Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono

Raport: Mikroplastiku w morzach jest więcej niż sądzono
W związku z ustaleniami, naukowcy z Hiszpanii apelują o opracowanie jednolitych ram dla prowadzonych badań nad obecnością mikroplastiku w morzach. (Fot. Getty Images)
Cząstki mikroplastiku są różnorodne, a stosowane metody mogą nie wykrywać wielu zanieczyszczeń tego typu. Problem zanieczyszczenia mórz mikroplastikiem jest więc prawdopodobnie większy niż się wydawało i potrzebne są nowe sposoby prowadzenia badań - wynika z raportu przygotowanego przez hiszpańskich naukowców.
Reklama
Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, po analizie dostępnych badań prowadzonych na Morzu Śródziemnym twierdzą, że problem zanieczyszczenia morza mikroplastikiem jest niedoszacowany. Zwracają uwagę, że to jeden z głównych obecnych problemów grożących naturalnym ekosystemom.

Morze Śródziemne jest przy tym jednym z najbardziej zanieczyszczonych mikroplastikiem zbiorników wodnych. Hiszpański zespół porównuje sytuację na tym obszarze do Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci. Unoszący się w morzu mikroplastik ma bowiem niewielkie szanse wydostać się z zamkniętego obszaru.

Zajmująca się tym problemem nauka jest jednak relatywnie młoda - zwracają uwagę hiszpańscy eksperci.

"Plastikowe materiały są bardzo różnorodne, z różnymi cechami, co utrudnia stworzenie standardowych metod analizy. Sytuację komplikują rożne dodatki, takie jak barwniki czy substancje zmniejszające palność" - podkreśla Laura Simon, główna autorka publikacji, która ukazała się w magazynie "Environmental Pollution".

Mikroplastik, a więc cząstki tworzyw sztucznych (m.in. polietylenu, polipropylenu czy polistyrenu) to duże zagrożenie dla oceanicznej fauny i flory. (Fot. Getty Images)

Ze względu na różnorodne metody badacze, wyników zwykle nie można ze sobą porównać - twierdzą naukowcy.

W czasie ostatniej dekady pobrano 3 tys. próbek, z czego jednak 82,8 proc. pochodziło z obszarów przybrzeżnych. Oznacza to dodatkową trudność w ocenie zanieczyszczeń na bardziej oddalonych obszarach. Przy tym stosowane były zwykle chwytające plastik sieci o okach wielkości 200 mikronów lub większych, które przepuszczały cząstki o mniejszych wymiarach.

Według zebranych dotąd danych, na terenie Morza Śródziemnego kilometr kwadratowy powierzchni wody zawiera średnio 84 tys. cząstek mikroplastiku. Osady na dnie zawierają 300 cząstek na kilogram, a piasek na plaży - 59 cząstek na kilogram.

"Liczba cząstek mikroplastiku w naturalnym środowisku rośnie w miarę spadku ich rozmiarów, więc poziom zanieczyszczenia Morza Śródziemnego jest prawdopodobnie wyższy. Z powodu używanych metod nie jesteśmy jednak w stanie go wykryć" - zauważa jedna z badaczek, dr Patrizia Ziveri.

Czytaj więcej:

WHO: Mikroplastik w wodzie pitnej nieszkodliwy, ale potrzebne dalsze badania

Ocean to "zlew" dla 14 milionów ton mikroplastiku

Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody apelują o ograniczenie produkcji ubrań

Brytyjscy naukowcy: "Wody oceanów pełne drobnych fragmentów farby"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama