Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rekordowo wysoki poziom przypadków uwodzenia dzieci przez internet w UK

Rekordowo wysoki poziom przypadków uwodzenia dzieci przez internet w UK
Dzieci są narażne na szerg niebezpieczeństw w sieci. (Fot. Getty Images)
Dziesiątki tysięcy przypadków tzw. groomingu (przestępstw dotyczących uwodzenia przez internet) odnotowano w okresie oczekiwania na wprowadzenie zmian w brytyjskich przepisach dotyczących bezpieczeństwa w sieci - podał serwis BBC.
Reklama
Reklama

Działacze na rzecz cyfrowego bezpieczeństwa apelują do firm technologicznych i posłów o poparcie ustawy o bezpieczeństwie w internecie i jednocześnie wzywają, by nie dopuścić do dalszych opóźnień. Projekt ustawy, która ma na celu ograniczenie rozpowszechniania nielegalnych treści, był wielokrotnie poprawiany i przesuwany na późniejsze terminy.

NPSCC - organizacja charytatywna działająca na rzecz dzieci - twierdzi, że brytyjskie służby policyjne odnotowały już 34 000 przestępstw dotyczących uwodzenia dzieci przez internet, odkąd po raz pierwszy zaapelowano o zaostrzenie przepisów w 2017 roku.

Zgodnie z proponowanymi nowymi przepisami, firmy technologiczne miałyby możliwość uzyskania wglądu do treści prywatnych wiadomości, jeśli zaistniałaby obawa o bezpieczeństwo dzieci.

Wiele popularnych aplikacji oferuje usługę szyfrowania wiadomości, co oznacza, że tylko nadawca i odbiorca mogą wyświetlać ich zawartość. Same firmy technologiczne nie mają do nich dostępu.

Tego rodzaju ustawienia prywatności są jednak dostępne dla wszystkich, a platformy twierdzą, że dodatkowo chronią m.in. ofiary przemocy domowej, dziennikarzy i działaczy politycznych. Twierdzą również, że jeśli wprowadzą mechanizm umożliwiający wgląd w prywatne treści, ich serwisy staną się mniej bezpieczne dla wszystkich.

Powołując się na dane z 42 brytyjskich sił policyjnych, NSPCC stwierdziła, że w ubiegłym roku zarejestrowano 6 350 przestępstw związanych z komunikacją seksualną z dzieckiem - to rekordowy poziom.

Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich sześciu lat doszło do 5 500 przestępstw popełnionych wobec dzieci w wieku szkolnym. Oznacza to, że dzieci poniżej 12. roku życia stanowiły jedną czwartą z ponad 21 000 znanych ofiar w tym okresie.

Jednak niedawno ministrowie musieli twardo bronić ustawy o bezpieczeństwie online przed sprzeciwem ze strony niektórych firm technologicznych, które twierdzą, że prawo to utrudni korzystanie z systemów szyfrowania zapewniających ochronę prywatności podczas kontaktów online.

Część platform grozi, że zamiast dostosować się do nowych przepisów, zamierza całkowicie opuścić brytyjski rynek.

Kate Robertson, starsza badaczka w Citizen Lab - organizacji, w której naukowcy zajmują się badaniem bezpieczeństwa w internecie - w wywiadzie dla BBC stwierdziła, że "nie powinniśmy wiercić kolejnych dziur w systemie bezpieczeństwa w internecie".

Podkreśliła też, że szyfrowanie "jest ważnym elementem bezpieczeństwa dla osób szczególnie zagrożonych, a także stanowi ważną siatkę ochronną z punktu widzenia naszej prywatności".

Z kolei Rani Govender, starsza specjalistka ds. polityki bezpieczeństwa w NSPCC, skomentowała: "Nie sądzimy, że istnieje kompromis między bezpieczeństwem a prywatnością. Uważamy, że chodzi o inwestowanie w takie rozwiązania techniczne, o których wiemy, że istnieją, a które mogą zapewnić prywatność i bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom tych usług".

NSPCC chce również mieć pewność, że przepisy będą regulować nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja (AI).

Czytaj więcej:

Ryzykowne zachowania w sieci "czymś normalnym" dla młodych mieszkańców UK?

Lloyds Bank: Social media "dzikim zachodem" dla internetowych oszustw zakupowych

Czym jest "brushing scam"? Dlaczego możliwe jest otrzymanie nieoczekiwanej przesyłki z Amazon?

BBC ostrzega przed placówkami medycznymi wykorzystującymi fikcyjne opinie w Google

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama