy właśnie przez to, że niczego nie mają, wstydzą się wrócić do Polski i gniją na pokojach w Londynie czy innym Birmingham. Pocieszają się nieustannie faktem, że stawki w UK wyższe, że życie cudowne i że Polandia taka zacofna i beznadziejna. A tak naprawdę żal im tyłek ściska jak widzą, że znajomi w Polsce ogarniają temat.

  • Monk91
   16 stycznia, 13:17

   Do Pauli
   Zgadzam sie z tym w 100% Ja tez za niedlugo jak tylko kupie mieszkanie w PL uciekam z UK. Mimo ze mieszkam w apartamencie w Londynie dobrze zarabiam.. czuje ze nie to chcialam osiagnac w zyciu! Brakuje mi rodziny I Polski! To jest najwazniejsze w zyciu! ❤️

  • Tom
   16 stycznia, 17:37

   A nikt nie skumał tego ze większość wyjechała bo miała płacone furlough wiec po co siedzieć tu i placuc renty itp jak można za ta kasę pożyć jak lord w Polsce. Halo myślimy

  • Anciak
   16 stycznia, 20:01

   @Pula
   Prosze powiedz mi gdzie teraz zatrudniaja? Mieszkam w Londynie i jest bardzo, ale to bardzo ciezko znalezc teraz jakakolwiek prace :(
   Na budowe niestety nie pojde bedac kobieta...
   Tyle osob szuka obecnie tej pracy, ze znalezienie czegos graniczy wrecz z cudem! :( Ja aplikowalam juz doslownie wszedzie (sklepy, fast food itd.,itp.)

  • Misiek
   17 stycznia, 09:05

   Powiem jedno, skończyło się mięso armatnie do pracy, teraz będzie walka o pracę między anglikami a imigrantami, bo tej pracy będzie mało.

  • Do Pauli
   17 stycznia, 11:36

   Ty skonczylas studia? Poziom twojego wpisu nie kwalifikuje sie nawet na skonczona podstawowke! Interpunkcja, skladnia, styl i do tego "w polsce" z malej, jak dla mnie twoj poziom to trzecia klasa szkoly podstawowej, wiec nie afiszuj sie tymi studiami, bo tylko sie osmieszasz.

  • Polok
   18 stycznia, 21:22

   kazdy polok z forum mieszka w centrum londynu w apartamencie ale jest mu tak zle ze pakuje plecok i wraca do polski gdzie srednia zarobkow to 10 tys pln na reke miesiecznie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.02.2021
  GBP 5.237 złEUR 4.514 złUSD 3.694 złCHF 4.077 zł
  Reklama

  Sport


  Sport

  Reklama
  Reklama