Rejestracja obywateli Unii Europejskiej po Brexicie: "Settled status"

2 maja 2019, Londynek.net 900
Rejestracja obywateli Unii Europejskiej po Brexicie: "Settled status"
Rejestracja i uzyskanie "settled status" jest dla obywateli Unii Europejskiej warunkiem do pracy i życia w Wielkiej Brytanii po Brexicie. (Fot. Getty Images)

Home Office przedstawił plan systemu rejestracji prawie 3,8 mln obywateli państw Unii Europejskiej - w tym miliona Polaków - w celu zagwarantowania ich praw po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Podajemy szczegóły.

Zgodnie z 57-stronicowym dokumentem brytyjskiego MSW, obywatele UE będą musieli wypełnić trzystopniowy wniosek, dostępny w 23 językach UE (m.in. po polsku), w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz fakt, że nie byli karani.

Wniosek będzie można wypełnić na komputerze, telefonie lub tablecie, a w wyjątkowych sytuacjach - co jest jednak odradzane - także w wersji papierowej.

Kto musi się zarejestrować?

Zarejestrować się muszą wszyscy obywatele Unii Europejskiej  i członkowie rodziny, którzy przebywali w Wielkiej Brytanii przez pięć lat do końca 2020 roku. Będą oni mogli ubiegać się o "status osoby osiedlonej", co oznacza, że mogą mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii przez czas nieokreślony.

Ci, którzy przybyli na teren Zjednoczonego Królestwa do 31 grudnia 2020 roku, ale nie mają pięcioletniego pobytu, mogą starać się o status tymczasowy "pre-settled status".

Program obejmuje rejestracji dotyczy również obywateli Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Z obowiązku tego zwolnieni są jedynie obywatele Irlandii, którzy jednak jeśli wyrażą wolę rejestracji- mogą jej dokonać.

Trzy kryteria

Aby obywatel Unii Europejskiej uzyskał status osoby osiedlonej, będzie musiał:

  • Udowodnić swoją tożsamość. Europejczycy będą musieli wysłać do Home Office dokument tożsamości, który po sprawdzeniu przez urzędników będzie odesłany właścicielowi.
  • Potwierdzić rezydenturę. W większości przypadków już wprowadzenie swoich danych pozwoli urzędnikom Home Office na weryfikację historii zatrudnienia i zasiłków. Resort zastrzega jednak, że w wielu przypadkach urzędnicy mogą poprosić o dodatkowe informacje potwierdzające rezydencję w Wielkiej Brytanii.
  • Złożyć oświadczenie o niekaralności.


Do aplikacji trzeba będzie dołączyć również fotografię jak do paszportu.

Rejestracja jest darmowa

Brytyjska premier Theresa May poinformowała 21 stycznia 2019 roku w Izbie Gmin, że jej rząd wycofał się z planowanych opłat administracyjnych za rejestrację obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy chcą pozostać w tym kraju po jego wyjściu z UE.

Zniesienie opłaty nastąpiło 30 marca 2019 roku. Osoby, które przed tą datą już się zarejestrowały, otrzymają zwrot tej kwoty.

Dorosła osoba do tej pory musiała zapłacić za rejestrację 65 funtów, osoba poniżej 16. roku życia 32,50 funta, czyli około 320 i 160 zł.  

Proces rejestracji ruszył pełną parą w marcu 2019 roku.

Ostateczny termin ubiegania się o "settled status"

Wszyscy imigranci z krajów Wspólnoty będą mieli obowiązek zarejestrowania się najpóźniej do końca czerwca 2021 roku. Brak rejestracji w terminie może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.

Decyzja

Na podstawie przekazanych informacji do urzędników Home Office system w czasie rzeczywistym przeprowadzi wstępną ocenę aplikacji i wskaże, czy osoba wypełniająca formularz ma prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej "settled status", jeśli ma powyżej pięciu lat rezydencji w Wielkiej Brytanii lub tymczasowy status osoby osiedlonej "pre-settled status", jeśli poniżej pięciu lat.

Formalna decyzja będzie zapadała w większości przypadków w ciągu dwóch tygodni, a urzędnicy zostaną poinstruowani, aby rozpatrywać wnioski z przychylnością wobec osób je składających. 

W jaki sposób się zarejestrować?

Do złożenia aplikacji za pośrednictwem telefonii komórkowej konieczne jest na razie urządzenie z systemem operacyjnym Android, wyposażone w technologię NFC (komunikacji bliskiego zasięgu). 
Jeśli ktoś nie posiada takowego telefonu, może skorzystać z aparatu znajomego lub członka rodziny.

Inne fakty na temat rejestracji

Resort podał, że będzie w stanie przyjąć 4 500 wniosków dziennie. Rejestracji dokonać będzie musiało od 3,2 do 3,8 mln Europejczyków mieszkających w UK.

  • Osoby bez smartfonów lub komputerów będą mogły wypełnić swoją aplikację online w bibliotekach i specjalnych centrach kontaktowych.
  • Osoby bez dostępu do komputerów lub osoby, które nie są w stanie ich używać, otrzymają pomoc. W wyjątkowych przypadkach urzędnicy odwiedzą imigrantów w ich domach.
  • Home Office zapewnia pomoc w tłumaczeniu.
  • Osoby posiadające stałą rezydenturę nie będą musiały ponosić dodatkowych kosztów rejestracji.

Gdzie uzyskać pomoc?

Pomoc z rejestracją można uzyskać w Home Office pod numerami telefonu:

  • Połączenia z terenu UK: 0300 123 7379

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00, w soboty i niedziele od 9:30 do 16:30.

  • Połączenia spoza UK: +44 (0)203 080 0010

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00, w soboty i niedziele od 9:30 do 16:30.

Więcej informacji na temat rejestracji "settled status" można znaleźć na stronie rządowej:
https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca ubiegłego roku i powinna opuścić Wspólnotę 31 października 2019 roku.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (9)


Waldemar Ciuma

Na jakiej stronie internetowej mozna sprobowac rejestracji??

~Ramsey

Kto to pisal? Nic nigdzie nie wysylasz, paszpotr biometryczny masz? to aplikacje na tel robisz w 5-10 min a na drugi dzin masz odpowiedz..strasza ludzi zeby zarabiac na pomocy przy aplikacji..wstyd.

~Dan

Nie Bedzie Brexitu Ludzie.Przestancie pisac o tej rejestracji bo jest nie potrzebna aktualnie i nie bedzie potrzebna bo UK z UE nie wyjdzie!!!

~Olek

Co z osobami karanymi

~Banita

do Oleg
Wszystko zależy jakie przestępstwo się popełniło. Kradzież sklepowa czy też jazda po pijanemu, są to przestępstwa "lekkie" i nie powinny mieć wpływu na aplikację.

~Dżesika

Jak mam brytyjskie i polskie obywatelstwa to też muszę się rejestrować o sietlet statut?

~Jaco

Paszportu brytyjskiego nie będzie bo UK sie rozpadnie po referendum w sprawie niepodległości Szkocji a i Irlandie mają chęć sie połączyć. Także Dżesika załatw sobie paszpart Angielski czyli Londyn i okolice.

~Esti

Robilam rejestracie i musze potwierdzic swojo prace tylko ze ja nigdzie nie pracowalam .Zajmowalam sie dziecmi i domem .Moz pracuje. A mieszkam w uk juz 12 lat. Jak mam przejsc to aplikacje ?

~Kama

Czy ktos moze mi powiedziec krok po kroku uai mam dodac dziecko do siebie jesli mam juz settler status

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 6 grudnia 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.0527 zł -0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2721 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8500 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8963 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9221 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama