Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rekordowe saldo migracji w UK. Przyjechało o 606 tys. osób więcej niż wyjechało

Rekordowe saldo migracji w UK. Przyjechało o 606 tys. osób więcej niż wyjechało
Brytyjski rząd nie może sobie poradzić z nadmierną migracją... (Fot. A. Chodakowska/Londynek.net)
W 2022 r. do Wielkiej Brytanii przyjechało w celu długoterminowego pobytu 1,163 mln osób, a wyjechało z niej 557 tys. Oznacza to, że saldo migracji osiągnęło rekordowy poziom 606 tys. - podał dzisiaj brytyjski urząd statystyczny ONS.
Reklama
Reklama

Kolejny rekord, choć powszechnie spodziewany, stawia w trudnej sytuacji rządzącą od 13 lat Partię Konserwatywną, która niezmiennie obiecuje zmniejszenie liczby imigrantów. W roku 2019, gdy odbyły się poprzednie wybory do Izby Gmin, saldo migracji wynosiło 219 tys.

Jak wynika ze statystyk ONS, migrację w zdecydowanej większości napędzają osoby z krajów spoza Unii Europejskiej. W 2022 r. do Wielkiej Brytanii przeprowadziło się 88 tys. jej obywateli, 151 tys. obywateli krajów UE i aż 925 tys. obywateli państw trzecich. Jeśli chodzi o emigrację, te liczby wyniosły odpowiednio 92 tys., 202 tys. oraz 263 tys.

Najczęstszym powodem długoterminowych przyjazdów obywateli państw trzecich są studia. W 2022 r. wydano im 361 tys. wiz studenckich, z czego 276 tys. studentom, a 85 tys. członkom ich rodzin pozostającym na ich utrzymaniu (od stycznia 2024 r. nie będzie już takiej możliwości).

Z powodu pracy przyjechało 235 tys. osób, z czego 127 tys. to sami pracownicy, a 108 tys. członkowie ich rodzin. Kolejne 172 tys. przyjechały w ramach ścieżek humanitarnych, głównie dla mieszkańców Ukrainy i Hongkongu, zaś 76 tys. to osoby ubiegające się o azyl.

Władze imigracyjne w UK przyznały w ostatnim roku rekordową liczbę wiz. (Fot. Getty Images)

ONS zwraca uwagę, że na rekordowe saldo migracji w istotnym stopniu wpłynęły wydarzenia na świecie o bezprecedensowym charakterze, które spowodowały przyjazd 114 tys. uchodźców z Ukrainy i 52 tys. uprawnionych do przesiedlenia się mieszkańców Hongkongu.

Urząd wskazuje ponadto, że pomimo rekordu, tempo przyrostu liczby migrantów w ostatnich kwartałach spowalnia. Dotychczas podawano, że najwyższe saldo migracji od końca II wojny światowej miało miejsce w ciągu 12 miesięcy do czerwca 2022 r. włącznie - 504 tys. - ale po zmianie metodologii, tak by uwzględniać też ubiegających się o azyl, i skorygowaniu danych, okazało się, że we wspomnianym okresie również wynosiło ono 606 tys.

Rośnie zarazem liczba wyjeżdżających z Wielkiej Brytanii obywateli państw nienależących do UE - 263 tys. w 2022 r. wobec 140 tys. rok wcześniej - co sugeruje, że osoby, które przyjeżdżają na studia, po ich zakończeniu zwykle faktycznie wyjeżdżają.

Te niuanse raczej nie przysłonią ogólnego rekordu, a ten zwiększa w odbiorze społecznym przeświadczenie, że Partia Konserwatywna mimo wielokrotnie składanych obietnic kompletnie sobie nie radzi z ograniczaniem migracji.

Przed wyborami w 2010 r., w wyniku których przejęła władzę, zapowiadała, iż celem jest zmniejszenie salda migracji poziomu poniżej 100 tys. rocznie. To samo obiecywała przed wyborami w 2015 i 2017 r., ale w 2019 r. już tylko mówiła o zmniejszeniu poziomu, bez wskazywania konkretnych liczb.

Także obecny premier Rishi Sunak, przyznając, że poziom imigracji jest zbyt wysoki, nie chce deklarować żadnych konkretnych celów.

Tymczasem burmistrz Londynu Sadiq Khan tak odniósł się do tych danych:

"Jednym z powodów, dla których Londyn jest najwspanialszym miastem na świecie, jest wkład kolejnych pokoleń imigrantów. Ludzie, którzy przybyli tu z całego świata i są integralną częścią naszej gospodarki, wzbogacają nasze życie kulturalne i społeczne. Są to opiekunowie, nauczyciele i przedsiębiorcy; nasi sąsiedzi, przyjaciele i współpracownicy.

Po 13 latach niepowodzeń tego rządu (...) robienie z migrantów kozłów ofiarnych jest nie do przyjęcia - i ostatecznie przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego dla dobrobytu naszego kraju. Chodzi m.in. o ich błędną decyzję związaną z utrudnianiem studentom zagranicznym studiowania tutaj.

Nie ma wątpliwości, że musimy zrobić więcej, aby zapewnić rodzimym talentom umiejętności, których potrzebują - ale mimo to wiele kluczowych sektorów boryka się z poważnymi trudnościami w wyniku naszego odejścia z UE. Dlatego rząd musi pilnie przekazać część uprawnień imigracyjnych regionom w całym kraju, takim jak Londyn. Pozwoliłoby nam to przyciągnąć i zatrzymać talenty, których najbardziej potrzebuje nasza gospodarka i ożywić powolny wzrost Wielkiej Brytanii".

Czytaj więcej:

Populacja Anglii i Walii "mocno w górę". Powodem imigracja

Większość Brytyjczyków nie pochwala sposobu, w jaki rząd zajmuje się imigracją

Suella Braverman: Ludzie przypływający do UK w małych łodziach mają wartości sprzeczne z naszymi

Rząd UK chce ograniczyć ściąganie rodzin przez zagranicznych studentów

Demograf: Za 40 lat białe brytyjskie dzieci będą w szkołach malejącą mniejszością

Brytyjski minister: "UK potrzebuje teraz wzrostu poziomu imigracji"

"Imigranci w UK muszą nauczyć się angielskiego i zrozumieć normy społeczne"

Rishi Sunak: Poziom legalnej migracji do UK jest za wysoki

David Cameron broni planu odsyłania migrantów do Rwandy

  Komentarze
  • 20002
   25 maja, 18:11

   Przestańcie już w końcu tych neobolszewików nazywać "partią konserwatywną". Prześladowania nauczycieli, aborcja, areszt za modlitwę w myślach itd. Staram się o stały pobyt w USA, bo zaczynam martwić się o przyszłość moich dzieci w tej zdegenerowanej europie. A Polska sama nie oprze się tej nebolszewicko-marksistiwskiej nawale.

  • Lekarz gp z pontonu
   25 maja, 18:25

   przyjechalo czy przyplynelo?

  • Prawda
   25 maja, 19:45

   Polocki z torbami w krate wyjechaly tylko. Czysciej w parkach juz jest, mniej puszek po Tyskim, przy stacjach metra.

  • Janusz z PGR
   25 maja, 19:48

   Gdzie glupi trol piszacy ze z UK WSZYSCY uciekaja do Uni

  • Ana Dyson
   25 maja, 20:52

   Janusz z PGR, poczekaj zaraz się uruchomi, jak browca wypije, swoją drogą wyobraź sobie w jakich warunkach on żyje, ja myślę że on jest niewolnikiem, ale się wstydzi powiedzieć, ktoś go trzyma w piwnicy, ale wifi ma, to pół biedy,

  • Z Blackburn
   25 maja, 21:13

   Do patologii Janusz z pgr czyli jobo słuchaj pajacu pisze wyraźnie że to emigranci spoza eu a po drugie nikt normalny tutaj nie będzie jechał szczególnie z Polski gdzie zarobki sa już prawie wyższe jak w UK nie dotyczy patologii na taśmie

  • Do poszukiwanego
   26 maja, 08:14

   Anna Dyson to patologia jobo nowy nick aby czasem go nie znaleźli ale i tak cię znajdą i przetransportują do pudła w Polsce

  • Robo
   26 maja, 09:10

   Z artykułu wynika że sami sobie podłożyli nogę a teraz żałują. Wspomnieli też o Ukraincach czyli empatia się skończyła?

  • Ekspert Kompetentny
   26 maja, 09:30

   To prawda nikt już do you ke nie przyjedzie jest bardzo słabo ze standardem życia rocznie zarabiam 85 000 i ledwo mnie stać na przeżycie na tym poziomie który chce dziękuję za uwagę

  • PiSowiec
   26 maja, 11:32

   @Ekspert Kompetentny
   Na pewno nowi Polacy nie przyjadą, bo nie chcą i nie ma po co. Czy to pecjaliści, czy mniej wykwalifikowani.

  • Przemko
   26 maja, 12:33

   Ilu to już płemiełów i ministr z komunistycznej partii UK buńczucznie zapowiadało & walczyło ? I pomyśleć że bolszewie z CP wkrótce zastąpią trockiści z LB. Fantastyczne perspektywy! USA to żadne rozwiązanie, bo cała ta ohyda idzie właśnie zza oceanu.

  • Antyputler
   26 maja, 13:24

   @Robo, chciałbyś kacapski tro lu.

  • VPN
   26 maja, 17:56

   Do Pisowiec, i tu się mylisz głęboko, rozmawiam z ludźmi, nawet sobie nie zdajesz sprawy ile osób, chciało by do Angli przyjechać, domyślam się że tak sobie to z palca wyssałeś, znajdź chociaż forum dla Polaków, którzy wracają do kraju, i osób które chcą wyjechać z kraju, jakie proporcje są, do Polski wraca dwóch , i to jeszcze się pyta czy warto, a z Polski 100osob, w takiej proporcji, ale niestety już nie mogą, potrzebują vizy do Angli, muj znajomy był w Polsce, i robił sobie tam dodatkowe kwalifikacje, no chciał szybko, a wszysty obecni na szkoleniu, pytali jak wyjechać do Angli,

  • Ekspert kompetentny
   26 maja, 18:32

   W you ke nie jest źle a było dobrze problem w tym że teraz robi się chejn nia z grzybnią dziękuję za uwagę

  • Uciekaj póki możesz
   27 maja, 10:55

   Apel do was uciekajcie z UK bo za rok będziecie bardzo żałować dzisiaj jest ostatni dzwonek ten rok to ostatnia szansa za rok w Polsce placa minimalna od stycznia będzie 4200 PLN a od lipca 4400 czyli 970 euro każdy normalny wie że zarobi powyżej 5 tysięcy złotych plus lata pracy w Polsce będzie się żyło jak pączki w maśle tutaj będzie coraz gorzej jak przyjdzie tutaj zima tutaj będzie katastrofa

  • Von
   27 maja, 17:04

   Do uciekaj gdzie możesz, weź jeszcze nie uciekłeś że na Londynu piszesz? Cy cię wygnali stąd i żal ci d.u p e, ściska, tak w Pl najniższa ci podniosą, ale firmy tego nie wytrzymają, zaczną zwalniać, a reszta bendzie robić, jak białe murzyny, za tych zwolnionych, 800 plus, to piramida finansowa, jeszcze ludzue w jedzeniu w opłatach, 500plus bendą spałacac z kilka lat jak nie dłużej, paliwo kosztuje 8 zł za litr, normalnie warto tam uciekać, skoro Ty popełniłaś błąd, albo cię wywalili, to nie kłam ludzi, nie ładuj ich na minę, żeby do tego polskiej biedy, jechali mnie rodzina informuje co tam.

  • Zenek z pod Arabskiego
   27 maja, 20:20

   @ zbiega. A jaka będzie inflacja w Polsce w 2024? Nie bądźcie głupi poczekajcie aż wam zbudują drogi lotniska, ucywilizuje kodeks pracy. A międzyczasie inwestujecie w siebie i mieszkanie w Hiszpanii na emeryturę.

  • Polak Londyn
   28 maja, 12:35

   Do patologii Zenek już pod koniec roku zapowiadana jest inflacja około 7 procent w Polsce ty naprawdę wierzysz że w Hiszpanii ludzie jadą na emeryturę to znaczy, że ty nie masz pojęcia o świecie ani o tym co się w tej chwili dzieje. Hiszpania chce się pozbyć tzw. właścicieli domów i wprowadziła drakońskie prawo i zaostrza jeszcze bardziej, od października będzie można kupić tylko jedno mieszkanie.Dlatego że zniszczono rynek mieszkaniowy w Hiszpanii, doprowadzono do tego, że Hiszpan śpi na ulicy bo nie ma na czysz, a Anglik się pławi w luksusach,to samo zaczyna się w Polsce.

  • Zenek z pod Arabskiego
   29 maja, 18:22

   @ Polaka dyslektyka z Londynu. Rozumiem Cię browar zamiast książki na wieczór i tiktok koncentracja, spada i mamy idiotę nie potrafiącego skupić się na tekście. Napisałem "mieszkanie" doradzam kupić jedno mieszkanko w ciepłej Hiszpanii na emeryturę lub wakacje . Powodzenia wiarę w inflacje w Polsce na razie stabilizują ją półtorej roku, Polacy którzy mieli kredyty prawie zdechli. Dobrze że, wprowadzili wakacje kredytowe bo były by w końcu tanie mieszkania z eksmisji. Sprawdzałem oferty pracy w Polsce uczciwy etatowy hydraulik 4k max 5k netto, trzeba znów kraść oszukiwać klientów, lub na czarno

  • Blondynka
   30 maja, 00:31

   W Polsce jest swietnie 1800 zl emerytury a wynajecie mieszkania 2000 tys dobrze ze obiecuje leki za darmo tylko kto je przepisze jak na wizyte do specjalisty (na cito) trzeba czekac do marca przyszłego roku.
   Posiłek u Brata Alberta za darmo tez.Dzisiaj w Belfascie bylo spodkanie z pełnomocnikiem rzadu do spraw emigracji.Było duzo o zaslugach rzadu Szydlo w otwarciu Konsulatu ale o zblizajacych sie wyborach ani slowa.Zapytalam p.MINISTRA J DZIEDZICZAKA czy beda nowe lokale wyborcze zeby zgodnie z nowa ustawo wszystkie nasze głosy zostaly policzone.Pan minister potraktował mnie jak natreta .

  • Na urlopie pl
   30 maja, 17:15

   Zenek z pod Arabskiego bzdury hydraulik tyle co napisałeś zarabia np. Płocku 90 małe miasto, w Warszawie hydraulicy zarabiają po 10 tysięcy i to na czysto, a mając swoją firmę więcej, takie płace w Warszawie były jeszcze w 2018 roku, teraz jest znacznie lepiej

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.06.2023
  GBP 5.2031 złEUR 4.4851 złUSD 4.1933 złCHF 4.6041 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama