Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Wezwanie do działania na rzecz wsparcia obywateli UE w Szkocji

Raport: Wezwanie do działania na rzecz wsparcia obywateli UE w Szkocji
Imigranci z krajów EU czuja się w Szkocji mile widziani, ale nie są pozbawieni obaw w związku z Brexitem. Na zdjęciu: Edinburgh, Old Town. (Fot. Getty Images)
Raport 'Brexit i obywatele UE w Szkocji: Wpływ, wyzwania i potrzeby wsparcia' wskazuje, że obywatele UE doceniają przyjazną atmosferę w Szkocji, ale nadal czują się niepewnie co do swojej przyszłości po Brexicie. Dokument został przygotowany na zlecenie projektu EU Citizens Rights Project (Prawa Obywateli UE) oraz dzięki informacjom zebranym także wśród Polaków.
Reklama
Reklama

Raport powstał na podstawie informacji zebranych od prawie 400 imigrantów z krajów Wspólnoty mieszkających w Szkocji. O opinię poproszono Polaków, Rumunów, Bułgarów, Niemców, Francuzów, Hiszpanów oraz Włochów.

Z badania przeprowadzonego wśród obywateli Unii w Szkocji wynika, że ci najbardziej obawiają się wyniku negocjacji, jak i odebrania im prawa do życia w Wielkiej Brytanii. Europejczycy uważają, że istnieje dezinformacja na temat "settled status", o który obywatele UE będą musieli się starać, aby móc pozostać w UK po Brexicie.

"Pytanie obywateli UE o Brexit przypomina trochę otwarcie puszki Pandory" - podkreśliła Dorota Peszkowska, koordynator projektu UE ds. praw obywatelskich. "Ludzie martwią się o wszystko: wpływ Brexitu na gospodarkę i standardy życia, prawo do pobytu i podróży, traktowanie przez urzędników Home Office czy ogólnie stosunek do imigrantów - lista jest długa" - twierdzi Peszkowska.

Zgodnie z planami rządu Wielkiej Brytanii, aby imigranci mogli pozostać w kraju po Brexicie, będą musieli ubiegać się o prawo pobytu, które nie zostanie przyznane automatycznie. Wielu obywateli UE wyraża niepokój związany z tymi planami.

Autorzy raportu sporządzili rekomendacje: 

W Szkocji mieszka prawie 100 tys. Polaków. (Fot. Getty Images)
  • dla rządu Wielkiej Brytanii - jak najszybsze przeprowadzenie szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej na temat "settled status";
  • dla rządu szkockiego – zapewnienie jednego źródła informacji na temat Brexitu ze zwróceniem uwagi na specyficzne przepisy obowiązujące w Szkocji, np. dotyczące wsparcia dla obywateli UE;
  • dla rządu szkockiego i samorządów lokalnych – zapewnienie finansowania tłumaczeń ustnych i interpretacji przepisów dla służb publicznych i organizacji trzeciego sektora wspierających migrantów z UE w procesie ubiegania się o status "osoby osiedlonej".

Według założeń, Wielka Brytania powinna wyjść z Unii Europejskiej w nocy z 29 na 30 marca br. Wciąż jednak nie wiadomo, czy kraj opuści europejskie struktury na zasadach wynegocjowanych z Unią, czy też bez umowy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama