Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rekordowa liczba Brytyjczyków "uzależniona od państwowej pomocy"

Rekordowa liczba Brytyjczyków "uzależniona od państwowej pomocy"
Na Wyspach mieszka rekordowa liczba osób, które więcej pobierają z państwowego budżetu niż się do niego dokładają. (Fot. Getty Images)
Brytyjski rząd chce zreformować system świadczeń socjalnych, aby zwiększyć zatrudnienie, które nie powróciło wciąż do poziomu sprzed pandemii z powodu niedoborów siły roboczej. W tym samym czasie - jak donoszą media - uzależnienie od otrzymywania świadczeń w Wielkiej Brytanii 'osiągnęło najwyższy poziom w historii'.
Reklama
Reklama

Analiza grupy Civitas na podstawie danych Krajowego Biura Statystycznego (ONS) wykazała, że rekordowe 54,2 proc. mieszkańców kraju – czyli ok. 36 milionów osób – mieszka obecnie w gospodarstwach domowych, które otrzymują więcej świadczeń z budżetu państwa niż się do niego dokładają w formie podatków.

Należy wziąć pod uwagę, że w analizie uwzględniono nie tylko świadczenia finansowe, ale również korzystania z darmowej edukacji czy opieki zdrowotnej.

W kraju trwa kryzys związany z kosztami życia. (Fot. Getty Images)

Autorzy analizy - Tim Knox i Daniel Lilley - twierdzą, że "współczynnik obciążenia netto" jest najwyższy w historii. Systematycznie spadał on od 2011 r., (spadek z 52,5 proc. do 47,5 proc. w 2019 r.), ale "pandemia odwróciła ten trend". Jeszcze w latach 1977-2000 odsetek ten wynosił średnio 41,2 proc.

Sprawa jest na tyle kłopotliwa, że przygląda się jej już ministerstwo pracy i emerytur. Jeszcze przed prezentacją budżetu wiosną, rządowi urzędnicy mają dokładnie oszacować skalę problemu i spróbować znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Minister pracy i emerytur Mel Stride chce zreformować system świadczeń w taki sposób, aby pozwolił on na zwiększenie siły roboczej na rynku. Do sprawy odniósł się także Rishi Sunak, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że "rozważany jest szereg środków w celu rozwiązania problemu braku aktywności zawodowej wielu osób".

"Musimy przyjrzeć się, jak działa nasz system opieki społecznej i czy zachęca i wspiera on ludzi do pracy" - dodał szef rządu.

Brytyjska gospodarka znajduje się w recesji, więc potrzebne są oszczędności i cięcia w wydatkach publicznych. (Fot. Getty Images)

Analiza Civitas wykazała, że 83 proc. całego podatku dochodowego płaci zaledwie 40 proc. dorosłych Brytyjczyków. Stwierdzono również, że 40 proc. osób płacących podatki zarabia na tyle mało, że dodatkowo otrzymuje wsparcie o wartości ok. 23 tys. funtów rocznie.
 

Czytaj więcej:

UK: Wiadomo, o ile wzrosną świadczenia PIP. Podano nowe stawki

Ośrodek analityczny: Kryzys kosztów utrzymania w UK może się pogłębić w 2023 r.

Gospodarstwa domowe w UK otrzymają nowe dopłaty w związku z rosnącymi kosztami utrzymania

Czy osoby powyżej 50. roku życia w UK uzyskają ulgi podatkowe, zachęcające je do powrotu do pracy?

  Komentarze
  • Znachor
   24 stycznia, 17:57

   Ktoś mi wyjaśni co to za benefit 23 tys. funtów rocznie? 40% osób płacących podatki? To przecież jest £2000 miesięcznie. To samotne matki wychowujące dziecko a jej chłop śpi ulice obok w wynajętym pokoju? Poważnie pytam bo kwota jakaś kosmiczna. To emeryci nawet polowe tego nie dostają bo obecnie jest chyba jakioś £800 na rękę i muszą iść dorabiać na kasie w Tesco czy Sainsburym.

  • Sss89
   24 stycznia, 17:59

   Pomóc tylko dla pracujacych chdzby nawet na pół etatu

  • Juhas
   24 stycznia, 18:03

   To nie żaden system opieki społecznej, tylko zwyczajne, bezmyślne rozdawnictwo, potęgujące nierobów i cwaniaków. Benefity powinny być tylko dla osób chorych lub zajmujących się osobą chorą, samotnych matek i emerytów, którym nie starczy na godne życie. Reszta leni śmierdzących zakasać rękawy, dupy w troki i do roboty!

  • Czytelnik anonimowy
   24 stycznia, 18:11

   Edukacja została zaliczona do benefitu. Czyli jeżeli ktoś stara się przekwalifikować, co i tak jest traumatyczne i ciężkie w Anglii i nie daj Boże dostanie dofinansowanie do kursu to tragedia budżetu. Faktycznie jest coraz gorzej w tym kraju najpierw narzekają że, są niedobry specjalistów. Człowiek się szkoli zamiast leżeć to też źle bo dostał dofinansowanie do edukacji. Patologia.

  • John
   24 stycznia, 18:20

   reformy programu swiadczen socjalnych ... wystarczy sprawdzic ile rodzin posiada domy socjalne i jakie maja dochody roczne ... znam sytuacje gdzie roczny dochod przekracza 60 tys f rocznie i rodzina jeszcze mieszka spokojnie w domu socjalnym za ktory placa 50% ceny rynkowej najmu .....wystarczy naprawde uczciwie przejrzec kto w kraju jest biedny i potrzebuje pomocy a kto naciaga system bo moze ...

  • Lono
   24 stycznia, 18:32

   Obciążenia socjalne Socjalistycznego Królestwa Wielkiej Brytanii doprowadzą to państwo do upadku.

  • Czytelnik anonimowy
   24 stycznia, 18:52

   Zasiłki tylko dla obywateli UK. To nas czeka w 2023.

  • Czytelnik anonimowy
   24 stycznia, 19:04

   Jeżeli oni traktują edukację jako benefit to nic dziwnego że ten naród jest tak GŁUPI.

  • Jan
   24 stycznia, 19:10

   "Zwiększyć zatrudnienie, które nie powróciło wciąż do poziomu sprzed pandemii z powodu niedoborów siły roboczej" ??!!

  • Z raju UK
   24 stycznia, 19:37

   UK to bardzo biedny ubogi kraj patologia jakiej świat nie widział, tak biednych ludzi nie widziałem w całym swoim życiu, nawet w Polsce, brak higieny osobistej, mieszkania chyba najgorsze na świecie i najdroższe.
   Mieszkałem w trzech krajach na zarobku ,USA Kanada i UK ale UK jest najgorsze, chodzi o dostępność usług i wygodę życia, w USA pomimo duże patologii ,są miejsca gdzie znajdziesz ciszę, a tutaj patologia jest na każdym rogu ulicy.

  • Cezar
   24 stycznia, 20:16

   Podnieść stawkę godzinową minimalną na razie jest 9.50 a od 1 kwietnia 10.42 Podnieść na 12 żeby zachęcić osoby do pracy i ograniczyć benefity

  • Marek
   24 stycznia, 21:11

   Prawdziwi beneficiaze mają, samochody ,wycieczki zagraniczne,spłacają też domy w Polsce ,można można.

  • Chlup
   24 stycznia, 22:03

   Co to w ogóle za pierdy ? Dobrze wiedza co robia, zubozenie spoleczenstw Zachodu i wyrównanie w dól do reszty swiata. NWO . Pozwolimy im na to ?

  • Albert
   24 stycznia, 22:29

   Osobniki wyrazajacy swoje opinie tutaj nie maja pojecia, ze tego wlasnie chca rzadzacy i ich mocodawcy od Schwaba - upadku wszyskich panstw i systemów na swiecie, zeby wprowadzic jeden system, na który wszyscy sie zgodza po utracie swoich oszczednosci i w ogóle wszystkiego. Pod pozorem pomocy beda mieli wolna reke w stworzeniu takiego tworu, który tym razem bedzie dzialal. Wmówia ludziom, ze to konieczne aby juz nigdy taka sytuacja sie nie powtórzyla. Bedzie bieda, zamordyzm, donoszenie na drugiego, dozór, robaki na obiad i brak jakiejkolwiek wlasnosci - mieszkan, aut no i limit weglowy. Bedziemy nawet pierdziec tak jak oni chca. To nie wina zadnych ludzi, ich benefitów itd. To jest plan psycho-elit i lunatyków. Nie dajcie sie podzielic i nie skaczcie sobie do gardel bo prawdziwy wróg na szczycie jest b.sprytny i tego chce. Przemoc na protestach tez nic nie da - tylko pokojowo i masowo, setki tys. lub nawet miliony musza byc zjednoczeni i wyjsc/wyjechac razem na ulice. Powodzenia wszystkim.

  • Ola
   24 stycznia, 23:01

   Cezar Niemcy tak zrobili, od stycznia jest stawka na 12 euro za godzinę, a w 2024 ma być 15 euro ,mam siostrę starszą w Niemczech, tak szczerze to bardzo żałuję że przyjechałam do Anglii, już minęło 8 lat .Największy błąd życia,no cóż trzeba się ewakuować stąd.

  • Czytelnik anonimowy
   25 stycznia, 00:00

   Spokojnie jest coraz lepiej jest plan i go realizują, wystarczy być cierpliwym. Kto chcę to może żyć bardzo dobrze, wystarczy zrobić trochę więcej godzin i będzie okay. Minimalna idzie do góry i innym też pójdą pensję do góry, ceny się stabilizują żywności oraz mediów, benzyna też przecież wróciła do normy. Polscy tylko narzekają a wystarczy trochę optymizmu, chęci, zakasać rękawy i iść do pracy.

  • Czytelnik anonimowy
   25 stycznia, 03:26

   Polska patologia zaraz będzie pisać o milionach najlepiej tych z benefitow, na taśmie dużo jest roboty przez agencję ,stawka minimalna, prawie taka jak w Polsce, a polskie patole wydłubały by oczy jeden drugiemu.

  • Zatru
   25 stycznia, 05:23

   Proszę wpisać prawdziwe dane i sprawdzić ile ewentualnie należy sie benefita, na stronie entitledto benefits calculator. Jak wyjdzie że się należy to wizyte w job centre się umawia. Oni to sprawdzają bo przynosi się paszporty rodziny, swiadectwo urodzenia, stejtmenty bankowe. I po miesiącu pierwsza wpłata na konto. Nie wolno oszukiwać bo potem trzeba będzie oddać siano. Pozdrawiam

  • Benekiciaż alimenciaz
   25 stycznia, 08:23

   Ile raz mam mówić że jestem chory na alkoholizm i bez benefitiw ani rusz.Dzieki temu żyje bo mam na dragi i alko i nie muszę pracować.mam duszę pustelnika i mieszkam w namiocie,Ludzie zlitujcie się!lecz Ok podejmę się pracy,mogę być masażysta kobiet albo testerem alko,ewentualnie grać w filmach dla dorosłych bo mam spore przyrodzenie.takze walczmy żeby podnieśli benefity a nie żeby szukali dziury w całym. Kocham uk bo żyje tu spokojnie a nie na 5 rano jak glupi do magazynu i wyrywalac sobie żyły przez 10h za 9 marnych funtów.dajcie spokój Pozdrawiam hejterow

  • Czytelnik
   25 stycznia, 08:32

   Zetelnie skontrolować benefity młodym i kolorowym prowadzą własne firmy nie wykazują dochodów a na benefisach jadą

  • Elotka
   25 stycznia, 08:44

   Do Cezar: Problemem nie są pieniądze tylko chęci..."bycie na benefitach " to styl życia.. I ci ludzie po prostu nie chcą pracować i prawdopodobnie nigdy nie będą...

  • Celestyn76
   25 stycznia, 09:46

   Po prostu anglosoc a bogaci I tak swoje lody kreca prze firmy offshoring jak niejaki zaha i czy tony blair nie mowiac o biznesmen a h z calego swiata Loki Jacy h kase w brytyjskich rajach podatkowych

  • Czytelnik anonimowy
   25 stycznia, 11:52

   Gdyby koleżanki i koledzy słuchali prawdziwych ekspertów a nie sąsiadów pakistancow to zdali by sobię sprawę że, jest coraz lepiej. Sytuacja się stabilizuje i będzie lepiejta przegrają Ci co wyjadą proste. Należy zrobić zrzutkę na bilety dla nich aby umożliwić w końcu wylot, musimy im pomóc odnaleźć szczęście. Może niech lecą na Białoruś wtedy zobaczą prawdziwy raj.

  • Ambro
   25 stycznia, 19:29

   @ Z raju Uk
   Nikt nikogo nie trzyma sila w UK, prawda? Jak komus sie az tak bardzo nie podoba i zle tu zyje jak Tobie to moze pora na zmiany?

  • JoBo patol z materaca
   25 stycznia, 19:53

   Stawka minimalna, 12 euro, jest w Niemczech od października 2022 i będzie przez cały 2023. Od kwietnia w UK stawka minimalna będzie 10,46. To troszeczkę mniej ( 10 p ), niż stawka niemiecka. Jedźcie do Niemiec.

  • Ola
   28 stycznia, 01:22

   JoBo patol z materaca w Niemczech można wynająć mieszkanie 2 pokojowe ,za 500 euro plus rachunki porównywać że prawie taka sama pensja minimalna na miesiąc ,to zwykła głupota życie jest tańsze o połowę w Niemczech, mam tam siostrę to wiem .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.02.2023
  GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama